ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > مشاغل سخت و زیان‌آور و پیامد‌های جبران‌ناپذیر آن برای کارگران

مشاغل سخت و زیان‌آور و پیامد‌های جبران‌ناپذیر آن برای کارگران

مشاغل سخت و زیان‌آور
ایران ـ کارگری

مشاغل سخت و زیان‌آور و پیامد‌های جبران‌ناپذیر آن برای کارگران

مشاغل سخت و زیان‌آور که درصد بالایی از کارگران و کارکنان کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و شرکت‌های مختلف درگیر آن هستند، به دلیل بی‌توجهی مدیران و کارفرمایان سالانه ضایعات غیرقابل جبرانی را برای کارگران و کارکنان شاغل در این بخش از محیط‌های کار، به ارمغان می‌آورد.

در این مقاله که برگرفته از گزارشات منتشر شده در رسانه‌های رسمی کشور است، تلاش شده است تا ابتدا تعریفی از مشاغل سخت و زیان‌آور ارائه شود سپس به اثرات جانبی آن نیز اشاره می‌شود.

در توصیف مشاغل سخت و زیان‌آور باید گفت که منظور «آن دسته کارهایی است که در آن عوامل فیزیکی، ‌شیمیایی، ‌مکانیکی و ‌بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال بیمه شده، تنش ها و صدمات جسمی و روانی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی در فرد ایجاد می‌شود که نتیجه آن بروز بیماری‌های شغلی و عوارض ناشی از چنین کارهایی است.»

مشاغل سخت و زیان‌آور را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

الف. «مشاغلی که ذاتاً جزو مشاغل سخت و زیان‌آور نیستند؛ به عبارتی مشاغلی که صفت سخت و زیان‌آوری با ماهیت آن شغل وابستگی دارد؛ اما با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر مناسب از سوی کارفرما می‌توان سختی و زیان‌آوری آنها را حذف کرد مثل تراشکاری و، جوشکاری و….»

ب. «مشاغلی که ماهیتاً سخت و زیان‌آورند و با به کارگیری تمهیدات بهداشتی، ایمنی و تدابیر فنی از سوی کارفرما، صفت سخت و زیان‌آوری، کاهش یافته؛ اما همچنان سخت و زیان‌آوری آنها حفظ می‌شود؛ مثل غواصی و کار در معادن.»

با توجه به تقسیم‌بندی فوق، «تماس و یا کار مستمر در گروه‌های مورد نظر ملاک بوده؛ لذا مشاغل مدیریتی، سرپرستی، پشتیبانی، خدماتی، اداری، کارشناسی، نظارتی و نظایر آنها که»«به دلیل ماهیت شغل به طور محدود و یا به دلیل سرکشی به طور موقت یا ساعتی به این مکان ها مراجعه می کنند مشمول این ضوابط نخواهند بود.»

اثرات و پیامدهای قابل جبران و مهمتر از آن غیرقابل جبران این دسته از مشاغل عبارت است از: « کاهش شنوایی، ضعف بینایی، آسیب های جسمی و حرکتی، ایجاد مشکلات تنفسی، قلبی و عروقی، فشارهای روانی و عصبی». اینها زیرمجموعه‌ای از «آسیب‌های جسمی و روحی است که ممکن است حتی با گذشت چند سال پس از بازنشستگی، در افراد بروز کند».

لیستی از کارهایی که جزء مشاغل سخت و زیان‌آور هستند، در زیر می‌آید:

۱. انواع کار در معادن
۲. مشاغل شن‌پاشی، پخت آسفالت دستی، قیرپاشی و مالچ‌پاشی
۳. کار در حفرقنوات، چاه‌ها، فاضلاب‌ها، تونل‌های زیرزمینی و مخازن سربسته
۴. کار مستمر در مجاورت کوره‌های ذوب
۵. کار در بازیافت زباله
۶. جمع‌آوری و انتقال کود در واحدهای دامداری و طیور
۷. کار در امور سمپاشی
۸. شرکت در تولید و ترکیب سموم و حشره‌کش‌ها
۹. کار مداوم روی خطوط و پست‌های انتقال برق فشاربالا
۱۰. غواصی و یا کار در ارتفاعات
۱۱. کار مستمر در محیط‌هایی با فشار صوتی بسیار بالا
۱۲. کار با وسایل دارای ارتعاش

با این توصیفات و طبقه‌بندی مشاغل سخت و زیان‌آور، برای کارگران ایران، این سوال همواره بی‌پاسخ مانده است که سازمان تامین اجتماعی کشور تا چه میزان درصدد پوشش آن دسته از کارگران و کارکنانی بوده که شغل‌شان در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد؟ و آیا شرایط قانونی برای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور به خوبی تعریف و تسهیل گشته است؟ همچنین آیا تضمینی برای حرکت مستمر به سمت ساده و راحت کردن کار این دسته از افراد، وجود داشته و دارد؟ بی‌شک با شرایطی که کارگران زحمتکش کشورمان در آن قرار دارند نمی‌توان پاسخی مثبت به این سوال داد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment