ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مریوان ؛ تظاهرات در اعتراض به موشک‌باران جنگل و جان‌باختن ۴فعال محیط زیست – کلیپ

مریوان ؛ تظاهرات در اعتراض به موشک‌باران جنگل و جان‌باختن ۴فعال محیط زیست – کلیپ

ایران – اجتماعی

آتش‌سوزی بزرگ مریوان و تظاهرات اعتراضی مردم در پی جان‌باختن ۴فعال محیط زیست شنبه ۳ شهریور – کلیپ

جان باختن ۴ نفر در آتش‌سوزی بزرگ مریوان؛ تظاهرات اعتراضی مردم مریوان

بعدازظهر روز شنبه سوم شهریور ۹۷ بدنبال کشته شدن ۴ نفر در آتش‌سوزی بزرگ مریوان در مراتع جنگلی مناطق مرزی، جمع کثیری از مردم مریوان اقدام به تظاهرات و راهپیمایی اعتراضی در خیابان شبرنگ مریوان کردند. پیش از آن جمع کثیری از مردم در بیمارستان بوعلی در این شهر تجمع کرده بودند.

لازم به توضیح است که صبح روز شنبه۳شهریور۹۷ در اثر توپ باران مناطق مرزی سله سی و پیله مریوان توسط سپاه پاسداران، مراتع جنگلی این منطقه در آتش سوخت. تعدادی از فعالین محیط زیست و گروهی از مردم برای خاموش کردن آتش به سوی جنگلها روانه شدند. در جریان کنترل آتش‌سوزی بزرگ مریوان توسط فعالین زیست محیطی یک توپ عمل‌نکرده که از توپ باران سپاه بجا مانده بود منفجر شد و بر اثر موج انفجار توپ،  ٤ تن از فعالین زیست محیطی مریوان جانشان را از دست دادند. در این حادثه تعدادی از مردم نیز مجروح شده و به بیمارستان منتقل گردیدند.

اسماعیل منوچهری رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مریوان تصریح کرد: شدت و گسترش آتش‌سوزی به حدی بالاست که احتمال دارد چندین نفر دیگر نیز خفه شده باشند.

یادآوری میگردد نیروهای سپاه پاسداران طی ماه گذشتە چندین نوبت مراتع کوهستانی مریـوان را توپ باران کردەاند.
اسامی کشته شدگان این حادثه دردناک عبارتند از:
شریف باجور
امید کهنەپوشی (حسین‌زادە)
رحمت حکیمی نیا
محمد پژوهی

شریف باجور متولد ١٣٥٠ فرزند بایزید از فعالان مدنی و شناخته شده کُردستان می‌باشد. این فعال مریوانی سال ۱۳۹۶ در یک حرکت اعتراضی با دوچرخه راهی تهران شد.
این فعال مدنی چندین بار توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و نهادهای اطلاعاتی سعی داشتند با فشار بر وی، او را از فعالیت‌های مدنی باز دارند.

دست‌اندرکاران «ایران کارگر» توپ باران مناطق جنگلی مریـوان که باعث جان باختن شهروندان این منطقه شد را بشدت محکوم کرده و مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده‌های داغدار ابراز می‌دارند.

تظاهرات مردم مریوان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment