ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در ۶ ماه اول سال ۹۵ در تهران

مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در ۶ ماه اول سال ۹۵ در تهران

مرگ حوادث کار سوانج

ایران – حوادث کار

مرگ ۸۰۰ کارگر ساختمانی در ۶ ماه اول سال ۹۵ در تهران

 رشد ۳۴درصدی حوادث کار منجر به مرگ در ایران

تهران – مدیر کل پزشکی قانونی استان از رشد ۳۴ درصدی حوادث کار در این استان در مقایسه با آمار مدت مشابه در سال گذشته، خبر داد.
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: بیش از نیمی از حوادث کار منجر به مرگ در بخش ساختمان رخ می‌دهد. سال ۹۴ قریب ۱۲۰۰کارگر ساختمانی جان خود را در اثر حوادث ناشی از کار از دست دادند.

هم‌چنین سال ۹۵ این آمار ۳۰درصد افزایش یافت و تنها در شش ماهه اول این سال، بیش از ۸۰۰کارگر ساختمانی در اثر حوادث ناشی از کار جان باختند.
او در ادامه افزود:‌ حوادث منجر به مرگ در استان تهران در ۴ماه اول سال جاری، ۱۲۱نفر جان خود را از دست دادند.
در حالی که احمد مشیریان، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی روز اول ‌مرداد ماه در تناقضی آشکار مدعی کاهش ۱۳درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته شد و گفت: «در سال ۱۳۹۵ به ازای هر ۱۰۰هزار نفر ۸۴ مورد حادثه داشتیم که روند کاهشی داشته است.»
لازم به یادآوری است که سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن از مهمترین عوامل حوادث کاری اعلام شده که به فوت کارگران منجر شده است.

یادآوری می‌کنیم که روز چهارشنبه ۸شهریور۹۶ نیز درحادثه دردناک دیگری سه کارگر زن کوده پزخانه دچار سوختگی شدند.

سوختن سه کارگر زن در کوره‌پزخانه

سه زن که به‌ عنوان کارگر در کوره‌ پزخانه‌یی در شهر «وایقان» در منطقه شبستر مشغول کار بودند، در اثر انفجار گاز دچار سوختگی شدید شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا این انفجار روز ۸ شهریور ۹۶ در اتاقکی که محل اسکان کارگران بوده است، رخ داد و در نتیجه آن کارگران مصدوم ۳۰ تا ۵۰ درصد دچار سوختگی شدند.

قابل ذکر است که هر سه کارگر اعضای یک خانواده هستند که به ترتیب ۱۵، ۳۶ و ۵۰سال سن دارند. وضعیت این کارگران به‌دلیل شدت سوختگی وخیم گزارش شده و به بیمارستان سینا در تبریز منتقل شده‌اند.
شهر وایقان در استان آذربایجان شرقی دارای جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر است که کار و فعالیت اکثریت مردم آن، آجرپزی بوده و اکثر خانواده‌ها دارای کوره آجرپزی هستند.

رشد حوادث کار در نبود تجهیزات ایمنی

به گزارش ایلنا اول شهریور 96: در ایران هر ماه ۵کارگر ساختمانی جان خود را حین انجام کار از دست می‌دهند و در همین رابطه طی هفته گذشته در استان قم ۲ کارگر محروم جان خود را از دست دادند.

یک کارگر ساختمانی ۳۵ ساله که در یک کارگاه ساختمانی واقع در خیابان هنرستان استان قم کار می‌کرد به‌ علت سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد و دو روز قبل‌ از این واقعه (یکشنبه، بیست و نه مرداد ماه) یک کارگر ساختمانی دیگر نیز در همین استان بر اثر حادثه‌یی مشابه جان خود را از دست داد.

بنا‌ به گفته «عباس شیری» سخنگوی کانون انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی هر ماه ۵ یا ۶ کارگر ساختمانی در کشور به دلایل مختلف هم ‌چون سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می‌دهند و یا دچار نقص‌ عضو می‌شوند. در یک هفته گذشته نیز ۲ کارگر ساختمانی جان خود را حین انجام کار از دست داده‌اند.

عباس شیری ، افزود: این امر نشان از آن دارد که کارفرمایان ساختمانی یا پیمانکاران این کارگاهها تنها به فکر بالا بردن سرعت اتمام پروژه‌های خود هستند. درحالیکه هرماه ۵ الی ۶کارگر جان خود را از دست می‌دهند برای کارفرمایان تجهیز و ایمن‌سازی کارگاه‌ و حفظ جان و سلامت کارگران هیچ اهمیتی ندارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment