ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مرگ یک نوزاد دیگر به خاطر سرمازدگی در کرمانشاه بعد از تکذیب مقامات

مرگ یک نوزاد دیگر به خاطر سرمازدگی در کرمانشاه بعد از تکذیب مقامات

مرگ یک نوزاد بر اثر سرما
ایران – اجتماعی

مرگ یک نوزاد دیگر به خاطر سرمازدگی در کرمانشاه بعد از تکذیب مقامات دولت روحانی

رسانه‌ها از مرگ یک نوزاد دیگر در کرمانشاه به خاطر سرمازدگی خبر دادند. این درحالی است که در اواسط  هفته مقام های دولتی و محلی مرگ چند زلزله‌زده در کرمانشاه و سرپل ذهاب را تکذیب کردند،

روز جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶رسانه‌ها گزارش دادند: «محمد» نوزاد ۴ ماهه، دومین قربانی سرمازدگی در منطقه زلزله زده کرمانشاه است.
خبرگزاری‌ها به نقل از «عبدالله صیفوری» پدر این نوزاد نوشتند: «درخواست کانکس دادم اما در آن زمان با پاسخ منفی آنها روبرو شدم و عنوان کردند که افراد دیگری در اولویت قرار دارند.»
بنا بر این گزارش، محمد در روستای کوئیک بر اثر سرما و عفونت ریه و به خاطر کمبود کانکس جان باخته است.
خبر فوت این نوزاد تازه ترین گزارش از جان باختن برخی از زلزله‌زدگان به خاطر سرماست.

چند روز پیش نیز خبر درگذشت سارینا دختربچه ۳ ساله در یکی ار روستاهای سرپل ذهاب رسانه‌ای شد. عموی این دختربچه در یک ویدئو نحوه درگذشت این دختربچه را شرح  داد و توضیح داد چگونه در مراجعه به بیمارستان ساعتها هیچ اقدامی انجام نشد تا اینکه کودک خردسال جان باخت.

برخی مقام های محلی بدون هیچ تحقیقی و بدون هیچ شرمی بلافاصله مرگ افراد بر اثر سرمازدگی  و منجمله خبر درگذشت سارینای کوچولو را تکذیت کرده و اظهار داشتند وی درحال اغما به بیمارستان منتقل شده است. حال آنکه در همان ویدئو عموی «سارینا» دختربچه دو ساله، به صراحت مقابل دوربین اعلام کرد برادرزاده اش پس از سرماخوردگی ناشی از نبود کانکس، بر اثر کوتاهی در رسیدگی پزشکی در بیمارستان سرپل ذهاب جان باخت.

خانواده سارینا در روستای ناوه فره در سرپل ذهاب بیش از دو ماه پس از زلزله کانکس دریافت کرد اما پیش از دریافت سرپناه، بدن سارینا بر اثر سرماخوردگی عفونت کرد. عموی او گفت که بیمارستان سرپل ذهاب ۱۲ ساعت در رسیدگی به وضعیت او تاخیر کرد. این کودک دو ساله وقتی به کرمانشاه اعزام شد پس از پنج ساعت درگذشت.
رئیس بیمارستان سرپل ذهاب اما به خبرگزاری‌ها گفته است که این کودک بسیار دیر به بیمارستان رسید و به علت سرایت عفونت به تمام بدن، علائم حیاتی نداشت.

از طرف دیگر هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه در مصاحبه‌ای با اعتمادآن‌لاین که روز چهارم بهمن منتشر شد خبر مرگ چند نفر از زلزله‌زدگان بر اثر سرما را «به‌شدت» تکذیب کرد و گفت:‌ «صد درصد مطمئنم هیچ‌کس در مناطق زلزله‌زده بر اثر سرما فوت نشده‌است.»
مشخص نیست با فوت دومین کودک خردسال بر اثر سرمای منطقه زلزله زده و نبود امکانات و سرپناه برای بسیاری از خانواده‌های زلزله زده حالا مقامات چه پاسخی می‌خواهند سرهم کنند.
خبر فوت سارینای کوچولو باعث شد حتی نماینده مجلس نیز به دولت تذکر دهد تا سرپناه و امکانات بهداشتی و گرمایشی کافی برای زلزله زدگان کرمانشاه فراهم شود.

شهاب نادری، نماینده پاوه در مجلس روز چهارشنبه ۴ بهمن، اعلام کرد چند نفر از زلزله زدگان بر اثر سرمازدگی جان باخته‌اند.
رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت یک روز پیش از این سخنان نماینده مجلس درباره نبود مدیریت در امدادرسانی و وجود مشکلات اداری در این زمینه گفت که مناطق زلزله زده کرمانشاه هنوز سرویس بهداشتی ندارند.
همچنین در تایید اخبار قبلی، وب‌سایت «اعتماد آن‌لاین» روز جمعه، ۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، مصاحبه‌ای با قاسم جاسمی، نماینده کرمانشاه، منتشر کرد که در آن خبر مرگ چند نفر از زلزله‌زدگان بر اثر سرمازدگی را تایید می‌کند.

قابل ذکر اینکه بعد از زلزله ۲۱ آبان، آمریکا و برخی کشورهای غربی و همینطور اسرائیل پیشنهاد کمک به زلزله زدگان را داده بودند اما محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران این پیشنهادها را رد کرد و گفته بود دولت روحانی توان مدیریت این بحران را دارد چرا که نه ظریف و نه روحانی برای جان شهروندان و آسایش آنها در سرمای شدید منطقه غربی کشور کمترین ارزشی قائل نیستند. آنها کمک رسانی به حسن نصرالله و بشار اسد را خوب آموخته اند.

از سوی دیگر کمبود کانکس و مشکل اسکان اولیه در حالی از سوی نمایندگان مجلس بیان شده است که سپاه پاسداران طبق معمول و براساس شیوه همیشگی خود، در یک گزارش دروغ اعلام کرده بود هزاران کانکس در مناطق زلزله زده ساخته و کار تحویل کانکس به زلزله زدگان پایان یافته است.

یادآوری می‌شود زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان، منطقه مرزی استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند و در چندین شهر استان کرمانشاه و استان‌های اطراف خسارات زیادی وارد کرد. در این میان سرپل ذهاب بیشترین خسارت را دید و بیشترین آمار کشته‌ها نیز متعلق به سرپل ذهاب بود.
بنابر آمار رسمی این زلزله دست کم ۶۰۰ کشته بر جای گذاشت که بنظر می‌رسد رقم واقعی بسیار بیشتر از این باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment