ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مرگ سینا قنبری معترض بازداشتی ۲۳ ساله در اوین، شروع کهریزک دوم!؟

مرگ سینا قنبری معترض بازداشتی ۲۳ ساله در اوین، شروع کهریزک دوم!؟

سینا قنبری
ایران – اجتماعی – تظاهـرات

مرگ سینا قنبری معترض بازداشتی ۲۳ ساله در اوین، کهریزک دوم!

نماینده مجلس از تهران، محمود صادقی،‌ در صفحه توئیت خود با اعلام اینکه مرگ سینا قنبری ، یکی از بازداشت شدگان تظاهرات اخیر در زندان اوین، تایید شده است، نسبت به تکرار وقوع آنچه «کهریزک دوم»‌نامید،‌ هشدار داد.

صادقی روز دوشنبه ۱۸ دی، نوشت:‌ «در تماسی که با یک مقام مسئول در یکی از مراجع اطلاعاتی داشتم، متأسفانه مرگ یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر در زندان اوین را تأیید کرد؛ به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید. »

کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ۹۶، روز یکشنبه ۱۷ دی، از درگذشت سینا قنبری در زندان اوین خبر داده بود.
در گزارش این کمیته در روز یکشنبه ۱۷ دی، آمده بود، سینا قنبری ، جوان۲۳ ساله تهرانی، که چند روزی بود در بند قرنطینه زندان اوین در بازداشت به‌سرمی‌برد، «به‌دلایلی نامعلوم جان سپرده است. » این کمیته اعلام کرد که منبع این خبر، تعدادی از آزادشدگان بوده‌اند.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، روز یکشنبه از تکرار حوادثی چون بازداشتگاه کهریزک ابراز نگرانی کرده بود.
خداکرمی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به بازداشت «تعداد زیادی از شهروندان تهرانی از جمله دانشجویان» گفته بود که «مردم با خاطره تلخی که از کهریزک و سرنوشت روح الامینی ها دارند، بسیار نگرانند».
ناهید خداکرمی اضافه کرده بود: «نگرانند که مبادا یک قاضی دیگر، یک نیروی خودسر دیگر و یا یک هم سلولی اراذل و اوباش اشتباه کند و خدای ناکرده اتفاقی غیر قابل بازگشت حادث شود. »

بعد از خبر کشته شدن  «سینا قنبری» در تهران و «وحید حیدری» در اراک، خبر از «خودکشی» محسن عادلی رسیده است. وی ۱۱ دی‌ماه دستگیر شد و بعد از ۲ روز جسدش را با ادعای این که در زندان خودکشی کرده تحویل داده‌اند.
در طول دهه‌های اخیر،‌ شمار دیگری از زندانیان سیاسی – عقیدتی جان خود را در زندان‌های ایران از دست داده‌اند که از آن جمله می‌توان به زهرا کاظمی، امیدرضا میر صیافی، هدی صابر، ستار بهشتی، ‌افشین اسانلو و شاهرخ زمانی اشاره کرد.

طبق آمار رسمی، در تجمع‌های اعتراضی روزهای گذشته، بیش از ۲ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment