ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > مرگ دشت‌های همدان با تولد فروچاله ها بر اثر چپاول آب‌های زیرمینی + عكس و فيلم

مرگ دشت‌های همدان با تولد فروچاله ها بر اثر چپاول آب‌های زیرمینی + عكس و فيلم

فروچاله در دشت‌های همدان
ایران – گوناگون

مرگ دشت‌های همدان با تولد فروچاله ها بر اثر چپاول آب‌های زیرمینی + عكس و فيلم

چپاول بی حد و حصر آب های زیرمینی بزرگترین فاجعه زیست محیطی را برای همدان به ارمغان آورده است و دشت های استان در اعتراضی بی صدا به این بی مهری ها، سفره دل باز کردند و دهان به گلایه گشودند تا اینک شاهد فروچاله ها در پایتخت تاریخ و تمدن ایران باشیم.

به گزارش خبرگزاریها، رگ های خشک و بی جان زمین، نشانی از زخم به جا مانده از تلاش غارتگران آب برای سرقت این مایه حیاتی دارد؛ تا جایی که زمین، تنها راه برای حفظ اندک مایه حیاتی باقی مانده را پناه دادن آن در عمق زمین و فرسنگ ها دورتر از دسترس انسان می بیند.

پیشینیان و موی سپید کرده ها به خوبی به یاد دارند که روزی برای دسترسی به آب، نیاز به کندن چاه های عمیق نبود بلکه با یک تا ۲ متر حفر گودال هم می شد به آب رسید؛ اما چشم طمع بشر به این مایع حیاتی و برداشت بی رویه و بدون نظارت آن، تخریب دشت ها و بیابانی شدن زمین را موجب شد و در تداوم دست اندازی به این منابع خدادادی، چهره طبیعت نیز به نشانه اعتراض به قدرنشناسی انسان، تهی از زیبایی و سرسبزی شد.

با وجود فریادهای بی صدای زمین، بشر بی توجه به این زنگ خطرها و هشدارها همچنان به غارت بی حد و حصر از این منبع خدادادی ادامه داد و ثمره این بی توجهی و بی برنامه گی در برداشت از آب های زیر زمینی، فرو نشست زمین و پدید آمدن فروچاله هایی بزرگ و عمیق در دشت های فامنین، کبودرآهنگ و قهاوند بود به طوری که به گفته کارشناسان زمین شناسی، مشابه فروچاله های دشت کبودرآهنگ از نظر عمق و بزرگی در کشور دیده نشده است.

فروچاله در دشت‌های همدان

طبق آمارهای ارائه شده تاکنون ۱۴ استان ایران از جمله تهران، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان رضوی، همدان، فارس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سمنان، البرز، قزوین، مرکزی، اردبیل و گلستان با پدیده فرونشست زمین مواجه شدند.

تمامی کارشناسان حوزه آب و زمین شناسی بر این امر اتفاق نظر دارند که استفاده بی رویه از آبهای زیر زمینی و مدیریت نادرست آن عامل اصلی پدیده فرونشست زمین است.

آمارها روند مصرف آب در ایران را بسیار بیشتر از استاندارد نشان می دهد در حالیکه ایران با متوسط نزولات جوی ۲۶۰ میلی لیتر در سال، از کشورهای خشک جهان و دارای منابع آب محدود است.

کارشناسان معتقدند سرانه منابع آب تجدید شونده هر ساله رو به کاهش می رود و پیش بینی ها گویای این است که در سال ۱۴۰۰ رقم پیش بینی شده برای این حوزه به حدود ۸۰۰ متر مکعب کاهش می یابد که این آمار پایین تر از مرز کم آبی یعنی یک هزار متر مکعب است.

در این میان برخی کارشناسان جانمایی نادرست نیروگاه شهید مفتح و حفر چاه های عمیق برای این نیروگاه را از عوامل خشک شدن دشت های کبودرآهنگ و مهاجرت روستانشینان می دانند تا جایی که این نیروگاه و نحوه تامین آب آن سالها به یکی از معضلات اساسی استان همدان تبدیل شده بود.

برای برون رفت از این معضل هر چند دیر هنگام ولی اجرای خط انتقال پساب فاضلاب تصفیه خانه شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح با بهره گیری از محل اعتبارات وزارت نیرو پیگیری شد و این نخستین باری بود که پساب فاضلاب برای تولید برق در کشور به کار گرفته شد؛ گویا با اجرایی شدن این طرح بیش از ۸۰ درصد نیاز نیروگاه بخاری به آب کاهش می یافت.

فروچاله در دشت‌های همدان

به دنبال اجرای طرح انتقال پساب، از ۲۲ حلقه چاه نیروگاه شهید مفتح ۲۰ حلقه از مدار خارج شد و تنها ۲ حلقه چاه برای استفاده شرب و بهداشت فعال باقی ماند.

البته تلاش دیرهنگام برای اجرای چنین طرحی موجب کاهش سطح آب، افزایش شوری خاک و کاهش پوشش گیاهی و در نهایت بیایانی شدن ۶۵ هزار هکتار از اراضی این استان در محدوده قهاوند شد.

بر همین سیاق می‌توان نتیجه گیری کرد که خشک شدن تالاب‌ها، وضعیت دریاچه ارومیه، وضعیت اسفناک زاینده‌رود و . . . همه حاصل مدیریت غلط و ناکارآمد مسئولینی است که تنها چیزی که نمیدانند کمترین علم و اطلاع از موضوعات حوزه تحت مسئولیتشان است.

چگونه انتظار داریم دولت و حاکمیتی که در تأمین عدالت اجتماعی و رفاه و آسایش و حداقل شرایط معیشتی بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور عاجز است و خودش منشأ تمام بی عدالتیها و ناهنجاریهای اجتماعی است، بتواند به امور زیست محیطی بپردازد؟. واقعیت این است تمام مشکلات اقتصادی، اجتماعی ما ریشه در همان گره اصلی دارد که عبارت است از حاکمیت دزدی و چپاول بجای حاکمیت مردمی.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment