ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > «سرای مهربانی»، مرکز توان‌بخشی یــا مرکز شکنجه

«سرای مهربانی»، مرکز توان‌بخشی یــا مرکز شکنجه

مرکز توانبخشی
ایران – اجتماعی

«سرای مهربانی»، مرکز توان‌بخشی یا مرکز شکنجه

گزارشی از بدرفتاری با مبتلایان به بیماری Autism در یک مرکز درمانی و سابقه آن در ایران:

در پی پخش خبر کتک زدن کودکان مبتلا به اوتیسم در یک مرکز توان‌بخشی در رشت، با اعتراف سازمان بهزیستی مشخص شد که این، موضوع تازه‌ای نیست. اما در این میان والدین بچه‌ها در نگرانی از وضعیت فرزندان خود می‌پرسند که مسئولیت بهزیستی در این مراکز چیست؟

در شبکه‌های اجتماعی فیلمی کوتاه از تنبیه فیزیکی کودکان اوتیستیک دست به دست می‌شود که واکنش اولیاء این کودکان بیمار را در پی داشت. این فیلم ۳۹ ثانیه‌ای دست‌کم سه مورد آزار بدنی کودکان از سوی مربیان را نشان می‌دهد. فیلم که در تلویزیون مداربسته مرکزی در رشت به نام “سرای مهربانی” ضبط شده، در روزهای پایانی فروردین ۹۷ در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و بحثی پیرامون برخورد با توانخواهان در مراکز مخصوص را دامن زد.

اما حسین نحوی‌نژاد، معاون سازمان بهزیستی ایران به جای رسیدگی به این مساله در صدد لاپوشانی و کم‌اهمیت جلوه دادن بوده است و گفته است که این ماجرا در خرداد سال ۹۶ روی داده و با عاملان تنبیه بدنی کودکان نیز برخورد شده است و رسانه‌ای شدن این گونه حوادث را نیز باعث تشویش اذهان عمومی دانسته است.

آنطور که در فیلم دیده می‌شود، کارکنان خاطی که زن هستند، با خط کش و چیزی شبیه ترکه به سر و بالاتنه بچه‌ها می‌کوبند.
گفته می‌شود که این فیلم را خانواده‌های کودکان اوتیستیک، به امید کمک به وضعیت فرزندان‌شان پخش کرده‌اند؛ اما معاون سازمان بهزیستی عنوان کرده که هدف رسانه‌های بیگانه از پخش این گونه فیلم‌ها، خدشه‌دار کردن خدمات جمهوری اسلامی به معلولان است. حسین نحوی‌نژاد گفته که علت عدم انتشار این اقدامات در زمان وقوع، “جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی و تشویش اذهان عمومی” است.

“سرای مهربانی” در تیر ۱۳۹۵به عنوان اولین مرکز موقت مراقبت از کودکان اوتیستیک زیر ۱۴ سال در ایران افتتاح شد. مدیرکل بهزیستی استان گیلان در زمان افتتاح این مرکز گفته بود که محیطی مناسب با کلاس‌های آموزشی، حسی و بازی درمانی برای کودکان اوتیستیک در نظر گرفته شده است. او اعلام کرد که ظرفیت پذیرش مرکز ۲۰ نفر و تعداد کارکنان ۱۴ نفر است.

یک فعال حقوق توانخواهان به کمپین حقوق بشر ایران گفته است: «اگر صحبت ایشان مبنی بر این که فیلم مربوط به اتفاق سال گذشته است درست باشد، آن وقت این سوال مطرح می‌شود که چرا خبر برخورد با متخلفین در همان زمان منتشر نشد تا هم مردم به خدمات ارزشمند سازمان بهزیستی افتخار کنند و با امنیت بیشتر عزیزان خود را به این موسسات بسپارند و هم سایر متخلفان احتمالی متنبه شوند و بدانند که سازمان بهزیستی در برخورد با آنها جدی است؟»

کاربری به اسم سامی در توئیتر نوشته است: «من مسلمانم ولی اعتقادی بهش ندارم شما که به خدا اعتقاد داری این برخورد با کسی که اوتیسم داره درست نیست شاید کسی نبینه ولی قطعا خدا می‌بینه».
کاربر دیگری به اسم صدرا هم چنین نوشته است: «سرای مهربانی نه، باید گفت ورای مهربانی، سرای نامهربانی، خانه شکنجه، شکنجه‌گاه اوتیست‌ها، زندان کودکان اوتیسم، سراب مهربانی و هر اسم دیگری جز سرای‌ مهربانی».

تکرار خشونت

تقریبا بیش از دو و نیم سال پیش در پاییز سال ۱۳۹۴،  والدین معلولانی که در آسایشگاهی در ولدآباد کرج نگاهداری می‌شدند، از آزار جسمی بچه‌ها و بستن آنها با طناب و زنجیر به تخت و انداختن سگ به جان ‌شان پرده برداشتند. این مرکز پس از تایید ماوقع به حکم دادستان کرج پلمب شد.

در تابستان سال پیش(خردادماه۱۳۹۶) نیز خانواده‌های کودکان اوتیستیک از شکستگی استخوان ران، خونریزی گلو و آثار ضرب و جرح نزد سه مددجوی یک موسسه توانبخشی در مشهد خبر دادند. شکایت این خانواده‌ها به دادسرای مشهد رفت اما نتیجه رسیدگی به پرونده در جایی منتشر نشد.

اما در باره بیماری اوتیسم Autism

Autism اختلال پیچیده و چند وجهی رشد و شکل‌گیری سیستم عصبی‌است. اختلالی که پردازش اطلاعات و ادراک را مختل می‌کند و بر شکل‌گیری تعامل اجتماعی، ارتباط‌‌گیری و مجموعه رفتار‌های انسانی اثر می‌گذارد.

علایم “اوتیسم دوران آغازین کودکی” که تا پیش از سه‌سالگی آشکار می‌شوند، در سه عرصه مناسبات اجتماعی با اطرافیان، برقراری ارتباط و تکرار رفتارهای کلیشه‌ای قابل مشاهده‌اند.
طبق تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده آمریکا دسته‌بندی شده‌اند، شیوع اختلال اوتیسم در تمامی طیف‌های آن ۶ تا ۷ مورد در هر ۱۰۰۰ نفر است.

سابقه Autism در ایران

از شمار افراد اوتیستیک در ایران، آماری رسمی وجود ندارد و برآوردها متناقض و اثبات‌نشده‌اند. برخی منابع از یک مبتلا در میان ۱۵۰ کودک خبر می‌دهند. مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران این رقم را بین ۳۰ تا ۴۰هزار نفر می‌داند و معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، رقم ۶هزار نفر را اعلام می‌کند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران در یک همایش علمی در بهمن ۹۶ گفته است که تنها حدود ۱۰هزار مبتلا به اوتیسم در کشور شناسایی شده‌اند و انجمن اوتیسم ۵هزار نفر را پذیرش کرده است. در اسفند ۹۵ اما معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تعداد کودکان اوتیستیک ایران را شش هزار نفر خوانده و مراجعه به مراکز مربوطه را ۷۰۰ مورد اعلام کرده بود.

او اذعان کرده است که افراد اوتیستیک باید حداقل هفته‌ای ۲۴ ساعت خدمات درمانی مانند کاردرمانی، گفتاردرمانی و رفتاردرمانی داشته باشند که این خدمات ماهانه حداقل ۲/۵ میلیون تومان هزینه دارد. این در حالی است که علیرضا سلیمی، نماینده محلات و دلیجان در مجلس، به تازگی برخی مراکز نگهداری معلولان کشور را مانند “زندان و کمپ اسرا” توصیف کرده و از تعویق شش ماهه در پرداخت یارانه توانخواهان ذهنی خبر داده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment