ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > مرخصی اجباری برای کارگران روغن‌نباتی جهان پس از اخراج‌های پیاپی

مرخصی اجباری برای کارگران روغن‌نباتی جهان پس از اخراج‌های پیاپی

مرخصی اجباری برای کارگران
ایران – کارگری

مرخصی اجباری برای کارگران روغن‌نباتی جهان پس از اخراج‌های پیاپی

مدیریت کارخانه «روغن نباتی جهان» در زنجان اقدام به تعیین مرخصی اجباری برای کارگران قراردادی و رسمی شاغل در این کارخانه کرده است. به گفته کارگران معترض روغن نباتی جهان، آنها تقریبا از ابتدای شهریور ماه سال جاری (۹۷) به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

در توضیح علت در نظر گرفتن مرخصی اجباری برای کارگران این کارخانه، آنها می‌گویند: «عمده‌ترین دلیلی که از سوی کارفرما برای تعطیلی موقت این دو واحد عنوان می‌شود، کمبود نقدینگی است.»

کارگران روغن نباتی زنجان که تعداد آنها بیش از ۱۰۰ نفر بود، می‌گویند که کارفرمای آنها از روز چهارشنبه ۳۱ مردادماه، تمامی کارگران شاغل در این واحد تولیدی را تا روز شنبه ۱۷ شهریورماه به مرخصی فرستاده است.

کارگران تاکید کردند که هیچکدام در جریان این تصمیم مدیریت نبوده‌ و از این می‌ترسند که مبادا مشکلات کارخانه در این مدت کوتاه رفع نشود. آنها می‌گویند که هنوز مشخص نیست مرخصی اجباری در حد  ۱۷ تا ۱۸ روز باقی بماند و ممکن است با توجه به شرایطی که بر این کارخانه حاکم است، این وضعیت ادامه‌دار شود.

کارگران روغن نباتی جهان می‌گویند، هدف کارفرما از اعمال مرخصی اجباری برای کارگران این است که این مدت از ایام مرخصی را از حقوق هر یک از کارگران کسر کند؛ موضوعی که باعث نارضایتی کارگران شده است.

تعدیل کارگران شرکت از ۶۰۰ به ۱۲۵ نفر

یادآوری می‌شود که تعدیل نیرو در این کارخانه از زمان خصوصی‌سازی در سال ۹۱ شروع شد و طی این سالیان ادامه داشته است،

دبیر اجرایی خانه کارگر زنجان عسکر نجاریان در این رابطه می‌گوید از سال ۹۱ تاکنون تعداد نیروهای این شرکت از ۶۰۰ نفر به ۱۲۵ نفر رسیده است، و ادامه می‌دهد: «اسفند ماه ۹۱ بود که فردی ۵۰ درصد سهام شرکت را می‌خرد و از همان زمان نیز تعدیل نیروی را به بهانه نبود مواد اولیه برای تولید آغاز می‌کند که این امر موجب اعتراض کارگران می‌شود.»

او با بیان اینکه این شرکت هنوز به همین روال به کار خود ادامه می‌دهد و حتی اقدام به انعقاد قراردادهای موقت دو یا سه روزه با کارگران می‌کند، می‌گوید: «این امر موجب شد کارگران در بهمن ماه سال گذشته مقابل استانداری تجمع کنند.»

بیشتر بخوانید: مطالبات کارگران روغن نباتی جهان از سال ۱۳۹۵

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment