مراسم تدفین بهمن ورمزیار که به‌شکل بی‌رحمانه و‌غیر‌انسانی اعدام‌شد ۲۹فروردین کلیپ - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مراسم تدفین بهمن ورمزیار که به‌شکل بی‌رحمانه و‌غیر‌انسانی اعدام‌شد ۲۹فروردین کلیپ

مراسم تدفین بهمن ورمزیار که به‌شکل بی‌رحمانه و‌غیر‌انسانی اعدام‌شد ۲۹فروردین کلیپ

ایران – اجتماعی

مراسم تدفین بهمن ورمزیار که به‌شکل بی‌رحمانه و غیر‌انسانی اعدام شد  ۲۹فروردین کلیپ

حکم اعدام بهمن ورمزیار ، که به اتهام سرقت مسلحانه به مرگ محکوم شده بود، بامداد چهارشنبه ۲۹ فروردین/۱۸ آوریل در همدان اجرا شد.
این حکم اعدام قرار بود یک روز پیش اجرا شود، اما به گفته کامران حمزه، دادستان استان همدان، به دلیل یک «مشکل قضایی» موقتا متوقف شده بود.

بهمن ورمزیار آرایشگر و مربی باشگاه ورزشی در همدان بود که در ۱۱ فروردین ۱۳۹۴ همراه با مهدی چراغی و چند تن دیگر اقدام به سرق مسلحانه از یک طلافروشی کرده بود. با این حال وی ۱۸ روز پس از ارتکاب جرم، خود را به پلیس تسلیم کرده و با ابراز پشیمانی از اقدام خود، اموال مسروقه را به صاحبش بازگردانده بود.

مادر بهمن ورمزیار در روزهای گذشته با انتشار ویدئویی با اشاره به اینکه شاکی وی رضایت داده و آگاهی اعلام کرده او داوطلبانه خودش را معرفی کرده از مقامات خواسته بود کمک کنند تا اعدام او متوقف شود.
ورمزیار و چراغی هر دو در این پرونده به اعدام محکوم شده بودند که اکنون حکم ورمزیار اجرا شده است با این حال هنوز از زمان اجرای احتمالی حکم مهدی چراغی اطلاعی در دست نیست.

بسیاری از فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان در هفته‌های گذشته با اشاره به رفتار آقای ورمزیار، از مقام‌های قضایی ایران خواسته بودند تا مانع از اجرای حکم اعدام وی شوند. انتشار ویدیویی از مادر این محکوم که پس از شنیدن خبر اعدام قریب‌الوقوع فرزندش خون بالا آورد، واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.
انتشار خبر توقف موقت اجرای حکم اعدام بهمن ورمزیار باعث خوشحالی بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی شد. مادر وی با انتشار یک ویدیوی دیگر در فضای مجازی ادعا کرده بود علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور توقف اجرای حکم اعـدام را صادر کرده است.

ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل اجرای پرشمار مجازات اعـدام همواره از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر محکوم می‌شود. بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل اجرای این مجازات در جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۷، یازده درصد کاهش یافته است. با این حال ایران پس از چین، بیشترین شمار اجرای مجازات اعدام را دارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment