ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مدارس کپری و غیراستاندارد پاسخ به دانش‌آموزان سخت‌کوش سیستان و بلوچستان

مدارس کپری و غیراستاندارد پاسخ به دانش‌آموزان سخت‌کوش سیستان و بلوچستان

مدارس غیر استاندارد
ایران – اجتماعی

مدارس کپری و غیراستاندارد پاسخ به دانش‌آموزان سخت‌کوش سیستان و بلوچستان

بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز سیستان و بلوچستان در کنار مشکلاتی نظیر غیر استاندارد بودن برخی مدارس و کمبود سرانه، به امید فردایی بهتر با شور و شوق در ۶ هزار و ۳۰۰ مدرسه به تحصیل اشتغال دارند که علاقه مندی آنان به فراگیری علم ایجاب می کند فضاهای آموزشی مناسب در اختیارداشته باشند.

مردم سیستان و بلوچستان به عنوان ساکنان پهناورترین استان کشور با وجود برخورداری از مرزهای طویل و علاقه‌مندی به توسعه و پیشرفت استان‌شان با کمبود جدی در زمینه کیفیت مدارس رو به رو هستند.
فرزندان سخت‌کوش این سرزمین پهناور با وجود مشکلات یادشده در راه کسب علم و دانش از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و در سرما و گرما و طوفان‌های سهمگین برای حصول دانش و امید به آینده‌ای بهتر با شور و شوق در کلاس های درس حاضر می‌شوند.

هر چند که مدارس کپری و غیراستاندارد هنوز در گوشه گوشه این استان فعالند و مدارسی که سال‌ها حکم تخریب گرفته‌اند و به دلیل نبود بودجه کافی با انجام تعمیرات اندک هنوز سرپای ایستاده اند و دانش آموزان را در آغوش خود جای داده اند؛ اما عشق و علاقه نونهالان و نوجوانان این مرز و بوم به تحصیل، موجب شده تا تمامی این مشکلات را نادیده انگاشته و به آینده استان‌شان که اینک از سوی دولت به باد فراموشی سپرده شده است، بیندیشند.

استان پهناور سیستان و بلوچستان از شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین نقطه آن نیازمند ساخت و نوسازی مدارس است.
در این میان برخی مدارس از جمله دبیرستان های روستاهای خمک، حسنخون و گوری از پرجمعیت ترین روستاهای توابع شهرستان زهک که تاریخ ساخت برخی از آنها به اواخر دهه ۴۰ باز می‌گردد و هرسال موضوع تخریب آنها مطرح شده، عملا تاکنون هیچ اقدامی برای ساخت و نوسازی آنها انجام نشده و تمام فعالیت ها به برخی بازسازیهای جزئی منتهی می‌شود، دانش آموزان و والدین آنان را نگران کرده است.

٪۳۳ مدارس سیستان و بلوچستان ناایمن

از ۱۸ هزار کلاس درس موجود در استان سیستان و بلوچستان، بیش از ۶ هزار کلاس ناایمن شناخته شده است.

مدارس سیستان و بلوچستان دارای سقف‌های ناایمن بوده و از مجموع ۱۸ هزار و۹۳۴ کلاس درس موجود استان ۶ هزار و ۱۸۱ مورد نیاز به تخریب و بازسازی و چهار هزار و ۳۵۸ مورد آن نیازمند مقاوم سازی است.
مردم بلوچستان مدارس‌کپری و خانه‌های ویرانه‌ای را که در سال‌های اخیر تصاویر آن در فضای مجازی منعکس شده است را به خوبی به یاد دارند. در این میان گزارش شده است که تنها کاری که انجام شده اختصاص ۵۰۰ مدرسه کانکسی به سیستان و بلوچستان است که آنها هم از وضعیت خوبی برخوردار نیستند.

نبود سرمایش و گرمایش در مدارس سیستان و بلوچستان

استان فاقد گاز سیستان و بلوچستان همواره در فصول سرد شاهد مشکلات بسیاری است که از جمله آنها می توان به دود بسیار زیاد ناشی از بخاری های نفتی بخصوص بخاری های قدیمی و برخی اوقات آتش سوزی هایی که بر اثر نفت رخ می‌دهد اشاره کرد.
بسیاری از مدارس با توجه به سهمیه کم نفت که در اختیار آنها قرار می گیرد و سرانه پائین مدرسه مجبورند تا از اولیا دانش آموزان تقاضای نفت کنند که این امر نیز سوژه رسانه‌ها شده است.

البته مشکل تنها گرمایش نیست و برای سرمایش مدارس نیز باید از کولرهای آبی استفاده کرد که در این زمینه هم اقدامی صورت نگرفته است.
یکی از دلایل این امر تخصیص نیافتن اعتبارات کافی، ذکر شده است. براین اساس در حال حاضر حدود ۱۲ هزار کلاس در انتظار نصب سیستم های سرمایشی و گرمایشی استاندارد هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment