ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > محرومیت کارگران ساختمانی از حمایت‌های اجتماعی

محرومیت کارگران ساختمانی از حمایت‌های اجتماعی

محرومیت کارگران ساختمانی
ایران ـ کارگری

محرومیت کارگران ساختمانی از حمایت‌های اجتماعی

در گزارشی به نقل از یکی از رؤسای انجمن صنفی کارگران ساختمانی آمده است که کار ساختمانی به گونه‌ای است که در همه جای کشور به ویژه در فصل تابستان، به کارگران ساختمانی نیاز مبرم وجود دارد. او می‌گوید: البته رکود اقتصادی و بی‌برنامگی مسئولان، صنعت ساختمان را به ویژه در فصل زمستان از رونق انداخته است؛ اما به هر روی کارگران ساختمانی در همه جای کشور حضور دارند.

این گزارش تاکید دارد که در استان کردستان و استان‌های همجوار همچون کرمانشاه، کارگران ساختمانی به علت رکود در این صنعت، به صورت گسترده بیکار هستند و البته نه درآمد مناسبی دارند و نه همه آن‌ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

در این گزارش پیرامون نرخ دستمزدها با قید اینکه نرخ روزانه دستمزدهای کارگران در قالب پیمان‌های دست جمعی کار تعیین می‌شود، گفته شده: نرخ دستمزد‌ها در همه جای کشور ثابت است. برای نمونه در سال ۹۶ دستمزد روزانه کارگر درجه سه، درجه دو و درجه یک به ترتیب ۳۷۲۰۰۰ریال، ۴۰۳۰۰۰ریال و ۴۳۴۰۰۰ریال است. البته به همین آسانی‌ هم امکان کار پیدا کردن برای کارگران ساختمانی وجود ندارد.

این مطلب تاکید دارد که این امر موجب گرایش کارگران فصلی ساختمان به کارسختی مثل کولبری در مناطق غربی کشور شده است. کولبری با اینکه کار طاقت‌فرسایی است و احتمال وقوع هر حادثه‌ای برای کولبر وجود دارد، کارگر ساختمانی با عمری تجربه کار، ناچار به انجام کولبری و زدن به دل سرما و گرمای کوهستان است که ممکن است زنده هم به خان‍ه برنگردد.

دستفروشی هم از دیگر گزینه‌هایی است که کارگر ساختمانی فصلی یا استادکارهای بیکار شده به سراغ آن می‌روند. بعنوان مثال استادکاری با عمری تجربه به این علت که کار دیگری پیدا نکرده است، وانتی می‌خرید و با آن میوه می‌فروشد. این یعنی عمر یک انسان را بر فنا دادن. پرسش این است که چرا یک استادکار ساختمانی باید از روی ناچاری دست به این کار بزند و رنج برخورد ماموران شهرداری را با خود به تن بخرد؟

در ادامه با اشاره به انتقاد‌ها به بیمه نشدن هزاران کارگر ساختمانی در سطح کشور، چنین می‌آید: در کل کشور مطابق آمار سازمان فنی و حرفه‌ای، ۱ میلیون و ۴۰۰ تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارت مهارت فنی صادر شده؛ اما سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که در چارچوب حذف قانون سهمیه‌بندی کارگران ساختمانی، یک میلیون نفر از آن‌ها را بیمه کرده است. همچنین در استان کردستان برای ۷۰ هزار نفر کارت مهارت فنی صادر شده است که از این تعداد ۳۴ تا ۳۵ هزار نفر بیمه دارند؛ این در شرایطی است که سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که تمامی افرادی که داری کارت مهارت فنی هستند باید از طریق سامانه پیش‌بینی شده بیمه شوند.

این گزارش می‌افزاید: حتی اگر آمار بیمه‌شدگان کشوری را درست بپنداریم، بازهم ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده داریم که بدین ترتیب از مزایای بازنشستگی، غرامت ایام بیکاری و… محروم هستند. این به هیچ وجه شایسته قشر زحمتکشی که رنج بیکاری را تحمل می‌کند، نیست.

این در حالی‌ است که کارگر ساختمانی اگر به علت بیکاریِ فصلی به سراغ کار دیگری همچون دستفروشی برود، بیمه وی قطع می‌شود. این امر موجب اعتراض کارگران ساختمانی شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment