ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > از محاکمه نمایشی متهمان سرقت دکل نفتی گم شده!تا ابهام درسرانجام ۱۲۱میلیون دلار

از محاکمه نمایشی متهمان سرقت دکل نفتی گم شده!تا ابهام درسرانجام ۱۲۱میلیون دلار

دکل نفتی
ایران ـ اقتصادی

از محاکمه نمایشی متهمان سرقت دکل نفتی گم شده!تا ابهام درسرانجام ۱۲۱میلیون دلار

بر پایه اطلاعات دریافتی، قرار است که محاکمه نمایشی متهمان پرونده دکل نفتی گم‌شده در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد از اردیبهشت ادامه یابد. این پرونده اکنون ارزشی معادل ۱۲۱ میلیون دلار یافته است.

از قرار معلوم، بیشترین سهام شرکت تأسیسات دریایی ایران در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری «صندوق بازنشستگی صنعت نفت» است.

پرونده دکل نفتی شش متهم دارد. سه متهم این پرونده، از جمله مدیرعامل یک شرکت اردنی در خارج از ایران به سر می‌برند.

مهرماه سال ۹۳، یک نماینده مجلس از گم شدن این دکل نفتی خبر داد. او گفت که یک دکل نفتی در دولت احمدی‌نژاد به وسیله شرکت تأسیسات دریایی به قیمت ۱۲ میلیون دلار خریداری شد؛ اما با وجود واریز همه پول به حساب یک شرکت واسطه، دکل هرگز وارد ایران نشده است.

شرکت تأسیسات دریایی این دکل ساخت ۱۹۸۴ را از شرکتی آرژانتینی خریداری کرده بود.

هرچند مبلغ مورد بحث در پرونده دکل نفتی بیش از ۱۲ میلیون دلار است. ابتدا مبلغ ۷۸ میلیون دلار به عنوان ارزش دکل گم‌شده موسوم به «دکل فورچونا» مطرح شد و اکنون با افزوده‌شدن ماجرای خرید مشابه یک شناور، ارزش پرونده به ۱۲۱ میلیون دلار رسیده است. جزئیات بیشتری از این شناور منتشر نشده است.

از جمله کسانی که انگشت اتهام به سمت آنها روانه گشته است می‌توان از محمد محسن مهاجرانی، فرزنده عطاء الله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی و یا رضا مصطفوی طباطبایی، یک دلال نفتی مهم ایران و دلال اصلی این معامله، نام برد. رضا مصطفوی‌طباطبایی از ایران خارج شده است.

مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، در اوایل ۱۳۹۴ محمدمحسن مهاجرانی را در پیوند با گم شدن دکل نفتی متهم کرد و گفت او دلال خرید این دکل بوده است.

در پی آن محمدمحسن مهاجرانی هرگونه نقش مستقیم یا غیرمستقیم خود در گم شدن دکل را تکذیب کرد. اما چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ خبر بازداشت او منتشر شد.

از قرار اطلاع برای مهاجرانی قرار منع تعقیب صادر شده اما این قرار هنوز ابلاغ نشده است. یادآوری می‌شود که دزدی‌ و اختلاس‌های تا چندین هزار میلیاردی، در کشاکش رقابت‌های باندی و جناحی رو می‌شود. بی‌شک رسانه‌ای شدن مواردی از این قبیل تنها برای گمراه ساختن افکار عمومی که به شدت معترض این وضعیت متناقض در بالاترین رده‌های حکومتی کشور هستند، صورت می‌گیرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment