ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > ۱۰۰ تن از کولبران محروم در محاصره نیروهای مرزی سردشت

۱۰۰ تن از کولبران محروم در محاصره نیروهای مرزی سردشت

کولبران

ایران ـ کولبران

محاصره بیش از ۱۰۰تن از کولبران محروم توسط نیروهای مرزی در سردشت

بنا‌ به گزارشهای دریافتی در ادامه کشتار و قتل کولبران زحمتکش و بی‌پناه، نیروهای مرزی در سردشت در منطقه مرزی دوله بی ‌از بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۲شهریور ۹۶ مسیر بازگشت ۱۰۰تن از کولبران زحمتکش را مسدود و آنها را محاصره کردند.
کولبران محاصره شده از ترس تیراندازی نیروهای مرزی و به غارت بردن کالاهایشان به دامنه کوهها و صخره‌ها پناه برده‌اند.
کولبران به همراه خود آب و غذا ندارند و در صورت ادامه این محاصره در مضیقه غذایی قرار خواهند گرفت.

خانواده این کولبران محروم به‌شدت نگران سرنوشت و سلامتی عزیران خود هستند و از مردم کمک خواسته‌اند.

یادآوری می‌شود دوشنبه شب ۲۰ شهریورماه، دو کولبر کُرد در منطقه مرزی حدود بورلان – یارمق ماکو درپی انفجار مین مجروح گردیدند. همچنین امروز پنجشنبه ۲۳ شهریور  یک کولبر زحمتکش کُرد به نام “حاجی حمزه مولودی‌پور” ٦٠ ساله اهل “کهنه لاجان” پیرانشهر ، کولبری که قلبش با باطری کار می کرد براثر ایست قلبی جان خود را از دست داد.
شاهدان عینی می‌گویند: این کولبر کُرد زیر فشار بار سنگین در مرز تمرچین دچار ایست قلبی شده است.

روز دوشنبه ۱۳ شهریور نیز دو کولبر جوان در منطقه بانه با شلیک مستقیم نیروی انتظامی جان باختند و بدنبال آن موجی از تظاهرات و اعتراضات عمومی شهرهای مختلف کردستان و کرمانشاه را فرا گفت.

کولبران ۲

بیشتر بخوانید:
کولبران، بخشی از لشگر عظیم بیکاران

کولبری یکی از شغلهای رایج مردمان منطقه مرزی به‌ویژه منطقه مرزی کردستان است. انتخاب شغل کولبری توسط عده‌یی از این مردم تنها و تنها به د‌لیل فقر و برای این است که بتوانند لقمه‌یی نان بخور نمیر گیر بیاورند.
طبعا این وضعیت اسفناک معیشتی و شرایط سخت کاری کولبران، آن روی سکه چپاولگری نجومی مقامات نظام ، قاچاق نهادینه شده و چپاولگری است که بطور خاص در دست نیروهای سپاه و نیروی انتظامی که تا خرخره درگیر آن هستند.
با وجود محرومیت و فقر شدید و با وجود سختی کار کولبری که بعضاً کولبران ناگزیرند کوله‌بار خود را دهها کیلومتر در جاده های ناهموار و سخره ها و مناطق کوهستانی حمل کنند، با این حال نیروهای سپاه و نیروی انتظامی و مرزبانان  دست از سر این مردم فقر زده برنمی‌دارند، و آنان را هدف آماج گلوله قرارداده و از پای درمی‌آورند.

در سالهای اخیر کمتر ماهی است که چند تن از این قشر فقیر و زحمتکش در غرب کشور، جان خود را از دست ندهند.

کشتار اخیر دو کولبر بانه‌ای آن‌چنان جنایتکارانه و از طرف رژیم و نهادهای ذیربط آن غیرقابل توجیه است که رسانه‌های وابسته به جناحهای مختلف نظام نیز ناگزیر شده‌اند با ریختن اشک تمساح، شیوه برخورد با آنان توسط سپاه و نیروی انتظامی را به نقد بکشند!
روزنامه شرق از جناح روحانی ۱۵ شهریور ۹۶ ناگزیرشده به این واقعیت اعتراف کند که کولبری خود ”نشانی از بیماری اقتصادی مزمن کشور“ است، و نمود این بیماری در میان مردم مرز نشین فقر مفرط و بیکاری است، که کولبری نیز خود معلول این وضعیت است.

به این دلیل است که ”گروهی از بی‌کاران و اقشار فرودست جامعه در مناطق مرزی با روی‌آوردن به این شغل به‌عنوان تنها مفرّ درآمدی و پذیرش ریسک و خطرپذیری بالا یکی از آسیب‌ها و مشکلات ساختاری اقتصاد کشور را یعنی مسأله و ابرمشکل اقتصادی امروز ایران یعنی بی‌کاری را بیش‌از‌پیش هویدا می‌کنند“.

روزنامه جهان صنعت ۱۵ شهریور ۹۶ نیز طی یک گزارش می‌نویسد:

در حالی که باندهای بزرگ و سازمان‌یافته قاچاق کالا در کشور جولان می‌دهند و این باندها به‌راحتی روزانه میلیون ها تن کالا را جابه‌جا می‌کند، کسی متعرض آنان نمی‌شود و دولت نیز هرگاه که صحبت از مبارزه با قاچاق به‌عمل می‌آورد ”جلوی ارتزاق کولبران“ را می‌گیرد.
و…
این روزنامه دولتی پدیده کولبری را معلول بیکاری اقشار مختلف مردم و به‌ویژه مردم مناطق مرزی می‌داند: ”کولبری یکی از مشاغل سخت و دشوار به حساب می‌آید که سال‌هاست به‌دلیل نبود کار در مناطق مرزی حتی کودکان را نیز به سمت و سوی خود کشانده است تا بلکه خرج مایحتاج روزانه مردم آن منطقه به این شکل تأمین شود“. کولبر قاچاقچی نیست و تنها به‌علت نبود صنعت و شغل مناسب و هم‌چنین برای امرار معاش، ناچار می‌شود کالاها و محصولات قاچاق را از مناطق صعب‌العبور مرزی جا‌به‌جا کند“.

روزنامه آرمان ۱۶ شهریور ۹۶ نیز طی گزارشی به بی‌حقوقی کولبران در نظام قضایی کشور اذعان دارد.

این است وضعیت کولبران فقیر و محرومی که هرهفته آماج گلوله‌های نیروهای سپاه و نیروی انتظامی قرار می‌گیرند. مردم محرومی که از حداقل امکانات رفاهی محروم هستند و برای گذران معیشت زندگی خود و خانواده‌شان ناگزیرند به کار شاق و طاقت‌فرسای کولبری روی بیاورند، از امنیت برخوردار نیستند. سیستم فاسد و چپاولگر و ناکارآمد به جای این‌که جلو باندهای سازمانیافته قاچاق که در قاچاق میلیاردها دلار کالای قاچاق در سال نقش دارند را بگیرد، کولبران محروم و فقیر را آماج گلوله می‌کند.

بنا بر اعتراف رسانه‌های مختلف کشور، سالیانه رقمی بین ۱۵ تا ۴۰ میلیارد کالای قاچاق به کشور وارد و خارج می‌شود. این حجم از قاچاق در کشور در شرایطی است که حجم تجارت خارجی کشور در سال ۹۴ حدود ۸۴ میلیارد دلار بوده است.

واضح است که این حجم بزرگ از قاچاق کالا و وارد شدن بی‌رویه کالا به کشور، از طریق قاچاق سازمانیافته نهادها و دوایر دولتی و ارگانهای هزارتوی سپاه و نیروی انتظامی، باعث تعطیلی هزاران کارگاه تولیدی کالای ایرانی و بیکاری انبوهی از کارگران و چند میلیون جوان ایرانی جویای کار می‌شود.
کولبران زحمتکش جزیی از همین میلیونها بیکار هستند که به قول رسانه‌های امروز لشگر بیکاران را تشکیل می‌دهند. لشگری که بالقوه نیروی اصلی تغییرات اساسی و نزدیک است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment