ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > مجروح شدن یک کولبر در اثر شلیک مستقیم در ماکو؛ ۵ کشته و  مجروح از شروع هفته

مجروح شدن یک کولبر در اثر شلیک مستقیم در ماکو؛ ۵ کشته و  مجروح از شروع هفته

مجروح شدن یک کولبر
ایران – کولبران

مجروح شدن یک کولبر در اثر شلیک مستقیم در ماکو؛ ۵ کشته و  مجروح از شروع هفته

شلیک مستقیم نیروهای نظامی مرزی باعث مجروح شدن یک کولبر در شهرستان ماکو شد. براساس گزارشات رسیده، روز دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷، شماری از کولبران در نزدیکی روستای «سنگر» از توابع ماکو مورد حمله نیروهای نظامی مرزی قرار گرفتند که در نتیجه شلیک مستقیم نیروهای مرزی، یک کولبر زحمتکش به شدت مجروح شد.

کولبر مجروح «عثمان قدیمی» نام دارد. نیروهای نظامی مستقر در مرز ماکو، بدون اخطار قبلی، به ظن حمل کالای قاچاق‌ به وی شلیک کرده‌اند که از ناحیه‌ی کمر و‌ پا دچار جراحت شده است.

این گزارش می‌افزاید که عثمان قدیمی جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در تبریز منتقل شده است.

از سوی دیگر روز شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ نیز چهار کولبر از اهالی مریوان در معرض انفجار مین قرار گرفتند که در پی این انفجار یک نفر از کولبران زحمتکش به نام «ناصر بانوج» فرزند صدیق جان خود را از دست داده و سه تن دیگر به نام‌های منصور فرزند مجید، اقبال فرزند احمد و ابراهیم فرزند محمد هم زخمی شدند.

اخبار روزانه کشته و مجروح شدن کولبران زحمتکش، بیانگر وجود نوعی از کشتار قانونی شهروندان کُرد در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد؛ مرگی که تنها با جان دادن و یا مجروح شدن یک کولبر پایان نمی‌یابد و تبعات آن، همسر و فرزندان این کولبران را بیش از پیش در دامان مشکلات معیشتی و روانی، فرو می‌برد.

توصیف چنین صحنه‌هایی خود رمانی تراژیک بوده و تصور آن حاکی از فاجعه‌ای انسانی می‌باشد؛ فاجعه‌ای که هر روزه در این جامعه روی می‌دهد و تکرار می‌گردد. این مهم می‌طلبد تا مدافعان حقوق‌بشر در ایران و کُردستان بدون تبعیض و تنها با نگاهی انسانی درصدد افشای آمار آنها و نیز مبارزه با آن برآیند و کمپین‌هایی در این راستا راه‌اندازی کنند.

این کمپین‌ها کمک می‌کند تا نهادهای بین‌المللی بیش از پیش با آن آشنا شوند و درصدد کم کردن و یا از میان برداشتن آن از طریق فشار بر جمهوری اسلامی برآیند. به امید روزی که دیگر شاهد کشتار قانونی شهرندان مستمند از سوی حکومت ایران نباشیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment