ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > متهم کردن بازداشت شدگان تظاهرات سراسری به «محاربه» و «افساد فی‌الارض»

متهم کردن بازداشت شدگان تظاهرات سراسری به «محاربه» و «افساد فی‌الارض»

بازداشت شدگان تظاهرات سراسری
ایران – اجتماعی

متهم کردن بازداشت شدگان تظاهرات سراسری به «محاربه» و «افساد فی‌الارض»

بر اساس گزارشات رسیده، در استان‌هایی چون همدان و خوزستان قوه قضاییه تعداد زیادی از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری را به اتهاماتی مانند «محاربه» و «افساد فی‌الأرض» متهم کرده است که در صورت اثبات در دادگاه می‌تواند حکم اعدام را برای این بازداشت شدگان به دنبال داشته باشد.

به گفته یک منبع مطلع در شهر ایذه: در اعتراضات این شهر حدود چهارصد تن بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنان پس از بازجویی و با قرارهای وثیقه سنگین آزاد شده‌اند اما تعدادی نیز با اتهاماتی چون محاربه در بازداشت هستند و با خطر اعدام مواجه‌اند.
همین منبع می‌گوید ماموران امنیتی با تهدید خانواده‌های بازداشت شدگان، فضای سنگین امنیتی ایجاد کرده‌اند به نحوی که خانواده‌ها از اطلاع‌رسانی واهمه دارند.

او ادامه می‌دهد: «از حدود چهارصد بازداشتی شهر ایذه حدود ۳۵۰ نفر آزاد شدند ولی بقیه هنوز در زندان اند و بعضی ها هم به اتهام محاربه بازجویی و بازپرسی شده‌اند، خانواده‌ها و بازداشت شدگانی که آزاد شدند اینقدر تهدید شدند که هیچ حرفی نمی زنند و اکثرشان می‌گویند پرونده سنگین برایمان درست کردند و اگر دست از پا خطا کنیم می‌توانند حکم حبس سنگین یا اعدام برایمان ببرند. »

در استان همدان نیز شمار زیادی از معترضان در قرنطینه زندان مرکزی همدان هستند  که اغلب آنان به افساد فی الأرض و محاربه متهم شده‌اند. از تعداد متهمان هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست اما این افراد در اعتراضات شهرهای اسدآباد و تویسرکان از توابع استان همدان بازداشت شده‌اند.

همچنین یادآوری می‌شود که در تظاهرات مردم شهرهای تویسرکان و اسدآباد در دهم دی ماه طبق اعلام آمارهای رسمی متناقض حکومتی سه یا شش تن نیز کشته شده‌اند، درباره بازداشت شدگان و اتهامات آنان هنوز مقامات قضایی استان همدان اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و هویت بازداشت شدگان نیز به درستی روشن نیست.

حکم محاربه و افساد فی الأرض موضوع مواد ۲۷۹ تا ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی است که طبق فقه شیعه برای جرایم سنگینی چون جنگ مسلحانه و در حد وسیع پیش بینی شده است.
یکی از شگردهای قوه قضائیه و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای تهدید مردم و بالا بردن هزینه اعتراضات خیابانی، تفهیم اتهامات سنگینی که می‌تواند مجازاتی مانند اعدام به همراه داشته باشد.

به یاد داریم که در جریان اعتراضات خیابانی سال ۱۳۸۸ تعدادی از معترضان به صرف انتشار تصاویری از آنان در حال پرتاب کردن سنگ، با اتهاماتی مشابه به اعدام و احکام سنگین محکوم شدند.
جمهوری اسلامی با تفهیم اتهاماتی مشابه به شهروندانی که علیه گرانی و فساد سیاسی و اقتصادی حکومت در سراسر کشور به پا خواستند، آنها را مرعوب کند، دقیقا همان کاری که پس از اعتراضات ششم دی ماه و  عاشورای ۱۳۸۸ کرد.
گزارشات و اخبار مرگ در بازداشتگاه‌ها که دو مورد آن نیز به تایید مقامات قضایی رسیده است، نگرانی‌های زیادی را درباره وضعیت و سرنوشت معترضان بازداشت شده ایجاد کرده است.

باید تاکید کرد که در این اعتراضات دست کم ۲۵ معترض نیز در خیابان‌ها کشته شده‌اند، علاوه بر این هر روز نام‌های تازه‌ای از این قربانیان به ویژه در شهرستان‌های دوردست مطرح می‌شود، اما مقامات قضایی همچنان سیاست سکوت، انکار و دادن اطلاعات غلط و گاه دروغ‌های آشکار را مطرح می‌کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment