ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ماهیگیری در فاضلاب!؛وضعیت اکوسیستم‌های آبی ایران هر روز بحرانی‌تر می‌شود

ماهیگیری در فاضلاب!؛وضعیت اکوسیستم‌های آبی ایران هر روز بحرانی‌تر می‌شود

ماهیگیری در فاضل‌آب

ایران – اقتصادی

ماهیگیری در فاضلاب!؛ وضعیت اکوسیستم‌های آبی ایران هر روز بحرانی‌تر می‌شود

با افزایش ورود فاضلاب‌های انسانی، صنعتی و زباله‌هایی که در دریا رها می‌شوند ماهیگیران ایرانی هر روز بیشتر شاهد کاهش ذخایر آبی هستند که به گفته آنها اگر این روند ادامه داشته باشد در آینده نزدیک دیگر شغلی بنام صیادی  و ماهیگیری وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاریها، در سال‌های اخیر با افزایش آلودگی در آب‌های ساحلی ایران گونه‌های مختلف آبزیان به شدت کاهش پیدا کرده‌ است به حدی که صیادان می‌گویند اگر این روند ادامه داشته باشد در آینده‌ای نزدیک بیکار می‌شوند زیرا دیگر صیدی برای ماهیگیری وجود نخواهد داشت.

مهرماه سال ۹۴ رییس شورای شهر بندرعباس هنگامی که نتوانست با تکیه بر مقام خود سدی برای جلوگیری از ورود فاضلاب انسانی و صنعتی به داخل خلیج فارس بسازد، به صورت سمبلیک خود را در مقابل لوله فاضلاب قرار داد تا شاید به این ترتیب بتواند به شهروندان بگوید که دیگر کاری از دست او برنمی‌آید.

وضعیت محیط زیست ایران هر روز بحرانی‌تر و سواحل ایران هم روزبه‌روز از منابع آبی خالی‌تر می‌شوند و با این وضع بیکاری ماهیگیران و حذف آبزیان از سبد غذایی مردم تهدیداتی همزمان تلقی می‌شوند.

ماهیگیران قشری هستند که مستقیم با این آب‌های آلوده در تماس هستند چه از نظر جسمی و چه از نظر مادی، احمد یکی از صیادان انزلی‌چی است که در واکنش به وضعیت آلودگی دریای کاسپین به خبرنگاران می‌گوید: چند سال پیش برای کسب درآمد و سیر کردن شکم خانواده برای ماهیگیری به مرداب می‌رفتم و صید می‌کردم زیرا مشتری‌ها عمدتا ماهی‌های مرداب را ترجیح می‌دهند ولی اکنون به دلیل کاهش ذخایر آبزیان برای پول حلال راهی دریا می‌شوم اما اوضاع آنجا هم تعریف چندانی ندارد.

او ادامه می‌دهد: در گذشته برای ماهیگیری به آب می‌زدیم ولی حالا به فاضلاب می‌زنیم. این وضعیت همچنان ادامه دارد و هر روز بحرانی‌تر هم می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment