۱۵۰مین سالروز تولد ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل‌ علمی+مجموعه عکس - ایران کارگر
ایران کارگر > گوناگون > ۱۵۰مین سالروز تولد ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل‌ علمی+مجموعه عکس

۱۵۰مین سالروز تولد ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل‌ علمی+مجموعه عکس

ماری کوری جایزه علمی نوبل
ایران – گوناگون

۱۵۰مین سالروز تولد ماری کوری، نخستین زن برنده دو جایزه نوبل‌ علمی

ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) (به لهستانی: Marie Skłodowska-Curie) (زاده ۷ نوامبر ۱۸۶۷ – درگذشت ۵ ژوئیه ۱۹۳۴) فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود. وی در ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در سال ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید.

ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین اولین دانشمند و تنها زنی است که دوبار جایزه علمی نوبل در رشته‌های فیزیک و شیمی را دریافت کرده ‌است و تنها فردی است که دو جایزه نوبل را در دو رشته مختلف کسب کرده‌است. او ابتدا این جایزه را در رشته فیزیک در سال ۱۹۰۳ و سپس در رشته شیمی در سال ۱۹۱۱ دریافت کرد.

ماری کوری پژوهشگر برجسته و کاشف اورانیوم که ۱۵۰ سال پیش متولد شد و توانست علی‌رغم مشکلات فراوان به عنوان یک زن در محیط‌های علمی بدرخشد.

ماری، كودكی از يك خانواده فرهيخته

ماری کوری جایزه علمی نوبل

ماری به عنوان پنجمین فرزند خانواده در هفتم نوامبر ۱۸۶۷ متولد شد (نفر وسط در عکس) پدر او ریاضی‌دان و فیزیکدان و مادرش مدیر دبیرستان شبانه‌روزی بود. ماری سكودووسكا (در عکس بين خواهر و برادرهايش زوسيا، هِلا، يوزِف و برونيا) در روز ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو زاده شد. پدرش ولاديشاو سكودووسكی آموزگار فيزيك و رياضی و مادرش برونيسكاوا مدير يك آموزشگاه شبانه‌روزی دخترانه بود.

پس از تولد او مادرش دچار بیماری سل شد و پدرش نیز از مقام خود ساقط شد زیرا اعتقادات ملی‌گرایی خود را با دانش‌آموزانش درمیان می‌گذاشت. آنها وضعیت مالی خوبی نداشتند.

برای ماری همه چيز به آموزش و فرهنگ ختم می‌شد

ماری کوری جایزه علمی نوبل

مادر ماری، برونيسكاوا سكودووسكا دوره شغليش را در آموزشگاه شبانه‌روزی دخترانه در خيابان گرِتا در ورشو به پايان رساند. او در همانجا آموزگار و سرانجام مدير شد.

زمانی که ماریا ده ساله بود یعنی سال ۱۸۷۸ مادر ماریا به علت بیماری سل فوت کرد. طی همین شرایط بد پدرش نیز از کار اخراج شد آنها به اجبار خانه را به مسافرخانه تبدیل کردند تا از این راه درآمد داشته باشند.

تحصيل دانشگاهی برای دختران مجاز نبود

ماری کوری جایزه علمی نوبل

در سال ۱۸۸۳ وقتی که ماری ۱۵ ساله بود به عنوان شاگرد اول كلاس، ديپلم گرفت. اما در آن روزگار اجازه تحصيل دانشگاهی در لهستان را نداشت. از آنجا كه پدرش نمی‌توانست هزينه تحصيل او در خارج را تأمين كند، ماری هزينه زندگی را به عنوان معلم سرخانه قشر مرفه تأمين می‌كرد و افزون بر اين به دهقان‌زاده‌ها خواندن و نوشتن ياد می‌داد. او همزمان در دوره‌های آموزشی مخفی برای دختران شركت می‌كرد.

ادامه تحصيلات ماری در پاريس و كشف اشعه راديو اكتيو

ماری کوری جایزه علمی نوبل

ماری در سال ۱۸۹۱ به عنوان دانشجو به پاريس رفت و توانست در دانشگاه سوربُن در رشته فيزيك نامنويسی كند. در آن هنگام دانشگاه سوربُن ۱۸۲۵ دانشجو داشت كه تنها ۲۳ نفر از آنها دختر بودند.

اگرچه ماری در آنجا مشكل زبانی داشت اما در همه امتحانات قبول شد و در سال ۱۸۹۶ به همراه همكارش هانری بِكِرِل، “سولفات اورانـكاليوم” را كشف كرد كه برای رنگی كردن زينك‌های عكاسی استفاده می‌شد.

ازدواج با همكارش

ماری کوری جایزه علمی نوبل

ماری در سال ۱۸۹۴ با پيِر كوری سرپرست وقت پژوهشكده فيزيك و شيمی صنعتی شهر پاريس آشنا شد. شوق تحقيق آن دو را به نزدیک کرد،‌ آنها در روز ۲۶ ژوئيه ۱۸۹۵ با هم ازدواج كردند.

آنها به جای خرید ساعت زنگدار و چراغ خوراک پزی، دو دوچرخه خریدند و با آن برای ماه عسل به بریتانیا رفتند.

آزمايش با مواد راديو اكتيو

ماری کوری جایزه علمی نوبل

ماری کوری به همراه همسرش يك دستگاه راديو اكتيو سنج ساخت كه با روش سنگ‌های پيِزوالكترونيك كار می‌كرد. آنها به كمك اين دستگاه توان و قابليت هادی بودن هوای راديومدار را اندازه می‌گرفتند. آن دو در سال ۱۸۹۸ توانستند با روش اسپِكتوسكوپيك (منشوری) ماده پولونيوم را كشف كنند. نام اين ماده از نام سرزمين‌شان “پولسكی” به معنی لهستان گرفته شده است.

 

 

نوشتن رساله دكترا و انتشار آن

ماری کوری جایزه علمی نوبل

در سال ۱۹۰۳ ماری كوری رساله دكتری‌اش را درباره مواد راديو اكتيو منتشر كرد. اين رساله غوغای بسياری در ميان پژوهشگران برپا كرد. اين كتاب در مدت يك سال به پنج زبان ترجمه شد و به چاپ ۱۷ رسيد. در همين سال بود كه نخستين نشانه های بيماری به علت اشعه راديو اكتيو در ماری و پيِر كوری ديده شد.

 

جايزه نوبل فيزيك

ماری کوری جایزه علمی نوبل

این زوج پژوهشگر بهمراه بکرل بخاطر تلاش‌ها و کشفشان در سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل در فیزیک را از آن خود کردند و به این ترتیب توانستند وامهایی را که برای کارهای پژوهشی طولانی خود گرفته بودند، پرداخت کنند.

 

 

بزرگ کردن دو فرزند بدون ‌پدرشان

ماری کوری جایزه علمی نوبل

دختر اول ماری و پيِر كوری ايرِن در سال ۱۸۹۷ و دختر دوم ايو در سال ۱۹۰۴ زاده شد. ايو هنوز دو سال بيشتر نداشت كه پدرش در يك حادثه كالسكه درگذشت. پس از آن انستيتو فيزيك دانشگاه، ماری كوری را به سرپرستی دانشكده برگزيد. او نخستين زنی بود كه به عنوان استاد در دانشگاه سوربُن به تدريس آغاز كرد.

ماری نخستين رياست دانشكده، نخستين كرسی استادی برای يك زن

ماری کوری جایزه علمی نوبل

در سال ۱۹۰۸ ماری كوری نخستين زنی بود كه كرسی استادی فيزيك را دريافت كرد. او در “انستيتو راديوم” كه خود به همراه همسرش بنياد نهاده بود تدريس ميكرد. اين نهاد در پاريس در تعيين واحد جهانی اندازه‌گيری راديو اكتيو نقش بسزايی داشت. اين واحد به ياد اين دو پژوهشگر “كوری” ناميده می‌شود.

 

 

پزشك در جنگ جهانی اول

ماری کوری جایزه علمی نوبل

با شروع جنگ جهانی اول ماری كوری و “انستيتو راديوم” كار خود را در رشته پزشكی متمركز كرد. ماری كوری در اين رابطه يك دستگاه عكسبرداری راديولوژيك قابل حمل ساخت كه به جبهه‌ها برده می‌شد. در اينجا او را با يك هيأت نظامی آمريكايی ميبينيم كه همراه با دخترش ايرِن که ايستاده است.

ديدار ماری کوری از آمريكا

ماری کوری جایزه علمی نوبل

در سال ۱۹۲۰ ماری كوری از ايالات متحده ديدار كرد. رسانه‌ها از او بيشتر به عنوان يك درمانگر و ناجی نام بردند تا پژوهشگر. او در اين سفر از كاخ سفيد و رئيس جمهور وقت آمريكا هاردينگ و همچنين پژوهشكده‌های شيمی ديدار كرد و در دانشگاه‌ها سخنرانی داشت.

ماری کوری و تلاش در زمينه همكاری‌های پژوهشی جهانی

ماری کوری جایزه علمی نوبل

ماری کوری در بازدید از امریکا، از چند دانشگاه آمريكايی دكترای افتخاری دريافت كرد. او پس از بازگشت در همكاری با نهاد نوبنياد جامعه ملل برای تقويت همسويی و همكاری پژوهشگران در سطح بين المللی تلاش بسيار كرد. زمينه كار او بيشتر بورس‌های تحصيلی، حفظ حقوق تأليف و مقررات مربوط به نشر مقالات علمی بود.

ادامه مسیر طی شده مادر توسط دخترش ایرن

ماری کوری جایزه علمی نوبل

دختر ماری كوری ايرِن هم بعدها فيزيكدان بنامی شد. در اينجا او را در كنار همسرش ژانفردريك ژوليو در سال ۱۹۶۳ می‌بينيم. اين دو در سال ۱۹۳۵ جايزه نوبل فيزيك را به خاطر توليد كنترل‌شده اشعه راديو اكتيو دريافت كردند.

 

 

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment