ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > «مادیان رود» لرستان در حـال احتضار و جان کـنـدن!

«مادیان رود» لرستان در حـال احتضار و جان کـنـدن!

مادیان رود
ایران – اجتماعی

«مادیان رود» لرستان در حال احتضار و جان کندن !

دکتر رضا میرزایی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت که مادیان رود در حال احتضار و جان کندن است. وضعیت این رودخانه بسیار نگران‌کننده بوده و پیش‌بینی می‌شود در خرداد ماه امسال آبدهی آن به صفر رسیده و کاملاً خشک شود.

بر اساس گزارشات رسیده، دکتر رضا میرزایی در بازدید از رودخانه مادیان رود که تامین‌کننده آب باغات معروف انجیر سیاه در منطقه زیودار شهرستان پلدختر است، گفت: “مادیان رود یکی از سرشاخه‌های مهم رودخانه کشکان است که از شهرستان کوهدشت سرچشمه گرفته و در طول مسیر جریان آب چندین چشمه نیز در آن تخلیه می‌شود”.

او در ادامه خاطر نشان کرد:”به علت کاهش بارندگی‌ها و بیلان منفی دشت کوهدشت، آبدهی مادیان رود به شدت کاهش یافته و باغات انجیر زیودار در آستانه فصل آبیاری با کمبود شدید آب مواجه شده‌اند. “

رضا میرزایی با بیان اینکه منطقه زیودار به هیچ وجه در شرایط فعلی، ظرفیت توسعه باغات جدید را ندارد، افزود: “با اینکه طی ۱۰ سال گذشته تا بحال هیچ‌گونه مجوز برداشت آبی از مادیان رود توسط شرکت آب منطقه‌ای صادر نشده ولی متاسفانه از سال ۹۰ تاکنون به طور غیرمجاز، مساحت باغات انجیر حدود دو برابر افزایش یافته که این وضعیت آبیاری باغات قدیمی‌تر را با بحران مواجه کرده است”.

به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان: “برای تامین آب باغات انجیر زیودار به حداقل ۷۰۰ لیتر در ثانیه آب نیاز است، در صورتی که کل آبدهی رودخانه در حال حاضر حدود یکصد لیتر در ثانیه است و ۶۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب داریم”.

او با اعلام اینکه آبدهی مادیان رود نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش و نسبت به میانگین آمار بلند مدت(حدود ۶۰ ساله) معادل ۹۶ درصد کاهش داشته است، تاکید کرد: “برای تقسیم و توزیع آب موجود و کاهش خسارات، همه باغداران ملزم به همکاری با شرکت آب منطقه‌ای هستند و در غیر این صورت با افراد خاطی و متخلفین برخورد قانونی می‌شود”.

پاپل مادیان رود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment