ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > كودكان كار در اصفهان ۱۲۰درصد افزايش يافته‌اند

كودكان كار در اصفهان ۱۲۰درصد افزايش يافته‌اند

عکسی از كودكان کار

ايران – كودكان کار

كودكان كار در اصفهان ۱۲۰درصد افزايش يافته‌اند

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی اصفهان ، مرضيه فرشاد ، اعلام كرد، آمار كودكان کار در خیابان‌های اصفهان، ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

مرضیه فرشاد : «در سال ۹۴ تعداد كودكان کار شامل ۱۲۸ پسر و ۲۸ دختر بود و این تعداد پارسال به ۳۰۵ پسر و ۴۴ دختر رسید». وی تصريح كرد كه افزایش تعداد دختران کار حساسیت بیشتری ایجاد می‌کند.

مرضيه فرشاد همچنین در توضیح علت این امر اضافه کرد : «کار کردن كودكان علل مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به فقر فرهنگی و فقر مالی خانواده‌ها و در برخی موارد بیماری پدر و مادر اشاره کرد که کودکان را مجبور به کار کردن می‌کند».

-خبرگزاری ایسنا ۲۲خرداد ۹۶ درگزارشی تحت عنوان از تحلیل «جغرافیای کار کودک» تا معیشت كودكان «زباله گرد» به گوشه‌هایی جدید از بحران کودکان کار اشاره نموده و این چنین می‌نویسد: «هنوز آمار مشخصی از کودکان کار در ایران وجود ندارد؛ این در حالیست که آمارهای رسمی رقم دو میلیون کودک کار را در کشور نشان می‌دهند اما آمارهای غیررسمی از وجود هفت میلیون کودک کار خبر می‌دهند که ۵۰درصد آنها را کودکان مهاجر از کشورهای افغانستان، پاکستان و… تشکیل می‌دهند. بیشتر این کودکان در بازه سنی ۱۰تا ۱۵سال قرار دارند اما بر اساس شواهد عینی… کودکان زیر پنج سال و حتی نوزاد که درگیر کار اجباری شده‌اند را نیز داشته‌ایم. این کودکان فاقد اوراق هویتی و شناسنامه هستند و اگر ایرانی باشند این مسأله باعث می‌شود در صورت ایجاد آسیب برای کودک هیچ کمکی به او نتوان کرد. این کودکان بیشتر از خانواده‌هایی هستند که والدین آنها بیکارند به همین دلیل کودک مجبور است جبران معاش را در خانواده انجام دهد.

اما واقعیت تلخ این است که شرایط بحرانی امروز که میلیون ها تن از کودکان ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ نتیجه سیاستهای حکومتی است که در طول ۳۸سال گذشته بجز حاشیه نشینی، کارتن خوابی، رشد اعتیاد، خودکشی، و سایر آسیبهای اجتماعی برای مردم ارمغانی نداشته است.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment