ایران کارگر > گوناگون > قلعه سنگ بست زواره، دومین قلعه بزرگ کشور + مجموعه عکس

قلعه سنگ بست زواره، دومین قلعه بزرگ کشور + مجموعه عکس

قلعه سنگ بست ۱

ایران – گوناگون 

سنگ بست زواره، دومین قلعه بزرگ کشور

قلعه سنگ بست يكي از آثار تاريخي شهر زواره است كه در قرن پنجم هجري توسط ابوعلي دهدار زواره اي از مقربان حسن صباح ساخته شده است. عناصر ساختاري اين بنا خاك‌، گل و خشت خام است و درقسمت زيربناي آن سنگ به كار رفته است اين قلعه به صورت مكعبي است كه در زواياي آن برجهايي استوانه اي شكل به چشم مي خورد و بر فرازاين برجها جايگاه ديده بانها بوده كه دور تا دور حصار شهر را تحت مراقبت وكنترل داشته اند.

فضاي درون قلعه دو طبقه به صورت چهار صفه اي است كه قسمتهايي از طبقات آن فرو ريخته است گفته مي شود در قرن هفتم هجري هجوم مغولها به زواره به بهانه تخريب همين قلعـه بوده است و اكنون اين بنا به علت عدم توجه مسئولان مي رود تا به صورت مخروبه اي درآيد اميد است با مرمت و بازسازي قلعه سنگ بست از نابودي اين اثر تاريخي جلوگيري شود.

قلعه سنگ بست

قلعـه “سنگ بست” از نمادهای تاریخی زواره است که در بافت تاریخی شهر قرار دارد. این قلعـه از بزرگترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور پس از قلعه الموت رودبار قزوین است که در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهدار زواره‌ای بنا شده است.

اگرچه این قلعـه جزو آثار ملی کشور است، اما طی سال‌های اخیر هیچ گونه اقدامی در خصوص مرمت و بازسازی این قلعه صورت نگرفته است. این روزها ابنیه تاریخی زواره با بی‌مهری مسوولان اداره میراث فرهنگی شهرستان روبه رو شده است.

ویژگیهای قلعـه

محمدعلی عظیمیان، از محققان زواره‌ای در گفت‌وگویی در این زمینه گفت: این قلعـه از بزرگترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور بعد از قلعه الموت رودبار قزوین است که در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهدار زواره‌ای در زمینی به وسعت یک هزار و پانصد مترمربع در دوره سلجوقیان و در دو طبقه بنا شده است.

وی با اشاره به قدمت تاریخی قلعه سنگ بست زواره اظهار کرد: این قلعه شامل اسطبل، انبار، قسمت‌های مسکونی، قراولخانه و برج‌های دیدبانی است. ارتفاع آن به ۱۲ متر می‌رسد و خشت خام، گل وخاک از عناصر بنیادین به کار رفته در این بنا است و در قسمت زیرین آن نیز از سنگ استفاده شده است.

قلعه سنگ بست ۲

عظیمیان ادامه داد: این قلعـه به صورت مکعبی شکل بنا شده است و در زوایای آن چهار برج استوانه‌ای شکل به چشم می‌خورد و برفراز آن جایگاه دیده بانی بوده که نیروها دورتادور حصار شهر را تحت مراقبت و کنترل داشته‌اند و فضای درونی این قلعه در دو طبقه به صورت چهار صفه‌ای است که در حال حاضر قسمت‌هایی از طبقات آن فروریخته شده است.

وی یادآورشد، گفته می‌شود در اوایل قرن هفتم هجری، هجوم مغولان به شهر زواره به بهانه تخریب این قلعـه مستحکم بوده است. هم اکنون این قلعه در دست یکی از سادات هاشمی زواره است و احتیاج به مرمت و بازسازی دارد.

شهر زیبا و باستانی زواره با وسعتیحدود ۳۴۰  هکتار در قسمت شرقی استان و در فاصله ۱۲۰  کیلومتری اصفهان و دردل کویر مرکزی ایران قرار دارد و حتی بسیاری زواره را به جاذبه‌های کویری و گردشگری‌اش می‌شناسند. این قلعه دفاعی سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۱۴۴  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه سنگ بست ۳ قلعه سنگ بست ۱

 

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment