قطعی آب شرب روستاهای شوش و جیره‌بندی آب در روستاهای یزد - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > قطعی آب شرب روستاهای شوش و جیره‌بندی آب در روستاهای یزد

قطعی آب شرب روستاهای شوش و جیره‌بندی آب در روستاهای یزد

قطعی آب شرب
ایران‌ – اجتماعی

قطعی آب شرب روستاهای شوش و جیره‌بندی آب در روستاهای یزد

قطعی آب شرب ، اهالی روستاهای شوش را در مضیقه قرار داده است. بنا به خبر دریافتی آب رودخانه کرخه به قدری پایین آمده که تأمین آب آشامیدنی ۴۳ روستای شهرستان شوش غیرممکن شده است. در استان یزد هم ۳۵۰ روستا مشکل کمبود آب دارند و آب آشامیدنی مردم از طریق تانکر ثابت و سیار تأمین می‌شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان شوش در استان خوزستان، گفته است که کاهش دبی در رودخانه کرخه موجب قطع شبکه آب و قطعی آب شرب در ۴۳ روستای بخش شاوور این شهرستان شده است. به گفته این مقام محلی سطح آب رودخانه به قدری پایین آمده که دیگر تامین آب این روستاها با جمعیتی حدود ۱۸ هزار نفر ممکن نبوده است.

او همچنین گفته است که حتی با جابجایی پمپ‌های اسکله تاسیسات آبرسانی هم دیگر نمی‌توان آب رودخانه را به مجتمع آبرسانی انتقال داد.

این مقام محلی در ارتباط با چاره‌جویی قطعی آب شرب و تامین آب روستائیان گفته است با اینکه آب از سد رودخانه کرخه رهاسازی شده، اما همچنان دبی رودخانه کرخه در محدوده ایستگاه پمپاژ آب تاسیسات آبرسانی این روستاها پایین است و امکان برداشت آب نیست.

دبی در منابع آب به حجم آب جا به جا شده از یک رودخانه یا دریچه سد در مدت زمان مشخص گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: تنها سه درصد از مساحت ایران مشکل کم‌آبی ندارد

وضعیت کم‌آبی یا بی‌آبی در استان خوزستان به سخت‌ترین مرحله خود وارد شده و مشکل تامین آب روستاها لاینحل مانده است و اکنون با قطعی آب شرب روبرو هستند. علاوه بر آن تعداد زیادی از روستاهای استان خوزستان با مشکل افت فشار آب هم روبرو هستند.

نگاهی گذرا به مشکل کم‌آبی در ایران و خوزستان:

  • به گزارش خبرگزاری “مهر” اهالی شهر “دهدز” در استان خوزستان از فروردین ۱۳۹۶ آب شرب سالم ندارد. اهالی این شهر مجبور هستند آب شرب مورد نیاز خود را از تانکرهای آب‌رسان تامین کنند.
  • بنا بر این گزارش در اطراف این شهر سدهای عظیم کارون ۳ و ۴ قرار دارند که آب شرب و کشاورزی بسیاری از مناطق ایران را تامین می‌کند.
  • به گزارش خبرگزاری “ایرنا” یکی از شهروندان شهر “دهدز” درباره بحران آب در این شهر گفته است: «روزی که قرار شد سنگ بنای این سد گذاشته شود، به ما گفتند یکی از برنامه‌های آن تامین آب شرب و کشاورزی شماست، زمین‌های ما را به زیر آب بردند، ما را وادار به کوچ اجباری نموده، حال نه تنها آب کشاورزی به ما ندادند، بلکه ‌در‌تامین آب شرب ما هم با اکراه برخورد می‌کنند.»
  • بحران کم‌آبی، شهروندان نفاط مختلف استان خوزستان را دچار مشکل کرده است. به گزارش خبرگزاری “تسنیم” کم‌آبی و بی‌آبی در سراسر جلگه خوزستان ریشه دوانده است.
  • کم‌آبی روی صنعت کشاورزی و محصول نخلستان‌های این استان نیز تاثیر گذاشته است.
  • از جمله چالش‌های بزرگی که ایران با آن روبه‌روست، بحران کم‌آبی است.
  • خشکسالی روی بافت جمعیتی مناطق مختلف ایران تاثیر گذاشته است.
  • به گفته‌ کارشناسان محیط زیست، تغییرات جوی و بالارفتن دمای زمین به میزان ۶ دهم درجه‌ی سانتیگراد در مدت ۲۰ سال، یکی از عوامل خشک‌شدن برخی از مناطق ایران است.
  • بنا بر پیش‌بینی سازمان ملل، ذخایر آب جهان در ۱۵ سال آینده ۴۰٪ کاهش خواهد یافت.

جیره‌بندی آب شرب در ۶۰۰ روستای یزد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) یزد هم اطلاع داده که آب آشامیدنی ۶۰۰ روستا در این استان جیره‌بندی شده است. او همچنین گفته است که برای رفع مشکل کمبود آب اقدام‌هایی از جمله حفر، تجهیز و بهسازی ۴۵ حلقه چاه، اصلاح و بازسازی ۱۱۶ کیلومتر خطوط شبکه توزیع و انتقال آب انجام شده است.

بر پایه گفته او هم اکنون ۳۵۰ روستای یزد مشکل کمبود آب دارند، ۱۵۰ روستا در مناطق کوهستانی و سخت‌گذر استان قرار دارند که با بی‌‌آبی روبرو هستند‌.

برای رفع مشکلات آب مقامات محلی گفته‌اند که انتقال آب شرب با استفاده از ۵۲۵ دستگاه تانکر ثابت و ۱۶ تانکر سیار انجام می‌‌شود.

بیشتر بخوانید: معاون رئیس جمهور: ایران در بخش آب به ورشکستگی رسیده است

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار)، یزد تاکنون ۱۱۰ منبع آبی استان یزد خشک و از مدار تولید خارج شده و ۱۸۰ مورد هم با کاهش شدید آبدهی مواجه هستند.

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳۸هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵٪ اهالی در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment