ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > قربانی شدن ١٢٠ کولبر و کاسبکار کرد تنها در استان آذربایجان غربی

قربانی شدن ١٢٠ کولبر و کاسبکار کرد تنها در استان آذربایجان غربی

قربانی شدن کولبر ها
ایران – کولبران

قربانی شدن ١٢٠ کولبر و کاسبکار کرد تنها در استان آذربایجان غربی

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری کردستان، طی ١١ ماه گذشته ١٢٠ کولبر و کاسبکار کُرد در مرزهای استان آذربایجان غربی و مرکز آن در شهر ارومیه کشته و زخمی شده اند.

با استناد به آماری که سازمان حقوق بشری ”ههنگاو“ منتشر نموده است، از آغاز سال ٢٠١٧ تاکنون ١٢٠ کولبر و کاسبکار کُرد در شهرهای استان آذربایجان غربی کشته و زخمی شده‌اند که از این تعداد ٤٥ مورد کشته و ٧٥ مورد نیز زخمی شده‌اند.

افزایش آمار کشته و زخمی شدگان کولبر و کاسبکار کُرد در این استان در حالی است که با استناد به آمار این مرکز حقوق بشری، طی سال ٢٠١٦, در تمامی کردستان ٤٨ کولبر و کاسبکار کشته شده و ٤٧ نفر دیگر زخمی شده بودند.

بر طبق این گزارش, ٢٨ مورد از کولبران و کاسبکاران کشته شده با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی، ٦ مورد به دلیل تعقیب و گریز نیروهای انتظامی، ١٠ مورد به دلیل ریزش بهمن و سرمازدگی و سقوط از ارتفاع و ١ مورد به دلیل سکته قلبی کشته شده‌اند.

همچنین, ٤٩ کولبر و کاسبکار در استان آذربایجان غربی با شیک مستقیم نیروهای انتظامی زخمی شده اند. ١٠ مورد به دلیل سرمازدگی و ریزش بهمن, ٨ مورد به دلیل تعقیب و گریز و سقوط از پرتگاه، ٥ مورد به دلیل انفجار مین, ٢ مورد به دلیل توپ باران نیروهای ایران و ١ مورد نیز به دلیل افتادن زیر بار.

شهر سردشت در استان ارومیه بیشتر آمار قربانی شدن کولبران را طی ١١ ماه گذشته به خود اختصاص داده است. در این شهر ٨ کولبر کشته شده و ٢٨ کولبر نیز زخمی شده‌اند.

نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاغ و امرار معاش از این راه، سوق داده شود. بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد. این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوانان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment