ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > قتل ۵ تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندانهای کشور

قتل ۵ تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندانهای کشور

قتل تظاهر کنندگان در زندان
ایران – اجتماعی 

 قتل ۵ تن از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندانهای کشور

قتل در زندان
وحید حیدری

گزارشات موثق دریافتی از قتل ۵ تن از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر ایران خبر دادند.

روز سه‌شنبه ۱۹ دی خانم نسرین ستوده وکیل برجسته، در مصاحبه با رادیو فردا گفت: «به جز سینا قنبری، محسن عادلی و وحید حیدری، که در زندان های تهران و دزفول و اراک درگذشته اند، دو نفر دیگر در قرنطینه زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند».

در صورت صحت این خبر، تعداد کل بازداشت شدگان اعتراضات اخیر که جان خود را از دست داده اند، به پنج نفر می‌رسد.
رسانه ها تا پیش از این اسم و مشخصات و عکس سه نفر را که در زندان به قتل رسیده اند منتشر کرده بودند.

در روزهای اخیر و بدنبال رسانه‌ای شدن خبر جان باختن سه تن از بازداشت شدگان تظاهرات گسترده سراسری، شماری از فعالان مدنی نسبت به پیدایش کهریزک دوم هشدار داده‌اند. یادآوری اینکه در جریان قیام سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان در زندانی بنام کهریزک تحت شکنجه‌های وحشیانه به قتل رسیدند و پزشک زندان که شاهد این قتل ها بود نیز بطرز مرموزی به قتل رسید. قضیه کهریزک تبدیل به یک افتضاح و رسوایی بزرگ شد.

به قتل رسیده در زندان
محسن عادلی

البته بدلیل اینکه جرم و جنایت در نظام جمهوری اسلامی کاملأ نهادینه شده و از سوی همه مسئولین نظام پشتیبانی می شود در چنین وقایع هولناکی هیچ مسئولی در نظام مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد و چه بسا تشویق هم می‌شود به همین دلیل همان رویه به قتل رساندن بازداشت شدگان تظاهرات در زیر شکنجه، این بار هم در زندان اوین درحال تکرار است و کسی از مقامات در این زمینه پاسخگو نیست.

یادآوری می‌شود خانم نسرین ستوده حقوقدان، وکیل دادگستری و فعال اجتماعی است. او عضو کانون مدافعان حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، و انجمن حمایت از حقوق کودکان بوده و وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانیِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را برعهده داشته است. ستوده در سال ۱۳۸۸برنده جایزه حقوق بشر «سازمان حقوق بشر بین‌الملل» شد.

سینا قنبری
سینا قنبری

خانم نسرین ستوده نسرین ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در بازداشتگاه اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

در همین حال محمود صادقی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای ایران، آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود ۳ هزار و ۷۰۰ بازداشتی در سراسر کشور اعلام و تصریح کرد: «با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان را اعلام کرد».

 

 

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment