قتل یک کولبر در مرز چالداران بدست نیروهای انتظامی و انعکاس تحریف‌شده این خبر از سوی ایلنا - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > قتل یک کولبر در مرز چالداران بدست نیروهای انتظامی و انعکاس تحریف‌شده این خبر از سوی ایلنا

قتل یک کولبر در مرز چالداران بدست نیروهای انتظامی و انعکاس تحریف‌شده این خبر از سوی ایلنا

قتل یک کولبر
ایران ـ کولبران

قتل یک کولبر در مرز چالداران بدست نیروهای انتظامی و انعکاس تحریف‌شده این خبر از سوی ایلنا

بنا به گزارش دریافتی پنج‌شنبه‌شب ۲۸ تیرماه ۱۳۹۷، نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه «قرخ لرمیشه» در مرز چالداران با شلیک مستقیم به سوی جمعی از کولبران، اقدام به قتل یک کولبر منطقه به نام «حکیم‌ حیدرانلو» فرزند جبرئیل کردند. پاسگاه «قرخ لرمیشه» در روستای وکیل در مرز چالدران واقع است.

قتل یک کولبر در مرز چالداران که در این تاریخ بدست نیروهای انتظامی صورت گرفته است، تنها مورد از قتل کولبران در شهرهای مرزی غرب و شمال‌غرب کشور نیست؛ بلکه چند سالی است که نیروهای نظامی و انتظامی در این مناطق با هدف قراردادن کولبران زحمتکش، زندگی را برای این مرزنشینان که راهی به جز کولبری برای امرار معاش ندارند، تلخ کرده‌اند. از این نظر ماه و گاه روزی نیست که خبر قتل و یا مجروح شدن یک یا چند کولبر توسط نیروهای نظامی و انتظامی در رسانه‌ها منتشر نشود.

لازم به ذکر است که روز چهارشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۷، نیروهای نظامی مستقر مستقر در پایگاه گلاله در کوهستان قندیل در مرز پیرانشهر، با تیربار به سوی کولبران آتش گشودند که در اثر شلیک مستقیم این نیروها، ناصر عمربل ٢٥ سالە و متاهل که پدر یک فرزند نیز می‌باشد به شدت از ناحیه ران زخمی شد. جرم این کولبر حمل چند قابلمه آشپزخانه بوده است.

خبری دیگر در همین رابطه حاکی است که یک کولبر دیگر به نام شوانه محمود زادە فرزند صوفی عمر و اهل شین آباد، جانش را از دست دادە  است. کولبر نام یکی از قشرهای زحمتکش کردستان ایران است که در مناطق مرزی به کار کوله‌کشی و بارکشی مشغول‌اند.

جعل و تحریف خبر از سوی ایلنا

بیشتر شهروندان کُرد به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، نبود فرصت‌های شغلی و بیکاری در مناطق کُردنشین ایران، مجبور به کار کولبری می‌شوند و با خطر مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این میان خبرگزاری ایلنا که معمولا در رابطه با وضعیت کولبران و به قتل رساندن آنان در سکوت خبری به سر می‌برد، یک‌بار هم که در یک فقره ناپرهیزی، اقدام به درج خبر کشته‌شدن کولبران کرده، به تحریف و جعل این خبر روی آورده است. این خبرگزاری تیتر خبر را « مرگ یک کولبر در مرز چالداران» انتخاب می‌کند؛ طوری که برای خواننده، مرگ ناشی از یک حادثه را تداعی می‌کند.

این خبرگزاری در متن چند سطری خبر نیز به گونه‌ای مبهم، نوشته است که «دسته‌ای از کولبران…در حال تردد بودند که این حادثه رخ داد». ایلنا در اشاره به هویت کولبر به قتل رسیده از واژه «متوفی» استفاده کرده است؛ اصطلاحی که برای مرگ طبیعی به کار می‌رود. همچنین در یک بی‌توجه‌ای عمدی به این عمل شنیع نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در مرز چالداران، در ذکر محل سکونت کولبر کشته‌شده می‌نویسد که «اهل روستاهای همان اطراف» بوده‌است.

این در شرایطی است که این خبرگزاری و دیگر خبرگزاری‌های رسمی، بیشترین اطلاعات و با ریزترین جزئیات را از اقدامات نیروهای نظامی و انتظامی در اختیار دارند و یا قادر به دستیابی به آن هستند. واقعیت این است که این کولبر بدون اخطار قبلی از سوی نیروهای مرزی به قتل رسیده است. مجازات قتل نیز در قانون قضاء همین حاکمیت، برای مردم عادی و بی‌پناه، قصاص در نظر گرفته شده است؛ اما وقتی که پای نیروهای خودی حکومت در میان باشد، اینچنین توجیه و به اصطلاح ماستمالی می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment