قتل و بازداشت کولبران و کاسبکاران در سردشت، پاوه و پیرانشهر - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > قتل و بازداشت کولبران و کاسبکاران در سردشت، پاوه و پیرانشهر

قتل و بازداشت کولبران و کاسبکاران در سردشت، پاوه و پیرانشهر

کولبران
ایران ـ کولبران

قتل و بازداشت کولبران و کاسبکاران در سردشت، پاوه و پیرانشهر

کولبران و کاسبکاران همچنان در معرض خطر قتل و بازداشت قرار دارند. در همین راستا با خبر شدیم که دو کولبر از شهرهای سردشت و پیرانشهر براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته و زخمی شدند. خبری دیگر می‌گوید که ۳ کاسبکار پیرانشهری بازداشت شده‌اند.

براساس گزارشی که دریافت کرده‌ایم، نیمه شب پنج‌شنبه ۱۷ خردادماه، نیروهای نظامی مستقر در پاسگاه “کپران” سردشت تعدادی از کولبران را مورد تیراندازی قرار داده‌اند که در پی آن یک کولبر جوان به نام “اسکندر.ف” فرزند حمزه، جان خود را از دست داده است.

به گفته یک منبع آگاه، نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی این تعداد از کولبران را به رگبار بسته‌اند. این گزارش می‌گوید که جنازه این کولبر به پزشکی قانونی ارومیه منتقل و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

از سوی دیگر، شامگاه پنج‌شنبه ۱۷ خردادماه، گروهی از کولبران در ارتفاعات “سپی‌ریز” پیرانشهر در کمین نیروهای نظامی افتاده‌اند که در پی گلوله‌پراکنی این نیروها یک کولبر به نام “سلیمان پورسعید” به شدت زخمی شده است.

در خبری دیگر آمده است که روز پنج‌شنبه ۱۷ خردادماه، یک کولبر به نام “صبور قادری” ٤٧ ساله از پاوه در پی سقوط از ارتفاع، جهت معالجه پزشکی به کرمانشاه انتقال یافته بود که به دلیل ضربه مغزی، روز جمعه ۱۸ خردادماه، جان خود را از دست داده است.
این کولبر از بیم شلیک نیروهای نظامی، مسیری صعب‌العبور را برای تردد خود انتخاب می‌کند که براثر سقوط از ارتفاع، دچار این حادثه شده است.

گزارشی دیگر حاکی است که شامگاه پنج‌شنبه ۱۷ خردادماه، سه کاسبکار به نام‌های “اسماعیل و محمد پورسعید و عبدلله رسول‌نژاد در ارتفاعات “سپی‌ریز” پیرانشهر توسط نیروهای نظامی، بازداشت شده‌اند.
آنها پس از بازداشت این سه کاسبکار، اجناس و یازده رأس اسب بارکش متعلق به آنان را ضبط و با خود برده‌اند.

کولبری به دلیل نبود فرصت‌های شغلی

طبق بند ١ مادە ٢ اجناس قاچاق، اگر بهای اجناس واردە کمتر از یک میلیون تومان باشد، جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات، بهای اجناس واردە از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بودە است.
در ایران با کولبران و کاسبکاران کرد تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند، در حالیکه ساکنین مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی حکومت به این مناطق، از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند.

هرچند ریشه و عامل اصلی کولبری به عدم توسعه‌یافتگی و فقدان امکانات و ضعف‌های زیرساختی باز می‌گردد اما با سرمایه‌گذاری‌های کلان و تسهیل قوانین سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی می‌توان از آن جلوگیری کرد.
کولبری از نمونه‌ی مشاغل کاذبی به شمار می رود که در مناطق مرزی برای کسب درآمد و تامین مایحتاج زندگی به آن مبادرت می ورزند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment