ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > قتلگاه کارگران کشـور ، کارگـاه‌های بخـش ساختـمان

قتلگاه کارگران کشـور ، کارگـاه‌های بخـش ساختـمان

کارگران
ایران – کارگری

کارگاه‌های بخش ساختمان، قتلگاه کارگران کشور

اعتراف مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور به درصد بالای مرگ کارگران محروم ساختمانی در حوادث کار.

بر اساس خبر دریافتی، مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور در همایش مهارت‌های زندگی در محیط کار ایمن در بندرعباس، اعتراف کرد که۵۰ درصد از حوادث منجر به فوت در بخش ساختمان است.

این خبر به نقل از وی می‌افزاید که رعایت مدل خود بازرسی کارگاه‌ها الزامی است. دربخش ساختمان کشور به علت خلا ارتباطی کارفرما با حوزه ایمنی همچنان آمار تلفات ناشی از محیط کار بالاست. وی در حالیکه رفع این خلا نظارتی در کارگاه‌های ساختمانی را مستلزم استقرار کمیته‌های نظارت فنی بیان می‌داشت، هیچ تضمین عملی برای پیاده شدن این ایده ارائه نداد.

وی بدون هیچ اشاره‌ای به اهمال‌کاری سیستم‌های نظارتی ایمنی در محیط‌ کارگاه‌های کشور، با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه سال ۹۲ شورای فنی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارگاه‌های با بیش از ۲۵ نفر کارگر، مشمول استقرار کمیته‌های نظارت فنی هستند گفت: با مصوبه جدید شورای فنی وزارت کار همه کارگاه‌ها افزون بر آموزش‌های فنی باید نسبت به استقرار ناظر فنی در کارگاه اقدام کنند. اما معلوم نیست که بعد از گذشت ۴ سال از تصویت این مصوبه، چه تعداد کارگر دیگر در این کارگاه‌ها باید قربانی سیستم‌هایی که تنها بهره‌وری از کارگران را مد نظر دارند، بشوند تا این مقررات نیم‌بند اجرایی گردد.

بنا به اظهار مدیر کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هرمزگان، تنها ۱۶ نفر کار بازرسی سلامت و ایمنی کار از ۲۶۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ استان را انجام می‌دهند. وی در نهایت با ذکر اینکه  خود کارگاه‌ها نیز باید که آیین نامه‌ها و نکات فنی مربوط به ایمنی کار را در دستور کار جدی قرار دهند، مسئولیت کنترلی و پایه‌ای وزارت تحت مسئولیت خود را اینچنین کمرنگ نشان می‌دهد.

وی گفت: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در کارگاه‌های استان مشغول کارند که این شمار، لزوم آموزش مهارت‌های فنی و ایمنی کار به ویژه در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به خاطر ریسک بالا در حوزه ایمنی را دوچندان کرده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان هم گفت: سقوط از ارتفاع، برق گرفتگی و رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام کار سه عامل اصلی وقوع حوادث کار در هرمزگان است.

او افزود: از ابتدای سال تاکنون در محیط‌های کارگاهی استان ۱۴۵ فقره حادثه رخ داده است که بخش ساختمان با ۹۱ فقره حادثه بیشترین بخش کارگاهی حادثه خیز در استان بوده است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment