فیلم نادر ورود تاریخی دکتر مصدق در اوج بیماری به نیویورک برای دفاع از ملی‌شدن صنعت نفت - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فیلم نادر ورود تاریخی دکتر مصدق در اوج بیماری به نیویورک برای دفاع از ملی‌شدن صنعت نفت

فیلم نادر ورود تاریخی دکتر مصدق در اوج بیماری به نیویورک برای دفاع از ملی‌شدن صنعت نفت

ایران – اجتماعی

فیلم نادر ورود تاریخی دکتر مصدق در اوج بیماری به نیویورک برای دفاع از ملی شدن صنعت نفت ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد

فیلم نادر و تاریخی رسیدن دکتر مصدق به نیویورک در اکتبر سال ۱۹۵۱ برای دفاع از ملی شدن صنعت نفت ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد۱۹۵۱

۶۶ سال پیش در مهرماه ۱۳۳۰ دکتر محمد مصدق نخست وزیر بزرگ ایران در ادامه مبارزاتش برای ملی کردن صنعت نفت عازم نیویورک شد تا در شورای امنیت از حق ملی شدن نفت ایران دفاع کند.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، مصدق بزرگ در اکتبر سال ۱۹۵۱ برای دفاع از حق ایران در شورای امنیت سازمان ملل برای ملی کردن صنعت نفت ایران عازم نیویورک شد. او در این سفر ضمن سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل ده‌ها گفتگو و مصاحبه با رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی مختلف صورت داد و به چهره برجسته سیاسی در سطح بین المللی تبدیل شد. مصدق در واشنگتن با “دین آچسن” وزیر امورخارجه وقت آمریکا و نیز “هری ترومن” رئیس جمهور امریکا نیز ملاقات و مذاکره کرد.

استقبال مقامات ارشد آمریکایی از مصدق بی سابقه توصیف شده بود. مصدق از دیوان عالی آمریکا و آرامگاه و خانه جورج واشنگتن نیز دیدن کرد. نخست وزیر وقت ایران که با دخترش ضیاء اشرف و پسرش دکتر غلامحسین به آمریکا آمده بود در سخنرانی خود در شورای امنیت به زبان فرانسه، به شدت نسبت به سیاست های مداخله جویانه انگلیس در ایران انتقاد کرد و اعلام کرد تا ملی کردن صنعت نفت ایران مبارزه خود را ادامه خواهد داد.  در جریان این سفر دکتر مصدق برای مدتی نیز در بیمارستان بستری شد؛ مصدق در اولین روزهای ورود به امریکا مذاکرات و دیدارهای خود را در بیمارستان انجام داده و همزمان برای درمان تحت نظر پزشکان امریکایی قرار داشت.

دکتر مصدق بزرگ در اوج بیماری روز سه‌شنبه، ٢٣ مهرماه ۱۳۳۰ در اولین جلسه شورای امنیت سازمان ملل در دفاع از حق مردم ایران خروشید :

«آقای رئیس، آقایان اعضای محترم شورای امنیت؛ امروز من در این شورا حاضر شده تا صدای مردم ایران را در مقابل ادعاهای بی‌اساس دولت انگلستان به گوش شما و مردم جهان برسانم. . . »

 

فیلم نادر از مصدق

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment