ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فیلتر شدن تلگرام برای مقابله با خیزش مردم و تهدید بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی

فیلتر شدن تلگرام برای مقابله با خیزش مردم و تهدید بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی

فیلتر شدن تلگرام
ایران – اجتماعی – تظاهرات

فیلتر شدن تلگرام برای مقابله با خیزش مردم و تهدید بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی

واکنش‌ها به فیلتر شدن تلگرام:

با فیلتر شدن نرم افزار پیام رسان تلگرام که به منظور پیشگیری از انتقال سریع عکسها و تصاویر و اطلاعات قیام مردم توسط دولت روحانی انجام شده است بیشتر از ۱۰۰ هزار فروشنده اینترنتی در سراسر کشور با از دست دادن مشاغل خود، قیمت مقابله با خواست‌های مردمی را می‌پردازند. مطالباتی که در تظاهرات‌های سراسری کشور از گلوی مردم و جوانان ناراضی از وضعیت موجود، فریاد کشیده می‌شود .

بنا به خبر رسانه ها و به گفته کارشناسان و مسئولین دست اندر کار، با فیلتر شدن نرم افزار پیام رسان تلگرام، بیشتر از ۱۰۰ هزار فروشنده اینترنتی در سراسر کشور مشاغل خود را از دست می‌دهند.

مناسبات شغلی بر پایه ارتباطات اینترنتی لرزان

در حالیکه در تمام دنیا مناسبات شغلی که ماهیت آنها بر پایه شبکه اینترنت و فضای مجازی قرار دارد، به رسمیت شناخته شده است، در ایران وضعیت لرزان سیاسی، این بخش از حوزه فعالیت اقتصادی مردم را هم از گزند آسیب‌های خود در امان نگه نداشته است.

در سالهای اخیر که همگانی شدن فناوری اینترنت و شبکه‌های مجازی به فرصتی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید تبدیل شده‌، حقوق صاحبان این مشاغل بلاتکلیف باقیمانده است.

واقعیت‌های تحولات ارتباطات اجتماعی ـ اقتصادی، بیانگر این است که در ایران کنونی شاهد شکل‌گیری فرصت‌های شغلی متعددی برپایه شبکه‌های اجتماعی، مانند کانال ‌های تلگرامی و اینستاگرامی هستیم. اما دولت در این عرصه فعالیت اقتصادی نیز همچون سایر پهنه‌های اقتصادی، هزینه مشکلات سیاسی خود با مردم را از جیب خود مردم می‌پردازد. در این راستا «حفظ حاکمیت به هر قیمت» به راهبردی که تاوان آنرا همیشه تهی‌دستان ملت باید بپردازند، تبدیل شده است.

یک کارشناس فن‌آوری ارتباطات در زمینه کم کردن سرعت اینترنت و فیلتر تلگرام می‌گوید: فیلتر کردن احترام به هیچ کس نیست. فیلتر کردن توهین به هر کسی است که با عقل سلیم و اراده آزاد خودش تصمیم بگیرد از سرویسی استفاده کند. آن هم در رابطه با سرویسی مثل تلگرام که آنگونه که آمارها می‌گویند ۴۰ میلیون، یعنی نزدیک به نصف کاربرانش ایرانی هستند. بنابرین این حرف معقولی نیست و پایین آوردن یا قطع این سرویس‌ها به خیلی کارها لطمه می‌زند. خیلی‌ها هستند که از طریق تلگرام نه تنها تبادل اطلاعات می‌کنند و با همدیگر گروه درست می‌کنند، بلکه حتی کارهای اقتصادی انجام می‌دهند. با فیلتر شدن تلگرام کار آنها هم می‌خوابد.

تلگرام یک ویژگی که نسبت به بقیه سرویس‌های اینترنتی دارد این است که تقریبا تمام امکاناتی که در فیس‌بوک وجود دارد را تلگرام ارائه می‌دهد و آن هم روی تلفن همراه. در آنجا می‌شود گروه درست کرد، می‌شود اتاق‌های بحث درست کرد‌، تبادل معمولی اطلاعاتی یا چت با یک شخص داشت و می‌شود حتی کارهای اقتصادی کرد. بعضی از آن استفاده می‌کنند چون پلاتفرم وسیعی است. تلگرام با ۴۰ میلیون کاربر، طبیعتا عرصه وسیعی برای فعالیت اقتصادی است. من کسانی را دیده‌ام که آنجا کتاب می‌فروشند، موزیک می‌فروشند، جواهرات می‌فروشند، عکس‌هاشان را ارائه می‌دهند. بعضی از کشورهای کوچک هستند که کارهایشان را آنجا انجام می‌دهند. طبیعتا به همه آنها لطمه می‌خورد. به خصوص در روزهای اخیر که برای فرستادن فیلم و کلیپ به خارج از کشور استفاده می‌شود و چون ارتباطش امن است برای حکومت طبیعتا این حساسیت را به وجود می‌آورد و سعی می‌کند با فیلتر کردن و بلوکه کردنش این کار را بخواباند.» به عبارت بهتر، دولت بجای اینکه در صدد حل و فصل معضلات اقتصادی مردم و جوانان باشد و ندای این جمعیت وسیع که همه ایرانی و از شهروندان ایران هستند را بشنود و به آنها پاسخ واقعی بدهد، کمینه‌های امنیت شغلی و فعالیت اقتصادی را نیز از آنها سلب می‌کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment