ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > فقر و تنگدستی زمینه شعله‌ور شدن مجدد‌ آتش تظاهرات و خیزش عمومی

فقر و تنگدستی زمینه شعله‌ور شدن مجدد‌ آتش تظاهرات و خیزش عمومی

فقر و تنگدستی
ایران ـ کارگری

فقر و تنگدستی زمینه شعله‌ور شدن مجدد‌ آتش تظاهرات و خیزش عمومی

گزارشاتی که روزانه از تجمعات اعتراضی کارگران در برابر دفاتر نهادهای دولتی و یا مدیریتی کارخانجات مختلف منتشر می‌شود، چه پیامی را با خود به همراه دارند؟‌

حرفی گزاف نیست اگر بگوییم که هر روز یک یا چند خبر از این تجمعات، در رسانه‌های کشور در معرض دیدگان قرار می‌گیرد. اعتراضاتی که در نیمه دوم امسال هم به لحاظ کیفیت مطالبات کارگران و هم از جنبه کمیت آنها، دائما افزایش یابنده بوده است.

بر اساس گزارشاتی که پیش از این به نشر آنها اقدام نموده‌‌ایم، قدرت خرید هر خانوار ایرانی تحت تاثیر رشد افسارگسیخته نرخ تورم، سیری نزولی داشته است؛‌ به گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت کمتر خانواده‌ کارگری در ماه، قادر به خرید ۲کیلو گوشت قرمز، ۳ کیلو مرغ یا یک شانه تخم مرغ و ۵ لیتر شیر می‌باشد. این در حالی ست که به گفته کارگران، هزینه ماهانه هر خانواده ۴ نفره در بالاترین حالت ریاضت‌کشانه خود، حداقل یک میلیون تومان است. از این روست که گردش کند و سخت چرخه زندگی هر کارگر ایرانی، بدون ۲ یا ۳ شیفته کار کردن، هرگز میسر نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: وضعیت تغذیه خانوار ایرانی در یک دهه اخیر؛ سفره ایرانی کوچک و کوچکتر می‌شود.

در همین راستاست که گزارشات و بررسی‌های رسمی دولتی، از نصف شدن میزان مصرف مواد غذایی پایه برای هر خانوار، سخن می‌گوید. حال در چنین فضایی از تنگدستی و فقر و فلاکتی که بر جامعه کارگری کشور خیمه انداخته است، ارگان‌های رسمی اقتصادی کشور نه تنها کمک‌کار رفع نیازهای معیشتی این طبقه از جامعه کشور نیستند، بلکه خود موجد و یا تشدید کننده بسیاری از همین مشکلات آنها هستند. کافی‌ است حقوق‌های عقب مانده را نیز به لیست بلند بالای این معضلات که خود به نوعی دست‌انداز مسیر حیات روزانه هر کارگر ایرانی شده‌ است، بیفزایید تا به فهم درستی از عمق درد و رنجی که بر پیکر نحیف خانواده‌های کارگری وارد می‌شود، برسید.

فقر و تنگدستی

در این نقطه، وقتی‌ به سلسله اعتراضات مردم که نزدیک به دو هفته، بخش‌های بزرگی از شهر‌ها و روستاهای کشور را فرا گرفته بود، نگاه می‌کنیم، علت ریشه‌ای این غلیان توده‌ای بر ما نمایان می‌شود. اعتراضاتی که رسانه‌ها به درستی نام «قیام گرسنگان» بر آن نهاده بودند. عجیب نیست که در این بین، کارگران نقش عمده‌ای در این قیام داشته باشند. قیامی که هر آن احتمال شعله‌ور شدن دوباره‌اش می‌رود. چرا که آنها می‌بینند کسی در پی چاره‌جویی دردهای بی‌پایان آنها نیست. و اینجاست که باید گفت فقر و تنگدستی راه خود را به قیام و خیزش باز می‌کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment