ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > فقر روز افزون و معضلات ریشه‌ای معیشتی کارگران

فقر روز افزون و معضلات ریشه‌ای معیشتی کارگران

فقر روز افزون و معضلات ریشه‌ای معیشتی کارگران
ایران – کارگری

فقر روز افزون و معضلات ریشه‌ای معیشتی کارگران

نائب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی خواستار رفع معضلات ریشه‌ای در بازار کار برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران شد.

حبیب صادق‌زاده تبریزی (نائب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی) گفت: در سال‌های گذشته علیرغم تلاش شورای عالی کار در همراهی دولت با کارگران برای افزایش دستمزد چند درصد بیشتر از نرخ تورم، نتوانسته کارساز باشد لذا قدرت خرید کارگران نسبت به سالهای گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است.

او با بیان اینکه باید دنبال این باشیم که وضعیت معیشتی خانوار‌های کارگری نسبت به گذشته به مرور بهتر شود، افزود: در حال حاضر هر روز شاهد فقیر‌تر شدن کارگران هستیم و این نشان می‌دهد کارگران در کشور از دریافت مزد واقعی‌شان به دور هستند.

فقر روز افزون  و معضلات ریشه‌ای معیشتی کارگران

به گفته وی، برای تامین معیشت کارگران؛ شرایط اقتصادی موجود قابل تحمل نیست بر همین اساس لازم است به دنبال تغییرات دیگری در شرایط اقتصادی باشیم تا وضع معیشت کارگران به‌طور جدی و حتمی تقویت شود.

صادق‌زاده تبریزی با بیان اینکه اختلاف فاحش در حداقل هزینه تمام شده برای بقای جامعه کارگری با دستمزد حداقلی، نیاز به اتخاذ تصمیم اساسی دارد گفت: عدم اصلاح واقعی دستمزد کارگران سرآغاز آسیب‌های اجتماعی در جامعه است چراکه حقوق حداقل کارگران کفاف زندگانی آبرومندانه را نمی‌دهد و باعث افسردگی و شرمندگی آنها نزد خانواده می‌شود. درنهایت کارگران به چند شیفته کار کردن جهت امرار معاش زندگی‌شان روی می‌آورند و عملا  حضور سرپرست در کنار کانون خانواده کمرنگ می‌شود.

صادق‌زاده تبریزی افزود: بررسی مجموع تورم از سال زمان آغاز هدفمندی یارانه‌ها در آذر ماه ۱۳۸۹ تا آخر سال ۹۵ طبق آمار رسمی؛ دقیقا بیانگر محاسبه عقب‌ماندگی مزدی کارگـران است.

وی با تأکید بر اینکه اختلاف فاحش در هزینه تمام شده برای بقای جامعه کارگری حداقلی با دستمزد حداقلی نیاز به اتخاذ تصمیم اساسی دارد، خاطرنشان کرد: طبقه دستمزدبگیر هرگز توان زندگی با این حقوق‌های ناچیز و در واقع زیر خط فقر را ندارد.

وی همچنین گفت : اگر ماده ۴۱ قانون کار به درستی اجرا شده بود فاصله فاحش بین دستمزد و سبد معیشت حداقلی به میزان ۱۵۰ درصدی کنونی ایجاد نمی‌شد،

جامعه کارگری از شنیدن مطالب تکراری و افرایش یکی دو درصدی حقوقشان علاوه بر نرخ تورم اعلامی دولت خسته و بی‌اعتماد شده‌اند و حقوق سال آینده کارگـران می‌بایستی با افزایش حداقل ۳۵ درصد نسبت به سال قبل باشد تا بتوانیم بگوییم که وضعیت کارگـران در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ثابت بوده و رشدی نداشته است، درصد افزایش دستمزد کمتر از این رقم پیامدهای خوش آیندی نمی‌تواند در پی داشته باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment