فقدان اهمیت به جان انسانها در نظام جمهوری اسلامی از دید عفو بین‌الملل - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فقدان اهمیت به جان انسانها در نظام جمهوری اسلامی از دید عفو بین‌الملل

فقدان اهمیت به جان انسانها در نظام جمهوری اسلامی از دید عفو بین‌الملل

مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل
ایران – اجتماعی

فقدان اهمیت به جان انسانها در نظام جمهوری اسلامی از دید عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: امتناع مقامات حکومت ایران از تحویل جسد استاد کانادایی-ایرانی برای کالبد شکافی مستقل را “پنهان‌کاری سنگدلانه” می‌داند.
خانم مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل در واکنش به گزارش‌های مبنی بر امتناع مقامات حکومت ایران از تحویل جسد کاووس سید امامی به خانواده‌اش و گذاشتن پیش شرط ‌که خاکسپاری باید سریع و بدون کالبد شکافی مستقل انجام بگیرد، اعلام کرده است: “جلوگیری مقامات از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ بسیار مشکوک دکتر سید امامی نشان از یک تلاش عامدانه و برنامه‌ریزی شده برای پنهان کردن هر گونه شواهدی از شکنجه‌ و قتل احتمالی دارد. او در زندان اوین جایی که بازداشت‌شدگان تحت نظارت مستمر هستند و تمام وسایل شخصی از آنها گرفته می‌شود، بازداشت بود و امکان خودکشی در چنین شرایطی تقریبا محال است. ”
خانم مغربی ادامه می‌دهد: “این که بر بدن دکتر سید امامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخ‌های دیگر در رابطه با دلائل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست. ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند. ”
به گفته عفو بین الملل، مرگ کاووس سیدامامی سومین موردی است که از آغاز اعتراضات دی‌ماه به عنوان خودکشی در بازداشتگاه اعلام شده است. یک مورد چهارم مرگ در بازداشتگاه نیز به تایید مقامات رسیده است ولی آنها هنوز علت آن را عنوان نکرده‌اند.
خانم مغربی معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل، خاطر نشان کرد: “تعداد رو به افزایش موارد مرگ در حین بازداشت و خودداری مقامات از انجام تحقیقات مستقل و شفاف، تصویری عمیقا دلهره‌آور از نظام عدالت کیفری حاکم بر ایران به دست می‌دهد که در آن فقدان اهمیت به جان انسان‌ها و عدم پاسخ‌گویی مسئولان موج می‌زند.”
مگدلنا مغربی تصریح می‌کند: “دادستان کل تهران در اظهاراتی در تاریخ ۲۲ بهمن گفته است که کاووس سید امامی با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، در زندان دست به خودکشی زده است. این سخنان در مورد اعتراف‌گیری از کاووس سید امامی به نگرانی‌های موجود درباره اعمال شکنجه علیه او شدت می‌بخشد. ”
آقای کاووس سید امامی چهارم بهمن‌ماه بازداشت و مورد تحت بازجویی قرار گرفته است و از نظر عفو بین الملل او یک زندانی عقیدتی محسوب می‌گردد چرا که اساس اتهامات امنیتی مطرح علیه وی، فعالیت‌های مسالمت‌آمیزش در حوزه محیط زیست بوده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment