فعالان محیط زیست ایران، قربانی دست‌اندازی‌های سپاه به مناطق حفاظت شده - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فعالان محیط زیست ایران، قربانی دست‌اندازی‌های سپاه به مناطق حفاظت شده

فعالان محیط زیست ایران، قربانی دست‌اندازی‌های سپاه به مناطق حفاظت شده

فعالان محیط زیست
ایران ـ اجتماعی

فعالان محیط زیست ایران، قربانی دست‌اندازی‌های سپاه به مناطق حفاظت شده

به نقل از برخی رسانه‌ها، ظاهرا مخالفت فعالان محیط زیست با ایجاد پایگاه‌های موشکی سپاه در مناطق حفاظت شده علت اصلی متهم کردن آنها به جاسوسی است.

نشت اطلاعات از منابع نزدیک به نهادهای رسمی کشور حاکی است که متهم کردن شماری از فعالان محیط زیست، از جمله کاوه مدنی، معاون مستعفی سازمان محیط زیست، به جاسوسی را می‌توان پیامد ایستادگی آنها مقابل زیاده‌‌خواهی‌های سپاه و تعرض آنان به مناطق حفاظت‌شده محیط زیست عنوان کرد.

این اطلاعات اشاره دارد که این افراد جاسوس نبوده‌اند و علت برخورد با آنها مقاومت در برابر طرح‌های سپاه پاسداران برای استقرار سامانه‌های موشکی در محدوده‌های جغرافیایی حفاظت شده بوده است.

آقای کاووس سید امامی، استاد دانشگاه و مدیرعامل مؤسسه “حیات وحش میراث پارسیان”، و چند نفر از همکارانش در تاریخ ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت شدند. بعدها مسئولان قضائی جمهوری اسلامی، مدعی شدند که سید امامی در تاریخ ۱۹ بهمن در زندان خودکشی کرده است. سازمان عفو بین‌الملل این ادعا را “بسیار مشکوک” خوانده و از این که مسئولان مانع کالبدشکافی جسد این استاد دانشگاه شدند به شدت انتقاد کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، چند روز پس از مرگ سید امامی در زندان، اتهام فعالان محیط زیست بازداشت شده را “دادن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا” اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: مرگهای پر ابهام ۱۹تن از فعالین محیط زیست و بازداشت ۱۰ تن دیگر در کمتر‌از ۳۵روز

سامانه موشکی سپاه در مناطق حفاظت شده و اطلاعات سپاه مسئول بازداشت‌ها

پس از مرگ سید امامی، صدا و سیما در گزارشی مدعی شد که او و همکارانش با استفاده از دوربین‌های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل قرار داده‌اند.

بر پایه این گزارش محوطه‌های حفاظت شده زیر نظر سازمان ملل، تحت قوانین “مناطق میراث تاریخی” قرار می‌گیرند و حتی در زمان جنگ نیز شامل تدابیر حفاظتی می‌شوند.

یک گزارش می‌گوید که به محض آنکه این مناطق در سازمان ملل ثبت شدند، سپاه با گمان اینکه می‌تواند سامانه‌های موشکی خود را بدون مزاحمت در این مناطق مستقر کند، اقدام به تاسیس زاغه در این مناطق کرده و تجهیزات خود را در آنجا مستقر می‌سازد.

همچنین بخوانید:‌ محیط زیست ایران قربان‌گاه مصالح سیاسی و اقتصادی اهرم‌های قدرت

ظاهرا گروه‌های محیط زیستی مورد حمایت سازمان ملل بارها با این اقدام سپاه مخالفت کرده و خواستار خروج آنها از مناطق حفاظت شده بوده‌اند تا فعالان محیط زیست بتوانند به طور مرتب از پوشش گیاهی و حیات وحش در این مناطق عکس و گزارش تهیه کنند و به سازمان ملل بفرستند.

گویا سپاه از گروه‌های محیط زیستی خواسته این مناطق را ترک کنند و عکس‌هایی را که در آغاز این پروژه تهیه کرده‌اند هر سال به عنوان عکس‌های جدید به سازمان ملل ارسال کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment