فشار افزایش قیمت‌ها بر همه اقشار مردم، بــجــز رانــت‌خــواران - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > فشار افزایش قیمت‌ها بر همه اقشار مردم، بــجــز رانــت‌خــواران

فشار افزایش قیمت‌ها بر همه اقشار مردم، بــجــز رانــت‌خــواران

فشار افزایش قیمت‌ها
ایران – اقتصادی

فشار افزایش قیمت‌ها بر همه اقشار مردم، بجز رانت‌خواران

در شرایطی که فشار افزایش قیمت‌ها بر گرده همه اقشار مردم ایران سنگینی می‌کند، مرکز پژوهش‌های مجلس، هر ۱۰ درصد رشد نرخ ارز را باعث افزایش دو درصدی نرخ تورم دانسته است. اگر این معادله را مبنا قرار‌ دهیم، در شرایطی که در چهار ماه گذشته، قیمت ارز ۳۰۰ درصد افزایش یافته، رشد نرخ تورم نسبت به روزهای پایانی سال گذشته، ۶۰ درصد محاسبه می‌شود. این اعداد نشان می‌دهد که کاهش ۷۲ درصدی قدرت خرید، اشتباه نبوده است.

بنابراین با در نظرگرفتن تورم ۶۰ درصدی می‌توان فشاری که مردم فرودست و طبقه‌ کارگر، بیش از دیگران در زندگی روزمره‌ خود احساس می‌کنند، را دریافت. مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه چمران اهواز معتقد است که «افزایش نرخ ارز هنوز مثل کودکی نوپاست و به صورت کامل بر نرخ کالاها و خدمات اثر نگذاشته ‌است. او با اطمینان می‌گوید اگر تدبیری نیندیشند، اوضاع به مراتب بدتر هم خواهد شد.»

اوضاع از این هم بدتر خواهد شد

سال گذشته که  چانه‌زنی بر سر مزد کارگران انجام شد، با استناد به تورم انتظاریِ تک‌رقمی، دستمزد فقط ۱۹.۵ درصد افزایش یافت؛ ولی حالا علاوه بر آمار رسمی که حکایت از تورم بسیار بالاتر دارد، محاسبات نشان می‌دهد که بین ۵۰ تا ۷۲ درصد (بسته به اینکه چقدر در رابطه با مولفه‌های تاثیرگذار اغماض کنیم) قدرت خرید کارگران کاهش یافته؛ با این حساب، بقای کل کارگران و مزدبگیران فرودست در خطر است.

در این میان تحلیل این استاد دانشگاه این است که در شرایط فعلی، فشار افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید فقط محدود به طبقه‌ کارگر نیست؛ گرچه فشار بیشتر به این طبقه است. طبعاً به طبقات متوسط به پایین فشار بیشتر از بقیه است. او می‌گوید که همه حقوق‌بگیران (آنها که عایدی ثابتی دارند) حتی خود کارفرمایان و تولیدکنندگان ـ البته نه آنها که از رانت‌های مختلف استفاده می‌کنند ـ تحت فشار افزایش قیمت‌ها هستند.

او می‌گوید که «شرایط بحرانی‌ست و از دست دولت به معنای قوه مجریه نیز کاری ساخته نیست… این نگرانی هم وجود دارد که در این شرایط غامض و بحرانی، نه دولت و نه کارفرمایان، زیر بار افزایش دوباره‌ی دستمزدها نروند.»

وی که به حل چالش‌های اقتصاد سیاسی در سطح کلان امید دوخته است!! می‌افزاید که «اگر مشکلات حل نشود، اوضاع از این هم بدتر خواهد شد. حتی اگر تصمیم بگیرند که دستمزد را افزایش بدهند تا زمانی که این روند متلاطم ادامه داشته باشد و عدم اطمینان به آینده حاکم باشد، چندان موثر نخواهد بود و به احتمال زیاد باز دو ماه دیگر باید دوباره افزایش دستمزد را از سر بگیرند.»

مرتضی افقه «ارائه خدمات حمایتی» را راهکار موقت و کوتاه‌مدت می‌داند تا حاکمیت بتواند از این بحران عبور بکند و تنش اجتماعی و یا حتی سیاسی ایجاد نشود.

راه کار واقعی در اتحاد و یکدستی است برای به زیر کشیدن این حاکمیت

ایران کارگر: همانطور که این استاد دانشگاه هم تأکید کرد راه‌کارهای ارائه شده صرفأ برای این است که به‌قول خودش طبقات پایین « از این بحران » عبور کنند. اما بحران واقعی برای کارگران زحمتکش و مزدبگیران فرودست خیلی وقت است که شروع شده است. هرچند در حاکمیتی که حجم پول ناشی از دزدی و چپاول و اختلاس و رانت خواری همه را کور کرده است، چشم بینایی نیست تا این بحران عظیم که زندگی میلیونها ایرانی را به مصیبت روزانه تبدیل کرده است ببیند.

بطور واقعی بحران برای کارگران زحمتکش و مزدبگیران کم درآمد، بحران برای آنها که بخاطر یک لقمه نان حلال به شغل پرمخاطره کولبری روی آورده‌اند، برای کودکانی که در گوشه و کنار خیابان برای تأمین هزینه خانواده در سرما و گرما در چهارراهها و میادین هرکاری انجام می‌دهند، بحران برای زباله‌گردانی که از صبح تا شب در زباله ها بدنبال قوت روزانه خود هستند.

همچنین بحران برای دستفروشان دوره‌گردی که هر روز با حمله و هجوم مأموران وحشی شهرداری مواجه می‌شوند و بحران برای همه مزدبگیران را می‌توان در سفره خالی آنها، در عرق شرم پدرها وقتی با کودکان گرسنه و بیمار خود مواجه می‌شوند و پاسخی ندارند که بدهند و بحران برای زنان ایران که تحت بدترین فشارهای اجتماعی فرهنگی قرار دارند خیلی وقت است که شروع شده است.

راه کار و راه عبور از همه بحرانهای موجود در کشور، در مطالبه کمکهای خدماتی از دولت نیست. راه کار در اتحاد و یکدستی است برای به زیر کشیدن این حاکمیت دزد و چپاولگر و جایگزین کردن آن با حاکمیتی مردمی است که همه چیز را از آن مردم ببیند و بس.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment