ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی در خارج از زندان از سوی دید‌بان حقوق بشر

فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی در خارج از زندان از سوی دید‌بان حقوق بشر

فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی
ایران ـ اجتماعی

فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی در خارج از زندان از سوی دید‌بان حقوق بشر

سازمان دیدبان حقوق بشر، فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی در خارج از زندان داده است. یک گزارش خبری حاکی است که پس از آزمایش‌های پزشکی توسط پزشکان بر روی آرش صادقی که به تشخیص بیماری تومور استخوانی از نوع بدخیم سرطان “کندرو سارکوم” رهنمون شد، اکنون سازمان دیدبان حقوق بشر در توئیتر، نسبت به وضعیت آرش صادقی ابراز نگرانی کرده است.

در فراخوان به مداوای فوری آرش صادقی از سوی این سازمان حقوق بشری آمده است که هر گونه تعلل در مداوای او در مراکز درمانی خارج از زندان، می‌تواند خطری غیرقابل جبران در پی داشته باشد. عفو بین‌الملل قبلا بیانیه‌ای داده و با احتمال سرطانی بودن تومور استخوانی، خواستار اقدام درمان فوری برای آرش صادقی شده بود.

آرش صادقی و همسرش گلرخ ایرایی، هر دو زندانی هستند. صادقی به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام” به ۱۵ سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده است. گلرخ ایرایی نیز به دلیل نوشتن داستانی منتشر نشده درباره سنگسار به شش سال زندان محکوم شده است.

صادقی بارها در اعتراض به وضعیت خودش و همسرش، اعتصاب غذا کرده است. او به ویژه پس از اعتصاب غذایی ۷۰روزه در زمستان ۹۵، به مشکلات جدی گوارشی و نارسایی شدید قلب دچار شد. او این اعتصاب را وقتی شکست که گلرخ ایرایی به مرخصی آمد.

آرش صادقی در آخرین اعتصاب غذا در بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در زندان رجایی شهر، دچار خون‌ریزی روده و تنگی نفس ناشی از عفونت ریه شد. نتایج آزمایش‌های اخیر آرش صادقی، نشان می‌دهد که وی به سرطان “کندرو  سارکوم” مبتلا شده است. او باید هرچه سریعتر در مراکز درمانی خارج از زندان  تحت مداوا قرار گیرد و هرگونه تعللی در این کار میتواند خطر غیرقابل جبرانی  در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آرش صادقی مبتلا به سرطان استخوان ؛ افزایش نگرانی‌ها پیرامون وضعیت وخیم او

عفو بین‌الملل ژانویه ۲۰۱۷ بیانیه‌ای داد و با انتقاد از تاخیر در آزاد کردن آرش صادقی و گلرخ ایرایی، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود از بازی با جان این زندانیان دست بردارند. آرش صادقی ۳۹ سال سن دارد و پیش از دستگیری‌های متعدد، از سلامتی کامل برخوردار بود.

او در تیر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و دو ماه بعد بدون تفهیم اتهام رسمی، آزاد شد. ماموران امنیتی بار دیگر در آذر ۱۳۸۸ صادقی را بازداشت و بعد از یک ماه آزاد کردند. او برای سومین‌بار در سال ۱۳۸۹ بازداشت شد. این بار دادگاه او را به یک سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی محکوم کرد. آرش صادقی اما خودش را برای اجرای حکم به زندان معرفی نکرد. ماموران به منزل مسکونی او هجوم برده و بر اثر این هجوم مادر صادقی دچار سکته قلبی شد و فوت کرد.

دی ۱۳۹۰ آرش صادقی برای چهارمین‌ بار بازداشت شد. در خرداد ۱۳۹۱ پدربزرگ آرش صادقی نیز به دلیل مصاحبه‌هایی که برای آزادی نوه‌اش با رسانه‌ها داشت، بازداشت شد. حکم کنونی آرش صادقی ۱۵ سال حبس قطعی و ۴ سال حبس تعلیقی است که در تابستان ۹۵ صادر شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment