ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، فراخوان برای آزادی آقای اسماعیل عبدی

کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، فراخوان برای آزادی آقای اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی
ایران – کارگری

کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، فراخوان برای آزادی آقای اسماعیل عبدی

کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا فراخوانی برای آزادی اسماعیل عبدی داده است. در این فراخوان آمده است که اسماعیل عبدی یکی از لیدرهای اتحادیه معلمان بعد از آزادی موقت در ۹ ژانویه، در روز ۲۰ ژانویه علیرغم مشکلات جسمی ناشی از زندان و علیرغم تشخیص پزشکان برای استراحت در بیرون از زندان، به زندان اوین برگردانده شد.

کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا در بولتن شماره ۱۷۳ ماه مارس خود فراخوان جدیدی برای آزادی اسماعیل عبدی داده است.
در این فراخوان مسئول روابط بین‌الملل کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیایی “اوئن تودر” از همه اعضای خود خواسته است که به حمایت‌های کمپینی خود برای آزادی اسماعیل عبدی ادامه دهند.

در فراخوان کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا آمده است که اسماعیل عبدی یکی از لیدرهای اتحادیه معلمان بعد از آزادی موقت در ۹ ژانویه در روز ۲۰ ژانویه علیرغم مشکلات جسمی ناشی از زندان و علیرغم تشخیص پزشکان برای استراحت در بیرون از زندان، به زندان اوین برگردانده شد.
اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت های صنفی و در دفاع از آموزش رایگان و حقوق معلمان به ۶ سال زندان محکوم شده است.
TUC برای کمک به آزادی اسماعیل عبدی، از اعضای خود خواسته است که به کمپین لیبر استارت بپیوندند.

بیشتر بخوانید:

اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان روز ۱۷ دیماه به مرخصی ۴ روزه از زندان اوین اعزام شد
در طی دوره مرخصی، بعد از مراجعه‌ی اسماعیل عبدی به پزشک فوق‌تخصص ریه و انجام آزمایشات «اسپیلومتری» و «سی‌تی اسکن» مشخص شد که به دلیل تنفس طولانی در محیط بسته‌ی زندان، دچار آسم خفیف شده است و اگر این روند ادامه پیدا کند بیماری او تشدید شده و پیشرفت خواهد کرد.
در ادامه روند پیگیری درمانی، مرخصی آقای عبدی که چهار روزه بود برای پنج روز دیگر تمدید شد.

نهایتا با پایان دوره مرخصی و با توجه به عدم تمدید آن، اسماعیل عبدی در حالی که توسط تعدادی از اعضای کانون صنفی معلمان همراهی می‌شد در ۳۰ دی‌ماه سال جاری به زندان اوین بازگشت.
بازگشت این فعال صنفی به زندان در حالی صورت گرفت که به دلیل عفونت ریه‌ی چپ، مبتلا به آسم خفیف شده و در خواب دچار حمله‌ی آسمی می‌شود. به گفته‌ی پزشک متخصص، فشارهای عصبی ناشی از زندان می‌تواند بیماری را تشدید کند.

لازم به یادآوری است که  آقای عبدی بدنبال تایید حکم ۵ سال حبس در دادگاه تجدید نظر، نوزدهم آبان‌ماه ۱۳۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
آقای عبدی به دلیل فعالیت های صنفی خود در حوزه حقوق معلمان ایران بازداشت و محکوم شده بود.
در بهمن ماه ۹۵، سمانه اسدخانی، وکیل اسماعیل عبدی، از رد درخواست اعاده دادرسی موکل خود خبر داد.ه بود.
اسدخانی گفت: «برای حکم ۵ سال حبس صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر درخواست اعاده دادرسی داده بودیم که این درخواست در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور در قم، رد شد».
این وکیل دادگستری افزود: «برای رد درخواست دلیل خاصی نیاورده‌اند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است».

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سازمان آموزش بین‌الملل، سازمان معلمان ایران، جمعی از فعالین کارگری و صنفی و شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در روزهای اخیر خواهان توجه به وضعیت اسماعیل عبدی، معلم و فعال صنفی دربند شدند و آزادی او را مطالبه کردند.
کمپینی هم در فضای مجازی با هدف آزادی معلم زندانی، اسماعیل عبدی، با امضای بیش از ۱۵ هزار نفر از معلمان و فعالان صنفی به قوه قضاییه و دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد. تعدادی از معلمان به نمایندگی از امضاکنندگان صبح روز سوم خردادماه این امضاها را تحویل دادند.

پیشتر عفو بین‌الملل در یک کارزار جهانی با نام  «بنویس برای حق»  از همگان درخواست کرده‌بود تا با ارسال نامه و پیام خواستار آزادی اسماعیل عبدی و گلرخ ایرایی شوند.

اتحادیه جهانی اینداستریال نیز در یک درخواست مکتوب از حسن روحانی خواست تا به «سرکوب اتحادیه کارگری پایان دهد» و فراخوان به  آزادی رضا شهابی و اسماعیل عبدی داد.

همچنین فدراسیون معلمان کانادا، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور و انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان طی بیانیه ای خواستار آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment