ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فاجعه ملی سد گتوند و شور کردن آب رودخانه کارون و عواقب نابود کننده آن در خوزستان – کلیپ

فاجعه ملی سد گتوند و شور کردن آب رودخانه کارون و عواقب نابود کننده آن در خوزستان – کلیپ

ایران – اجتماعی

فاجعه ملی سد گتوند و شور کردن آب رودخانه کارون و عواقب نابود کننده آن در خوزستان – کلیپ

پروژه ساخت سد گتوند از اردیبهشت ۱۳۷۶ و با عملیات انحراف آب کارون توسط گروه «سپاسد» وابسته به قرارگاه خاتم‌ و با مشورت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس زیر مجموعه آستان قدس وارد فاز اجرایی شد و در ابتدای سال ۱۳۸۵ عملیات خاکریزی هسته رسی بدنه آن آغاز شد؛ اما همزمان با پیشرفت فیزیکی سد، نگرانی‌ها از عوارض و عواقب آن نیز افزایش ‌یافت.

رودخانه‌ای که در طول سالیان گذشته آب شیرین با EC (شوری) حداکثر 400 تا ۵۰۰ میلی‌موس در آن جریان داشت، با آبگیری سد گتوند هم اینک 17میلیون تن نمک از این سد خارج شده و وارد کارون می شود. این میزان نمک افزون بر ۷ میلیون تن نمکی است که در مخزن سد وجود دارد.

میزان نمک حل شده در عمق پایین دریاچه پشت سد گتوند اکنون بیش از ۱۰برابر شوری آب اقیانوس برآورد می‌شود. (نمک اقیانوس ۲۸ تا ۳۰ گرم در لیتر است؛ ولی در لایه‌های تحتانی سد گتوند به۳۰۰ گرم در هر لیتر می‌رسد).

کشاورزان زحمتکش روستایی که حاضر نبودند خاک‌پدری خود را رها کنند پس از قطع آب و برق از روستاهایشان مجبور به تخلیه خانه‌هایشان شدند.!

در سکوت مرگبار کشور، زندگی و باغها و کشاورزی و دامداری این ملت مستضعف به تاراج رفت، و هرگز وعده ساخت شهرک‌هایی که به آنها داده شده بود نیز تحقق نیافت.

یکی از کارشناسان در مورد این سد می‌گوید: سدی که قرار بود حیات و آبادانی برای ایرانیان به همراه داشته باشد، پس از ساخت و آبگیری میان کوه های نمک، تبدیل به دریاچه ای شده که هدیه اش به مردم شوربختی بود که پایانی را نمی توان برایش متصور شد. تبدیل شدن کل جلگه خوزستان به شوره زار از یک سو و از بین رفتن زمین های کشاورزی در پایین دست از سوی دیگر سبب شد کشاورزان به جای تولید محصول، فقط نمک برای عرضه کردن داشته باشند.
اما حالا دیگر کاری نمی توان کرد و هیچ راه علاجی ندارد و فاجعه ای که از آن به عنوان سد گتوند نام برده می شود آسیب هایش تا ابد گریبان مردم خوزستان را خواهد گرفت.

فاجعه ملی سد گتوند

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment