ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > فاجعه فروش اعضای مختلف بدن و قیمت آن ها در تهران

فاجعه فروش اعضای مختلف بدن و قیمت آن ها در تهران

photo

ایران – فاجعه اجتماعی

 

فاجعه فروش اعضای مختلف بدن و قیمت آن ها در تهران

ماجرای غم انگیزی که شنیدن آن قلب هر انسان با شرفی را از آنچه برسر هموطنان فقیر و دردمند ایران آمده، به درد می آورد

روزنامه «همشهری» در گزارشی تکان دهنده از فروش اعضای مختلف بدن در تهران می نویسد:«کمی پایین‌تر از میدان ولیعصر، روبه‌روی کاخ دادگستری، کوچه‌ای است که در و دیوارش گره خورده با مرگ و زندگی. وارد کوچه که می‌شوید آماجی از آگهی‌های خرید و فروش اعضای بدن بر سرتان آوار می‌شود؛ بعضی‌ها سلیقه به خرج داده‌اند و روی برگه ۴A آگهی خود را نوشته‌اند و بعضی با ماژیک، خودکار و یا هر چیز دیگری که دم‌دستشان بوده، تکه‌هایی از بدن خود را برای دریافت پول به فروش گذاشته‌اند.

فقط كافي است به يكي از این شماره‌هايي كه زير برگه‌ها يا روي ديوارها و تنه درخت‌ها نوشته شد، زنگ بزنيد تا بهتر به عمق فاجعه پی ببرید. آنها حاضرند در ازاي دريافت پول كليه، كبد، قرنيه چشم و… را بفروشند. باورش سخت است و البته تلخ؛ درست در همان كوچه‌اي كه انجمن حمايت از بيماران كليوي قرار دارد و تلاش مي‌شود فرهنگسازي براي اهداي عضو بعد از مرگ مغزي به‌عنوان سنتي حسنه رواج پيدا كند؛ هستند كساني كه به‌خاطر پول، تكه‌اي از جان‌شان را مي‌فروشند.

چند وقتي است كه به آگهي‌هاي فروش اعضاي بدن بر در و ديوار شهر كبد به‌عنوان رقيب سرسختي براي فروش كليه هم اضافه شده است. مؤيد علويان – رییس شبکه هپاتیت ایران – مي‌گويد: « بيشتر افرادي كه براي فروش كبد آگهي مي‌دهند، اطلاع درستي از چند و چون اين عمل حساس ندارند. به آنها گفته مي‌شود كه مي‌توانند بخشي از كبدشان را اهدا كنند و بعد از مدتي، كبد دوباره ترميم خواهد شد و هيچ مشكلي برايشان به‌وجود نمي‌آيد. اما واقعيت ماجرا چيز ديگري است. اين عمل معمولاً درصورتي انجام مي‌شود كه بيمار، كودك باشد كه در آن صورت هم از پدر يا مادرش مي‌تواند كبد بگيرد و آنها مي‌توانند بخشي از كبدشان را به كودك خود اهدا كنند. »

قاسمی رئيس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي درباره قیمت اعضای مختلف بدن می گوید: «در خريد و فروش اعضاي بدن، مبلغ را اهداكننده تعيين مي‌كند و اين مسئله باعث مي‌شود كه هركس بنا به درصد شرايط اورژانسي بيمارش به هر قيمتي كه فروشنده مي‌گويد تن بدهد و همين باعث شود كه بازار سقف قيمت مشخصي نداشته باشد. در بازار دلالي براي قرنيه ۲۰۰ميليون، مغز استخوان ۱۰۰ميليون، كبد بين ۲۰۰ تا ۵۰۰ ميليون، كليه ۸۰ تا ۲۰۰ ميليون و براي رحم اجاره‌اي هم ۹۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان پيشنهاد مي‌شود.»

اینها صحنه های پر رنج و درد؛ نتیجه سیاستهای اقتصادی و اجتماعی فاجعه بار جمهوری اسلامی است که نه می‌خواهد و نه می‌تواند دردی از دردهای بی‌پایان اقشار محروم و کم درآمد و آسیب‌پذیر در ایران حل کند. فقر و بیکاری؛ کارد را به استخوان مردم رسانده و گرسنگی موجب شده که مردم برای لقمه نانی؛ اعضای بدن خویش را به حراج بگذارند. این همه در کشوری بر در و دیوارها نقش می بندد که بر دریای نفت و ثروتهای سرشار طبیعی نشسته است.

Tags:

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment