ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فاجعه زیست محیطی سد گتوند درخوزستان؛هزینه ۴۰۰۰ میلیاردی در خدمت نابودی + مجموعه عکس

فاجعه زیست محیطی سد گتوند درخوزستان؛هزینه ۴۰۰۰ میلیاردی در خدمت نابودی + مجموعه عکس

سد گتوند
ایران – اقتصادی

فاجعه زیست محیطی سد گتوند درخوزستان؛هزینه ۴۰۰۰ میلیاردی در خدمت نابودی 

سد گتوند در خوزستان، فاجعه‌ ملی از دستاوردهای مهندسی سپاه

پروژه ساخت سد گتوند از اردیبهشت ۱۳۷۶ و با عملیات انحراف آب کارون توسط گروه «سپاسد» وابسته به قرارگاه خاتم‌ و با مشورت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس زیر مجموعه آستان قدس وارد فاز اجرایی شد و در ابتدای سال ۱۳۸۵ عملیات خاکریزی هسته رسی بدنه آن آغاز شد؛ اما همزمان با پیشرفت فیزیکی سد، نگرانی‌ها از عوارض و عواقب آن نیز افزایش ‌یافت.

رودخانه‌ای که در طول سالیان گذشته آب شیرین با EC (شوری) حداکثر 400 تا ۵۰۰ میلی‌موس در آن جریان داشت، با آبگیری سد گتوند هم اینک 17میلیون تن نمک از این سد خارج شده و وارد کارون می شود. این میزان نمک افزون بر ۷ میلیون تن نمکی است که در مخزن سد وجود دارد.

میزان نمک حل شده در عمق پایین دریاچه پشت سد گتوند اکنون بیش از ۱۰برابر شوری آب اقیانوس برآورد می‌شود. (نمک اقیانوس ۲۸ تا ۳۰ گرم در لیتر است؛ ولی در لایه‌های تحتانی سد گتوند به۳۰۰ گرم در هر لیتر می‌رسد).سد گتوند

سدی که تنها دست‌آوردش شور کردن بزرگترین رودخانه کشور و به شوره زار تبدیل کردن 420 هزار هکتار زمین یعنی چیزی معادل  کشور بحرین، و دو برابر کشورهایی چون؛ مالدیو و جزایر مارشال بوده است.

از دیگر دست‌آوردهای این سد، از بین بردن هزاران هکتار زمین‌های کشاورزی که با صدها هزار درخت خرما و مزرعه‌های گندم و ذرت و نیشکر و فراورده‌های کشاورزی دیگر به اقتصاد کشور رونق می‌بخشید ، بوده است.

سد مخزنی گتوند روی معدنی عظیم به عمق 200 متر از نمک بنا شد تا زندگی را در یكی از مهم‌ترین و مرغوب‌ترین جلگه‌های ایران و قطب كشاورزی كشور بخشكاند !!

شور شدن آب منطقه، شیوع سرطان، افزایش مهاجرت و خشك شدن كارون، بخشی از تبعات سد گتوند بود.

۴۴روستا به طور کامل از جغرافیای میهن عزیز حذف شد و به افرادی که زمین‌های آنها در این پروسه شوم قرار گرفته بود، رقم بسیار پایینی برای چاپیدن اراضی آنها پیشنهاد شد.

وعده‌هایی که محقق نشد

کشاورزان زحمتکش روستایی که حاضر نبودند خاک‌پدری خود را رها کنند پس از قطع آب و برق از روستاهایشان مجبور به تخلیه خانه‌هایشان شدند.!

در سکوت مرگبار کشور، زندگی و باغها و کشاورزی و دامداری این ملت مستضعف به تاراج رفت، و هرگز وعده ساخت شهرک‌هایی که به آنها داده شده بود نیز تحقق نیافت.

یکی از کارشناسان در مورد این سد می‌گوید: سدی که قرار بود حیات و آبادانی برای ایرانیان به همراه داشته باشد، پس از ساخت و آبگیری میان کوه های نمک، تبدیل به دریاچه ای شده که هدیه اش به مردم شوربختی بود که پایانی را نمی توان برایش متصور شد. تبدیل شدن کل جلگه خوزستان به شوره زار از یک سو و از بین رفتن زمین های کشاورزی در پایین دست از سوی دیگر سبب شد کشاورزان به جای تولید محصول، فقط نمک برای عرضه کردن داشته باشند.
اما حالا دیگر کاری نمی توان کرد و هیچ راه علاجی ندارد و فاجعه ای که از آن به عنوان سد گتوند نام برده می شود آسیب هایش تا ابد گریبان مردم خوزستان را خواهد گرفت.

عیسی کلانتری وزیر اسبق کشاورزی از سد گتوند به عنوان فاجعه ملی نام می برد و می گوید: «در طول هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تنها یک بار برای او نامه نوشتم و موضوع آن هم سد گتوند بود و به او گفتم سد را آبگیری نکنید.» عیسی کلانتری در یک  گفتگوی رسانه‌ای از ساخت این سد و مشکلات پیرامون آن گفت:

«کار مطالعات سد گتوند 15 کیلومتر بالاتر از محل فعلی آن بود و اصلا قرار نبود سد در محل فعلی ساخته شود. حتی مطالعاتی هم که آمریکایی ها قبل از انقلاب انجام دادند هم منطقه ای بود که از روز اول تعیین شده بود اما وزارت نیرو تصمیم گرفت محل سد را عوض کند زیرا اگر سد در محل قبلی ساخته می شد می توانست 2.2 میلیارد متر مکعب آب ذخیره کند در حالی که در محل فعلی این میزان به 4.7 میلیارد متر مکعب می رسید.»
کسی آن کوه های نمک را ندید؟
«تصورشان این بود که می توانند کوه های نمک را با یک پتوی رسی بپوشانند و اجازه ندهند نمک وارد آب شود؟»

کوه رس؟ چگونه؟
«رس را کوبیدند و با آن سدی در مقابل کوه های نمک ساختند تا مانع نفوذ نمک در آب شوند غافل از اینکه با نخستین آبگیری در سد هم رس ها در آب حل شد و نمک ها وارد آب شیرین شد و آن را تبدیل به آب شور غیرقابل استفاده کرد. مهمترین دلیل این اتفاق هم این است که آب در داخل سد راکد است و هر چه زمان می گذرد، نمک فرصت بیشتری برای حل شدن در آب دارد اما اگر آب روان بود این اتفاق نمی افتاد و نهایتا تبدیل به کارون چند سال قبل می شد.»

پروژه‌ای که افتخارات و رکوردهایش را دیگران بردند، رنجش ماند برای شیرسنگی‌ها، روستاییان آواره و بازماندگان آن هشت نفری که زیر بار سختی‌ها تصمیم گرفتند در شورآبه پروژه خودکشی کنند.

سد گتوند سد گتوند سد گتوند
سد گتوند سد گتوند

سد گتوند

سد گتوند سد گتوند سد گتوند

سد گتوند

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment