ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ســوگ آفریقای سیــاه در غــم ازدســت‌دادن وینی ماندلا

ســوگ آفریقای سیــاه در غــم ازدســت‌دادن وینی ماندلا

وینی ماندلا
ایران – اجتماعی

سوگ آفریقای سیاه در غم ازدست‌دادن وینی ماندلا

روز دوشنبه ۱۳ فروردین خبر در گذشت «نومزامو وینفرد مادیکزلا» معروف به وینی ماندلا Winnie Mandela (همسر پیشین نلسون ماندلا)،‌  آفریقای جنوبی را در غم و اندوه فرو برد. وینی ماندلا که در سال ۱۹۳۶ در کیپ شرقی دیده به جهان گشود، بعدها با آشنایی با نلسون ماندلا به یکی از ستون‌های استوار مباررزه با آپارتاید ارتقاء یافت و تا پایان عمر به عنوان یک رزمنده ضد تبعیض‌ نژادی شناخته می‌شد.

بنا به خبرهای منتشره شده از سوی خانواده وینی ماندلا او به دلیل بیماری کلیوی در ژانویه سال ۲۰۱۸ راهی بیمارستانی در ژوهانسبورگ شده بود.
در بیانیه خانواده وینی ماندلا به این مناسبت آمده است: «او بخش بزرگی از زندگی خود را در راه خدمت به مردم گذراند و به همین دلیل “مادر ملت” لقب گرفت.»وینی ماندلا

او در ۱۹۵۸ با نلسون ماندلا، وکیل و کنشگر ضدآپارتاید ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند شد. خانم ماندلا در مصاحبه‌ای گفته بود: «من نمی‌دانستم این راه چقدر سخت است. در ژوئن ۱۹۵۸ ما ازدواج کردیم و در سپتامبر در زندان بودم.» چرا که نلسون ماندلا در سال ۱۹۶۳میلادی به جرم خیانت به کشور دستگیر و به حبس ابد در جزیره روبن محکوم شد و تا سال ۱۹۹۰ میلادی در زندان باقی ماند.  وینی که فعال سیاسی بود بعد از آشنایی با ماندلا بر فعالیت خود افزود و همین باعث شد که این ازدواج بیش از آن که در عرصه حقیقی جاری شود بر روی کاغذ ماند. او نمی‌‌دانست که قرار است بخش بزرگی از زندگی‌اش را به دور از همسر طی کند.

وینی در غیاب شوهرش از ستم نیروهای آپارتاید بی‌نصیب نماند. برای مدتی در حصر خانگی بود و یکبار هم به شهر برندفورت تبعید شد. او نیز همچون همسرش علیه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی مبارزه کرد.

وینی ماندلا صدای مردم

وی در سال ۱۹۶۷ دستگیر شد و ۱۸ ماه را در سلول انفرادی گذراند، سپس به ۶ سال زندان محکوم شد که بعدها زمان آن به دو سال کاهش یافت.

گرچه این زوج سرانجام در سال ۱۹۹۶ پس از ۳۷ سال از هم جدا شدند، اما جدایی وی از ماندلا کمترین تأثیری بر جایگاه سیاسی او در میان سیاهان فقیر آفریقای جنوبی نداشت؛ مردمانی که همچنان وینی را صدای خود می‌دانستند.وینی ماندلا

برای وینی مادیکیزلا-ماندلا نیز زندگی راحت سپری نمی‌شد. او نه تنها باید بار بزرگ کردن دو دختر خود از ماندلا را بر دوش می‌کشید، بلکه باید مرارت‌های بازداشت مجدد خود را نیز تحمل می‌کرد. او در سال ۱۹۷۷ به حومه شهر تبعید شد و در سال ۱۹۸۵بود که اجازه یافت بار دیگر به موطن خود سووتو در حاشیه ژوهانسبورگ بازگردد. مردم او را به نشانه‌ احترام “ماما وتو” می‌نامیدند.

او را به دلیل مبارز‌ات و مقاومتش علیه رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی نماد “مبارزه با آپارتاید” خوانده‌اند. با وجود این او شخصیتی مناقشه‌برانگیز داشت.

او یک سال پس از آزادی شوهرش از زندان به آدم‌ربایی و همدستی در مرگ استامپی موکتسی، پسری ۱۴ ساله متهم شد. در زمان وزارت در کنگره ملی خلق نیز خانم ماندلا با اتهام‌ سوء استفاده‌های مالی روبرو بود.

اتهاماتی که همواره وینی ماندلا آن را رد کرده بود. او در مصاحبه‌ای گفته بود که قربانی رقابت‌های درون‌حزبی شده است؛ زیرا او بیش از حدی که رهبران حزب باور داشتند در میان مردم محبوب بوده و جناحی نگرانی بوده که او به رهبری حزب انتخاب شود.
به هر روی وی پس از نخستین انتخابات دموکراتیک در ۱۹۹۴ وینی ماندلا عضو کنگره و پس از آن وزیر هنر فرهنگ شد.
در بیانیه خانواده خانم وینی ماندلا به مناسبت در گذشت وی آمده است که او شجاعانه علیه آپارتاید جنگید و زندگی اش را وقف مبارزه برای آزادی در کشور کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment