ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > غم‌نامه یک کولبر نوجوان کردستانی از بسته شدن مرزها

غم‌نامه یک کولبر نوجوان کردستانی از بسته شدن مرزها

کولبر جوان
ایران ـ کولبران

غم‌نامه یک کولبر نوجوان کردستانی از بسته شدن مرزها

یک نوجوان کردستانی که از طریق کولبری گذران زندگی کرده و مخارج خانواده‌اش را تامین می‌کند، طی نامه‌ای به درد دل پرداخته و شرایط غم‌انگیز خود را برایمان توضیح داده است. او نامه خود را اینچنین آغاز می‌کند:‌

« با سلام

من یک‌ کولبر نوجوان هستم که به دلیل بیکاری و نداشتن پول مجبور شدەام درسم را کنار بگذارم و به کولبری روی آورم؛ ولی با کمال تاسف، امروز هیجدهمین روزی است که مسئولین، تمامی مرز‌ها را بسته‌اند و من دوبارە “بیکار”شده‌ام. البته من تنها نیستم؛ بلکه نزدیک به ۹۰۰۰ نفر یا شاید هم بیشتر هستیم. ۱۸روز است بازارچه‌ها و معابر کاسبی ما را در منطقه مریوان، سروآباد و اورامانات مسدود و ما را بدون هر گونه درآمدی رها کردەاند. تنها کاری که برایمان باقی‌مانده این است که یا خودکشی کنیم یا به سراغ دزدی و کارهای خلاف میل خودمان برویم. شاید این حرف من برایتان تعجب‌آور باشد؛ ولی به خدا چارەای برایمان نگذاشته‌اند. چون واقعا همه‌ ما به شدت زیرفشاریم. یکی بچه‌اش مریضه، یکی همسرش در بستر بیماری قرار دارد، یکی بدهکاره، یکی پول مدرسه و کتاب درسی ندارد، دیگری شهریه و هزینه دانشگاهش را اگر پرداخت نکند، زحمت یک سالش بر باد می‌رود و یکی …»

وی برای نمایش بن‌بستی که در مسیر زندگی‌اش قرار داده‌اند، با طرح یک سوال، ادامه می‌دهد:
«حال سوال ما از جمهوری اسلامی این است: آیا به این فکر کردەاید که‌ اگر به مسدود کردن این مرزها همچنان ادامه بدهید و به زودی بازگشایی نشوند، چە اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر واقعا هدفتان ایجاد هرج‌ومرج  و روی آوردن محتاجین بە دزدی و کشت و کشتار یکدیگر نیست، چرا نان مردم را می‌دزدید؟ کسی کە پول تامین غذا، دارو و لباس بچه‌هایش را نداشته باشد، چه راە دیگری برایش باز گذاشته‌اید؟!»

این نوجوان در خاتمه، که امید خود را در مخاطبین نامه‌اش یافته، این‌گونه درخواست خود را  با آنها در میان می‌گذارد:

«از تمامی کسانی که این متن را می‌خوانید خواهشمندم که دوستان و نزدیکان‌تان را از وضعیت بغرنج ما مطلع کرده و حمایت‌مان کنید. من می‌دانم که مسئولین به خوبی شرایط بد زندگی ما را دیدە و می‌دانند؛ پس انتظار داریم که به وظیفه خود عمل کنند تا روزی کە شغل انسانی و امنی را برایمان تامین کنند، به همه‌ بیکاران، بیمه بیکاری بدهند و بازارچه‌ها و مرزها که محل کاسبی و امرار معاش صدها هزار جوان کردستان و ایران است را بازگشایی کنند.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment