ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!
ایران ـ کارگری

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

همانطور که مطلع هستید،‌ این روزها رسانه‌ها به نقل از مقامات دولتی خبر از تعریف جدیدی از «خط فقر»  تحت عنوان «خط فقر ملي» دارند. این موضوع مناقشه برانگیز، باعث بحث‌ و جدل‌های داغی در محفل صاحب‌نظران علم اقتصاد و فعالان کارگری شده است. موضوعی که بیشتر به یک ترفند با هدف ساکت کردن کارگران معترض، شبیه است تا یک رویکرد فنی ـ تکنیکی.

بنا به خبر نقل شده از یک فعال کارگری، تلاش مسئولان دولتی برای پایین بردن خط فقر و نادیده گرفتن سرکوب مزدی، خلاف همه قوانین است و نمی‌توان با این شیوه‌ها، کارگران را از مطالبه‌گری بازداشت.

او می‌گوید: «گروهی از مقامات دولتی در هفته‌های گذشته سخنان نادرستی درباره وضعیت معیشتی جامعه مزدبگیران گفته‌اند. آنها با نادیده‌ گرفتن تحقیقات منابع رسمی، مدعی‌ شده‌اند که خط فقر در حدود ۶۰۰ -۷۰۰ هزار تومان است.»

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

وی گفت: «در جلسه شورای عالی کار که به‌صورت سه‌جانبه و با حضور مسئولان دولتی برگزار شد، ارزش واقعی حداقل هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط، چیزی حدود ۲ میلیون و پانصدهزار تومان محاسبه و تایید شد. حتی به نرخ سال ۹۵، خورد و خوراک یک خانوار متوسط بیش از ۸۰۰ هزار تومان در ماه هزینه دارد. زندگی ۶۰ درصدِ مزدبگیرانِ شاغل و بازنشسته در حوالی خط فقر متوقف شده است و برنامه‌های دولتی نه تنها فایده نداشته، بلکه باعث رکود اقتصادی نیز شده است.»

این فعال کارگری گفت: «دولتی‌ها باید قبول کنند اگر فشارهای اقتصادی بر مزدبگیران متوقف نشود، ممکن است گرفتاری‌های معیشتی، مردم را نسبت به همه مسائل بدبین و بی‌اعتقاد کند.»

اما ظاهرا این فعال کارگری اطلاع ندارد و یا همچون کسانی که خود، آنها را دولتی‌‌ها نامیده است، نمی‌خواهد فریاد هزاران مزد بگیری که در ماه‌‌های اخیر به ویژه در دیماه به همراه دیگر اقشار جامعه به خیابان‌ها آمدند  را بشنود؛ مردمی که فراتر از بدبینی و بی‌اعتقادی خود به مسائل، تغییر ریشه‌ای ساختار سیاسی کشور را خواستار شدند.

از سوی دیگر به عقیده یک اقتصاددان، توزیع ناعادلانه ثروت و نابرابری اقتصادی آنقدر شدید است که جامعه به هیچ وجه نمی‌تواند اظهارات دولت در مورد «خط فقر ملی» را باور کند.

در شرایطی که اقتصاددان های مستقل برای یک خانواده، «خط فقر» را تا حدود سه میلیون تومان در ماه محاسبه کرده‌اند، ادعاهای اخیر دولت در مورد «خط فقر» ۷۰۰ هزار تومانی، تعجب برانگیز و حتی بی معنی است. افکار عمومی باید چنین ادعایی را در زندگی روزانه خود لمس بکند در غیر اینصورت از نظر مردم، دولتی‌ها به آمارسازی و دروغ پردازی متهم خواهند شد.

واقعیت این است که در جامعه‌ای نابرابر مانند ایران، «خط فقر» بسته به هر نقطه یا منطقه از کشور متفاوت است، خود تهران به عنوان پایتخت شرایطی متفاوت با دیگر مناطق کشور دارد، حتی «خط فقر» شهرها و روستاها نیز در مقایسه با هم متفاوت است. تعریف «خط فقر ملي» برای کشوری مثل ایران که دارای اقتصادی دوگانه و ناهمگن در شهر و روستا است، غیر واقعی، بی معنا و غیر قابل اجرا است.

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

در شرایطی که در کلانشهرها یک خانواده ۴ یا ۵ نفره دیگر نمی‌تواند با درآمد کمتر از ۳ میلیون تومان زندگی کند، مطرح کردن این بحث که مثلا خط فقر ملی برای یک خانوار با همین تعداد جمعیت، ۷۰۰ هزار تومان است، تنها گمراه کردن کارگران است.

به اعتقاد یک اقتصاددان و پژوهشگر فقر، رقم ۷۰۰هزار تومان به عنوان «خط فقر ملي» که از سوی معاون رفاه اجتماعي وزارت كار اعلام شده است، حتي «خط بقا» را هم نشان نمي‌دهد.

وی با نیش‌کنایه‌ای، منظور این معاون وزیر از «خط فقر» را حداقل نياز كالري يك فرد و نه یک خانواده، براي زنده ماندن توصیف می‌کند.

یک صاحب‌نظر دیگر می‌گوید، کسانی که از «خط فقر ملي»۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی در ماه‌های انتهایی سال سخن می‌گویند، بهتر است اشاره‌ای هم به «خط ثروت ملی» بکنند. اگر چیزی به اسم «خط فقر ملي» داریم، قاعدتا در مقابل آن چیزی به اسم «خط ثروت ملی» هم داریم. با استخراج «خط ثروت ملی» و مقایسه آن با رقم ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی که به عنوان «خط فقر ملي» برای هر خانوار ذکر می‌شود، به روشنی متوجه می‌شویم که سرانه درآمد دهک‌های بالایی جامعه ۱۰ برابر حداقل مزد ۹۳۰ هزار تومانی سال جاری می‌باشد. لذا مطرح کردن بحث «خط فقر ملي» محلی از اعراب ندارد و هدف از مطرح کردن آن در ایام پایانی سال که قرار است مزد تعیین شود، این است که مزد بگیران بگویند که در حال حاضر حتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بالاتر از «خط فقر ملي» مزد می‌گیرند. و بدین ترتیب این حس به مزدبگیران القا می‌شود که آنها نه تنها فقیر نیستند، بلکه یک چیزی هم به دولت بدهکارند.

عنوان پرطمطراق «خط فقر ملی» یا ترفند دولت برای پایین نشان دادن خط فقر واقعی!

در ادامه گفته شده است که دولت تلاش می‌کند با این کار، مطالبه‌گری کارگران و انتظارات آنها  از مزد سال ۹۷ را تحت‌الشعاع قرار دهد و با سازماندهی فراموشی در میان کارگران، راه را برای اعتراض‌های بعدی به حداقل مزد بخور و نمیر، ببندند. در آشفته بازاری که یک قلم کالا را دو تا سه بار در سال گران می‌کنند، باید از مطرح‌کنندگان بحث خط فقر ملی خواست که به صورت واضح اعلام کنند براساس چه فرمولی به رقم ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی برای یک خانوار دست یافته‌اند؟ وقتی که در سراسر کشور معیار واحدی در مورد «خط فقر» نداریم، در عمل مفهومی به نام «خط فقر ملي» قابل تعریف نیست.

بنابراین در وضعیتی که فقر شدید و نابرابری، جهان را تهدید می کند ـ و برای همین برنامه های توسعه هزاره سوم سازمان ملل با تاکید بر فقرزدایی نوشته شده‌اند ـ بدون فقر زدایی نمی‌توان برای توسعه کشور گامی برداشت. آن هم در شرایطی که مطالعات نشان مي‌دهد ٦ درصد از جمعيت كشور(نزدیک به ۵ میلیون نفر) كمتر از رقم غلبه بر گرسنگي، درآمد دارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment