ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > عقب نشینی از افزایش قیمت نان در پی اعتراضات مردم

عقب نشینی از افزایش قیمت نان در پی اعتراضات مردم

افزایش قیمت نان
ایران – اجتماعی

عقب نشینی از افزایش قیمت نان در پی اعتراضات مردم

روز شنبه، چهارم آذر اعلام شد : «در پی اعتراضات مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزایش قیمت نان و هرگونه تغییری تا بررسی مجدد در کارگروه ستاد تنظیم بازار (شورای آرد و نان ) متوقف شد».

این در حالیست که اتاق اصناف ایران طی بخشنامه ای چند روز پیش مجوز “افزایش حداکثر ۱۵ درصدی”  قیمت نان از شروع ماه آذر را صادر کرده بود. بر اساس این بخش‌نامه ، قیمت نان بربری از ۶۵۰ به ۷۵۰ تومان، نان تافتون سنتی از ۴۰۰ به ۴۶۰، نان سنگک از ۸۰۰ به ۹۲۰ و بهای نان لواش و تافتون گردان از ۲۱۰ به ۲۴۰ تومان باید افزایش می یافت. در صورت اجرایی شدن افزایش قیمت نان ،آنطور که خدامراد صفایی، رئیس انجمن اسلامی کارگران خباز به ایلنا می گوید «با توجه به کاهش وزن چانه یا خمیر نان در بخش‌نامه جدید، قیمت نان دست‌کم ۳۲ درصد افزایش یافته است» قیمت واقعی نان باید بیش از دو برابر میزان اعلام شده از سوی اتاق اصناف می بود .

این واقعیت را محمد محمدی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران نیز تائید می کند که: «حتی وزن‌هایی که در سال ۱۳۹۳ مصوب شده، از استاندارد هم کمتر است و برای نمونه وزن خمیر نان سنگک در گذشته ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم بود و در مصوبه سال ۱۳۹۳ هم ۶۶۷ گرم تعیین شد اما در مصوبه اخیر آن را ۵۶۰ گرم تصویب کردند».

دبیر ستاد تنظیم بازار نیز گفته بود که : « برخی افراد نان را به قیمت بالا می‌خرند؛ به طوری که نرخ مصوب نان سنگک ۸۲۰ تومان است اما با افزوده شدن کنجد کمتر از ۱۵۰۰ تومان خریداری نمی‌شود و قیمت نان بربری با وجود آنکه ۵۵۰ تومان است در شهری مانند تهران کمتر از ۱۰۰۰ تومان فروخته نمی‌شود».

در شرایطی که نه از افزایش درآمد مردم خبری هست و نه دستمزد کارگران فزونی داشته ، فشار افزایش قیمت نان در ایران با اقتصادی فرسوده و داغان ، بیش از دیگران بر دوش کارگران و اقشار کم درآمد جامعه سنگینی خواهد کرد. جالب است که سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران روز شنبه ۴ آذر به خبرگزاری تسنیم می گوید : «سوال اساسی این است اگر دولت ادعا می‌کند که شاخ غول تورم را شکسته و آنرا به ۸ درصد رسانده، پس چرا قیمت انواع نان را ۱۵ درصد گران کرده؟». وی با این توصیف که « اقتصاد ایران…در واقعیت افتضاح است» می گوید: «واقعیت جامعه نشان از کاهش قدرت خرید مردم و بیداد گرانی دارد!!».

لازم به یادآوریست که دهم آذرماه ۱۳۹۳نیز نرخ نان ۳۰ درصد افزایش یافته بود و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان اهداف این افزایش قیمت را اینچنین بیان کرده بود: «دولت به منظور بهبود کیفیت نان، کاهش ضایعات و اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت آرد و نان را در سراسر کشور اصلاح کرد!! ». اما از سال ۹۳ تا کنون نه خبری از بهبود کیفیت نان بود و نه تحقق هدفمندی یارانه ها صورت واقعیت به خود گرفت.

آنطور که خبرگزاری ایلنا می نویسد،«در طول سه سال گذشته، با این بهانه که نرخ نان بالا نرفته، دستمزد کارگران خباز افزایش نیافت؛ سه سال فریز مزدی، و از جمله ثابت ماندن مزد در سال ۱۳۹۷ علیرغم افزایش ۱۴ درصدی دستمزد کارگران مشمول قانون کار، معیشت کارگران خباز را که شغلشان سخت و زیان‌آور است، با مشکلات بسیاری مواجه کرد. خبازان در طول این سالها همواره انتقاد داشتند که با وجود افزایش هزینه‌های زندگی، مجبورند با دستمزد چند سال قبل، سر کنند.»

بنابه گفته این خبرگزاری : «فعالان صنفی کارگران نانوایی‌ها، همه با گران‌تر شدن نان مخالفند…و اولین گروهی که ادعا می‌شود از گران شدن نان منتفع می‌شوند، یعنی کارگران خباز، با این افزایش ناگهانی و بی‌مقدمه‌ی نرخ مخالفند؛ یعنی نمی‌خواهند نان سفره‌شان گران شود؛ حتی اگر به قیمت این گران شدن، برای هر چانه نان، چند هزارتومان به دریافتی‌شان افزوده شود.» و اینکه:« از خبازان که بگذریم، از آنجا که نان یکی از اساسی‌ترین اقلام خوراکی است و گران شدن آن سبد هزینه‌های معاش خانوار را هزینه‌برتر می‌کند، گران شدنش در تضاد با شاخص‌های رفاهی طبقات دستمزدبگیر و پایین‌دست‌تر است.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment