ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > عقب‌نشینی فرمانده نیروی انتظامی در مقابل عزم جزم کارگران هپکو و آذرآب

عقب‌نشینی فرمانده نیروی انتظامی در مقابل عزم جزم کارگران هپکو و آذرآب

آذرآب اراک هپکو

ایران ـ اعتراضات کارگری

ادامه اعتصاب کارگران زحمتکش هپکو و آذرآب اراک

عقب‌نشینی فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در مقابل عزم جزم کارگران زحمتکش و بازداشت مدیر عامل شرکت آذرآب

مدیرعامل آذرآب با دستور مقام قضایی از سوی پلیس استان احضار و هم اکنون در بازداشت است.
بنابه گزارش ایلنا، کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی استان مرکزی، با اشاره به اتفاقات رخ داده برای کارگران شرکت آذرآب اراک گفت: با حکم مقام قضائی روز گذشته مدیرعامل این شرکت از سوی پلیس احضار و بازداشت شد.
وی ادامه داد: این فرد در بازداشت پلیس به سر می برد و علت بازداشت او، توسط مقامات قضائی اعلام می شود.

یادآوری می‌شود روز سه شنبه ۲۸شهریور ۹۶ کارگران خشمگین کارخانه آذرآب در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان همزمان با مجمع عمومی شرکت صنایع آذرآب برای تعیین هیئت مدیره دست به تجمع زدند. این کارگران که از کارخانه به صورت جمعی خارج شده بودند و جمعیت عظیمی را در راهپیمایی نشان میدادند اقدام به بستن جاده ورودی اراک کردند. بدنبال تجمع و تظاهرات اعتراضی کارگران زحمتکش که خواسته‌ شان دریافت ماهها حقوق معوقه شان بود نیروی انتظامی و گارد ویژه اراک با خودروها و تجهیزات مدرن ضدشورش به کارگران حمله کردند و با زدن باطوم به سر و صورت کارگران و شلیک گلوله تلاش کردند که تظاهرات کارگران را متوقف کنند. کارگران به محاصره نیروی انتظامی درآمدند.

پخش تصاویر کارگران مجروح و مصدوم که بجای دریافت حقوق معوقه، باطوم و گازاشک آور و شلیک‌های هوایی دریافت کردند در رسانه‌های اجتماعی، موجی از خشم و  اعتراض و نارضایتی در تمام جامعه کارگری و اقشار مختلف مردم بوجود آورد. همچنین تشکل‌های صنفی و فعالان کارگری و مدنی نیز به‌نوبه خود به این اعمال وحشیانه نیروی انتظامی بشدت اعتراض کردند.

مدیرعامل کارخانه آذرآب یکی از عوامل ناآرامی‌های استان است!

آذرآب اراک هپکو

پس از این وقایع مقامات مختلف سعی کردند افتضاح یورش وحشیانه نیروی انتظامی به کارگران زحمتکش که فقط بدنبال دریافت ماهها حقوق معوقه خود بودند را بنحوی رفع و رجوع کنند. در همین راستا در اقدامی شگفت انگیز فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی که خود چندروز پیش از این فرمان یورش به کارگران زحمتکش را به نیروهای تحت فرمان خودش صادر کرده بود بعنوان نوعی دلجویی از کارگران خشمگین که کماکان به سر کار خود برنگشته اند خبر از دستگیری مدیرعامل شرکت آذرآب اراک داد. حال آنکه خبر دستگیریها را بطور معمول مقامات قضایی اعلام می‌کنند.

ابوالفضل پوروفایی مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی در مورد دلیل بازداشت مدیرعامل کارخانه آذرآب به خبرنگار ایلنا می‌گوید: شب گذشته باخبر شدیم که مدیرعامل کارخانه آذرآب که یکی از عوامل ناآرامی‌های روزهای گذشته در استان بود؛ توسط نیروی انتظامی بازداشت شده است.

او ادامه می‌دهد: پس از تجمع کارگران این کارخانه و رخ دادن اتفاقات ناگوار، مسئولان کارخانه حقوق ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومانی کارگران را واریز کردند در صورتی که قبل از اعتراضات کارگری هم می‌توانستند این مبلغ را واریز کنند. لذا چنین برداشت می‌شود که سوءمدیریت مدیرعامل باعث چنین پیش‌آمدهایی شده و امنیت استان را متزلزل کرده است!!!

مسئولیت حمله و هجوم به کارگران را کدام مقام صادر کرد؟

آذرآب اراک هپکو

اما کسی توضیح نمی‌دهد که تصمیم گسیل صدها نیروی ضدشورش یگانهای ویژه با انواع خودروها و تجیهزات مدرن ضدشورش به خیابان و تهاجم وحشیانه به کارگران معترض را چه کسی اتخاذ کرد؟ مگر اعزام این تعداد نیروی مسلح در سطح مقامات استانی است؟

واقعیت این است کارگران خشمگین و شجاع با ایستادگی خود مقامات را مجبور به عقب نشینی کرده اند و حالا هر یک ازمقامات که خودش یا در موضع تصمیم گیری برای حمله به کارگران یا در موضع اجرای آن تهاجم زشت و شرم‌آور بوده است تلاش می‌کند بنحوی موضوع را دور بزند گویا که نیروی انتظامی برای صدور مجوز حمله به تجمع کارگران، فریب مدیر عامل شرکت آذرآب را خورده است. مقامات طبق معمول تلاش می‌کنند با قربانی کردن مدیرعامل کارخانه، کل واقعه زشت و وحشیانه حمله به کارگران زحمتکش و بی‌پناه را بپوشانند.

بنابه گزارش خبرگزاری ایلنا مدیرکل اداره کار استان مرکزی ضمن تایید خبر بازداشت مدیرعامل شرکت آذرآب گفت: کارگران هپکو و آذرآب در محل کارخانه حاضر شده‌اند، اما به دلیل اعتراض نسبت به معوقات مزدی، دست از کار کشیده‌اند.

محمدتقی آبائی هزاوه، مدیرکل اداره کار استان مرکزی، در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در ارتباط با آخرین وضعیت کارگران معترض اراک ضمن تایید خبر بازداشت مدیرعامل آذرآب گفت: مدیرعامل آذرآب با دستور قضایی بازداشت شده و در حال حاضر اطلاعات بیشتری از این موضوع در دست نیست.

آبائی گفت: امروز کارگران آذرآب و همچنین کارگران هپکو در محل کارخانه‌هایشان حاضر شده‌اند اما به خاطر اعتراض نسبت به ماه‌ها معوقات مزدی، کار را تعطیل کرده‌اند و علیرغم حضور در محل کار، اما دست از کار کشیده و  در محوطه کارخانه تجمع نموده‌اند.

وی تاکید کرد؛ این کارگران نسبت به اوضاع نابسامان شغلی و ماهها مطالبات مزدی پرداخت نشده اعتراض دارند و بایستی به اوضاع آنها رسیدگی شود.

به گفته آبائی، در روزهای گذشته در جلساتی که میان وزرات صنعت با حضور مقامات و مسئولان برگزار شد، تصمیمات خوبی اتخاذ شد که اگر این تصمیمات اجرایی شود، مشکلات کارگران حل خواهد شد.

واقعیت این است اگر کارگران زحمتکش آذرآب و هپکوی اراک به‌صورت متحد و یکپارچه به ایستادگی خودشان ادامه بدهند و هراسی از تهدیدات توخالی مقامات مختلف نداشته باشند حتمأ به خواسته‌های برحق خودشان خواهند رسید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment