ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > عفو بین‌الملل نگران از وضعیت گلرخ ایرایی و آتنا دائمی و فراخوان به آزادی آن دو

عفو بین‌الملل نگران از وضعیت گلرخ ایرایی و آتنا دائمی و فراخوان به آزادی آن دو

فراخوان عفو بین‌الملل
ایران ـ اجتماعی

عفو بین‌الملل نگران از وضعیت گلرخ ایرایی و آتنا دائمی و فراخوان به آزادی آن دو

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد جدی از وضعیت نگهداری آتنادائمی وگلرخ  ایرایی، دو فعال حقوق بشر، در شرایط نامناسب و غیربهداشتی در زندان قرچک ورامین، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی‌درنگ آنها شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در این بیاینه که شنبه ۱۹ اسفندماه منتشر شد، اعلام کرد که رفتارهای خشن، تحقیرآمیز و غیرانسانی با آتنا و گلرخ، ما را به شدت نگران کرده است.

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از ۴ بهمن ۹۶، با ضرب و شتم از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. این دو زندانی ۱۰ روز پس از آن، در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، در مورد وضعیت دخترش و گلرخ ایرایی گفته است که خانواده های این دو زندانی به شدت نگران سلامتی آنها هستند. او گفت که تماس‌های تلفنی این دو زندانی به هفته‌ای یکبار در حضور ماموران محدود شده است. به گفته مادر آتنا دائمی، گلرخ ایرایی از نظر سلامتی در وضعیت بدی به سر می‌برد و بیش از ۱۱ کیلو از وزن خود را از دست داده است.

اواخر بهمن‌ماه امسال (۹۶) در پی درخواست چندین فعال حقوق بشر، آتنا دائمی در زندان قرچک به اعتصاب غذای خود پایان داد و گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز اعلام کرد به اعتصاب غذای خشک یعنی خودداری از نوشیدن مایعات پایان می‌دهد؛ اما همچنان به نشانه اعتراض به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

آتنادائمی که به اتهام توزیع شبنامه‌هایی در محکومیت مجازات اعدام، به ۷ سال زندان محکوم شده است، دوران محکومیت خود را می‌گذراند.
گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

جمهوری اسلامی بجای پاسخگویی به ندای اعتراض سراسری مردم در دیماه گذشته آنطور که ادعا کردند پیام اعتراض مردم را شنیده اند، کماکان به تشدید جو امنیتی و ایجاد فضای رعب و وحشت ادامه می‌دهد غافل از اینکه ان فشارهای روزافزون فقط به عزم و اراده مردم می افزاید و آتش اعتراضی فراگیر را هرچه شعله ورتر می سازد. آتشی که بی گمان همه ظالمان را به خاکستری تبدیل خواهد کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment