ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت ۳وکیل و یک فعال حقوق زنان در ایران را محکوم کرد

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت ۳وکیل و یک فعال حقوق زنان در ایران را محکوم کرد

عفو بین‌الملل
ایران – اجتماعی

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت ۳وکیل و یک فعال حقوق زنان در ایران را محکوم کرد

سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای به بازداشت سه وکیل و یک فعال حقوق زنان در طی روزهای گذشته در ایران اعتراض کرد و گفت مقامات ایرانی با این بازداشت‌های غیرقانونی به دنبال سرکوب کامل جامعه مدنی و قرار دادن مدافعان حقوق بشر در جوی سرشار از ارعاب و خفقان هستند.

براساس گزارشات دریافتی وکیل حقوق بشری و فعال حقوق زنان، هدی عمید روز ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، در خانه‌اش بازداشت شد. این در حالی است که یک روز قبل از آن دو وکیل حقوق بشری دیگر، پیام درافشان و فرخ فروزان، در حین ملاقات با خانواده یک وکیل بازداشت شده دیگر، آرش کیخسروی، در کرج بازداشت شدند.

در خبر دیگری گزارش شده که ماموران اطلاعاتی سپاه پاسداران در روز ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، یک فعال حقوق زنان به نام نجمه واحدی را نیز در خانه‌اش در تهران بازداشت کردند. آقای فیلیپ لوتر، مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل در این رابطه گفت: «این دستگیری‌ها به وضوح تلاشی هستند از سوی مقامات ایرانی برای خفه کردن صدای کسانی که برای ترویج حقوق بشر در ایران فعالیت می کنند.»

لوتر در ادامه افزود: «وضعیت حقوق بشر در ایران به نقطه بحران رسیده است. ابراز نگرانی‌های ملایم کافی نیست. ما خواهان واکنش جدی از سوی جامعه بین‌المللی هستیم. آنها باید از مقامات ایران بخواهند که حملات خود علیه مدافعان حقوق بشر از جمله وکلای حقوق بشری و فعالان حقوق زنان را متوقف کنند و بلافاصله و بدون قید و شرط کسانی که اخیرا بازداشت شده اند را آزاد کرده و تضمین کنند که هر فرد بازداشت شده از زمان دستگیری به وکیل دسترسی داشته باشد.»

مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل گفت: «اتهامات وارده علیه بازداشت شدگان روزهای اخیر هنوز برای عفو بین‌الملل  مشخص نیست.» عفو بین‌الملل در قسمت دیگری از بیانیه خود نوشت: «مقامات ایرانی تلاش دارند که با دستگیری وکلای حقوق بشری مانع دفاع آنها از موکلانشان شوند، موکلانی که اغلب مدافعان حقوق بشر، زندانیان عقیدتی، نوجوانان و دیگر افراد محکوم به اعدام هستند.»

متن کامل بیانیه سازمان عفو بین الملل

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment