ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط محمد نظری و محمود صالحی

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط محمد نظری و محمود صالحی

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط محمد نظری و محمود صالحی
ایران – کارگری

درخواست آزادی بلادرنگ و  بی قید و شرط محمد نظری و محمود صالحی

عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی محمد نظری و محمود صالحی شد

بنابه گزارش سازمان عفو بین‌الملل، محمود صالحی و محمد نظری دو زندانی عقیدتی هستند که به دلیل وخامت حالشان طی روزهای گذشته به بیمارستان منتقل شده‌اند و در طول دوره بستری با دست‌بند به تخت بیمارستان بسته شده‌اند.
پژوهشگر عفو بین‌الملل در امور ایران خانم رها بحرینی، در واکنش به این موضوع اعلام کرد: “جای تاسف دارد که مقامات ایران به جای آزاد کردن فوری محمود صالحی و محمد نظری، آنها را همچون مجرمان دستبند و پابند زده‌اند و مورد آزار و اذیت و رفتارهای تحقیرآمیز قرار داده‌اند.”
بنابه گفته پژوهشگر عفو بین‌الملل در امور ایران، “در قوانین بین‌المللی، استفاده از ابزارهای محدودکننده حرکت همچون دستبند و پابند تنها در صورتی مجاز است که خطر فرار زندانی و آسیب رساندن وی به خود یا دیگران محتمل باشد و روش‌های کنترل ساده‌تر نتواند از این خطرات جلوگیری کند.

استفاده از غل و زنجیر و ابزارهایی که موجب درد و تحقیر زندانی شود و شأن و کرامت انسانی او را نقض کند در همه شرایط ممنوع است.

تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که در ایران مقامات قضایی و مسئولین زندانها دائما بر خلاف این موازین بین‌المللی عمل می‌کنند و بر استفاده غیرضروری از دستنبد و پابند برای بستن زندانیان عقیدتی سیاسی بیمار به تخت بیمارستان اصرار می ورزند.

این رفتار عموما با هدف آزار و اذیت، تنبیه و تحقیر زندانیان و اعمال درد و رنج مضاعف بر آنها صورت گرفته و در بسیاری موارد، موجب اخلال یا تاخیر در روند درمان شده است.”
همچنین در ادامه گزارش عفو بین‌الملل آمده است که: محمود صالحی، فعال حقوق کارگری، که مبتلا به بیماری کلیه است، روز شنبه ٦ آبان به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و زندانی شد.

محمد نظری به جرم فعالیت سیاسی از ٢٣ سال پیش در زندان به سر می‌برد و از ٨ مرداد در اعتراض به ادامه حبس ناعادلانه‌اش و خودداری مقامات از بررسی حکم حبس ابد او دست به اعتصاب غذا زده است و به شدت بیمار است.
سازمان عفو بین الملل از مقامات دولت ایران خواست که محمد نظری و محمود صالحی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند و تا زمان آزادی، از دسترسی فوری و منظم آنها به مراقبت‌های پزشکی تخصصی در خارج از زندان اطمینان حاصل کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment