عفو بین‌الملل ؛ محکومیت اجرای حکم شلاق جوان کاشمری در ملأ عام - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > عفو بین‌الملل ؛ محکومیت اجرای حکم شلاق جوان کاشمری در ملأ عام

عفو بین‌الملل ؛ محکومیت اجرای حکم شلاق جوان کاشمری در ملأ عام

عفو بین‌الملل
ایران – اجتماعی

عفو بین‌الملل ؛ محکومیت اجرای حکم شلاق جوان کاشمری در ملأ عام

سازمان عفو بین‌الملل ، بدنبال شلاق زدن جوانی در ملا عام به جرم مصرف نوشیدنی الکلی در سنین نوجوانی در ۱۰ سال پیش، این اقدام را محکوم کرد. عفو بین‌الملل، اجرای حکم شلاق این جوان که روز ۱۹ تیرماه اتفاق افتاده را «تکان‌دهنده» و مغایر با قوانین بین‌الملل و قوانین کنوانسیون حقوق کودک و نوجوان معرفی کرده است.

جوان مذکور که هویت وی «م.ر» عنوان شده، در میدان نمازی کاشمر در خراسان رضوی و در ملأ عام ۸۰ ضربه شلاق خورده است. اتهام وی مصرف نوشیدنی الکلی در زمانی است که ۱۴ یا ۱۵ ساله بوده است. غلامرضا طالعی، دادستان کاشمر، گفت: «در اجرای احکام، به خصوص حدود الهی، هیچ تعارفی نداریم» و «اجرای حکم این فرد در ملاء عام بنا به نظر قاضی صورت گرفته است.»

فیلیپ لوتر، مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل گفت: «وضعیت این پرونده کاملا شوک‌آور است و یک نمونه وحشتناک دیگر از این است که تا چه اندازه اولویت‌های مقامات ایرانی رو به بی‌راهه هستند. هیچ کس در هیچ سنی نباید به شلاق محکوم شود و اینکه یک کودک به خاطر مصرف مشروب به ۸۰ ضربه شلاق محکوم شود حتا در باور انسان نمی‌گنجد. استفاده مداوم مقامات ایرانی از مجازات‌های بدنی خروجی تکان دهنده از انسانیت است. مقامات ایرانی باید فورا تمام اشکال چنین مجازات‌هایی که در ایران شامل قطع اندان، کور کردن چشم و شلاق می شود را لغو کنند.»

بیشتر بخوانید: وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، گزارش سالانه عفو بین‌ الملل

وی در ادامه افزود: استفاده از مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی مانند شلاق، قطع اندام و کور کردن چشم  تهاجمی هولناک به شان و کرامت انسانی و نقض بارز اصل ممنوعیت مطلق شکنجه و انواع رفتارها و مجازات‌های وحشیانه است. ایران به عنوان  یکی از اعضای میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی موظف است که شکنجه و انواع مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی را ممنوع کند.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل ، اضافه کرد که ایران به عنوان یکی از اعضای میثاق‌نامه حقوق سیاسی و مدنی، موظف به ممنوع کردن استفاده از هرگونه شکنجه و مجازات بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است. وی اجازه اجرای این نوع مجازات از سوی مقامات جمهوری اسلامی، آن هم به نام مذهب، را ناپذیرفتنی خوانده است.

غلامرضا طالعی، دادستان کاشمر گفته که «این فرد به موجب حکم سال ۸۶ شعبه ۱۰۱ جزایی کاشمر به خاطر جرم شرب خمر منتهی به نزاع دسته جمعی در مراسم عروسی {که} منجر به قتل مرحوم محمد یوسف‌پور در سال ۸۵ {شد} محکوم به تحمل ۸۰ ضربه شلاق حد در ملاء شده است.» وی افزوده که م.ر. «در قتل عمد مشارکت نداشته و رای قاتل اصلی قبلا صادر و اجرا» شده، «اما در آن نزاع مشارکت داشته» است.

دادگاه کيفری استان تهران نیز در سال ۸۶ جوان ۲۲ ساله‌ای به نام «محسن» را به جرم نوشيدن مشروبات الکلی يا «شرب خمر» به اعدام محکوم کرده بود. قاضی جليل جليلی، دادرس شعبه ۷۲ دادگاه کيفری استان تهران در این زمینه به ايسنا گفته بود که «متهم چهار بار شرب خمر کرده و طبق قانون مجازات اسلامی هر فردی که دو بار مشروب بخورد و هر بار حد برای او جاری شود، در دفعه سوم کشته می‌شود.»

طبق ماده ۱۷۹مجازات جمهوری اسلامی، هرگاه کسی چند بار مشروب الکلی مصرف کند و بعد از هر بار مصرف، محکوم به ضربه شلاق شود، بار سوم دادگاه می‌تواند حکم مرگ وی را صادر کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment