ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک

عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک

عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک
ایران – کارگری

عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک

کارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک در چهار ماه گذشته هیچ مزدی دریافت نکرده‌اند. مدیرکل کار استان مرکزی می‌گوید: طبق قرار داد، پیمانکار ملزم به پرداخت مطالبات کارگران بوده‌است.

شماری از کارگران کارخانه ماشین‌سازی اراک از به‌ تاخیر افتادن پرداخت معوقات مزدی خود خبر می‌دهند.

در تماس شماری از کارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک با خبرنگاران، آنها ضمن اشاره به معوقات خود اعلام کردند: در پی پیش آمدن مشکلات معیشتی و خانوادگی شماری از کارگران، آنان  با مراجعه به کارفرما درخواست تسویه‌حساب کردند که با پاسخ «فعلاً پول نیست و می‌توانید بروید» مواجه شدند.

به گفته این کارگران با نزدیک شدن پایان سال و افزایش مخارج معیشتی و زندگی در این ایام، حتی در مراجعه به مراجع قضائی همچون اداره کار و بیان مشکلات کارگران با این پیمانکاری و کارفرما، مراجع ذیربط نیز اقدامی در جهت رفع مشکل کارگران برنیامدند.

پیشتر، روابط عمومی شرکت ماشین‌سازی اراک طی نامه‌ای اعلام کرده بود، «مدیریت شرکت نیز به عنوان کارفرمای طرف قرارداد با پیمانکار مزبور پیگیر انجام تعهدات قراردادی او با کارکنانش خواهد بود» موضوعی که کارگران آن را لمس نمی‌کنند.

این کارگران که به صورت پیمانکاری در مشاغلی همچون جوشکار صنعتی و دیگ‌های بخار مشغول کارند، نزدیک به ۶۰ نفر می‌شوند و مدعی هستند از مهرماه سال جاری تاکنون، مزدی دریافت نکردند.

آن‌ها می‌گویند از استانداری استان مرکزی درخواست دارند که به مطالبات آنها رسیدگی شود.

در همین رابطه محمدتقی‌آبایی (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) گفت:

طبق قرارداد، پیمانکار موظف بوده تا برای ۲-۳ ماه، مطالبات مزدی کارگران را بدون دریافت هرگونه وجهی از کارفرمای اصلی پرداخت کند،

وی اظهار داشت طبق قانون، پیمانکاران، موظفند تمامی مزایایی را که با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل به کارگران قرارداد مستقیم تعلق می‌گیرد، به کارگران پیمانکاری نیز پراخت کنند.

اما تمام این وعده وعیدها فقط در حرف و روی کاغذ است، هیچ مسئولیتی پشت آن نخوابیده‌است و تا کنون هیچ حاصلی برای کارگران زحمتکش و محروم نداشته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment