ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > عاصمه جهانگیر و ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی

عاصمه جهانگیر و ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی

عاصمه جهانگیر

ایران – زندانیان سیاسی

ابراز نگرانی عاصمه جهانگیر نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای وضعیت حقوق بشر در ایران، در بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت زندانیانی که در اعتراض به انتقال به بخش فوق امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج و نحوه برخورد زندانبانان با آنان اعتصاب غذا کرده‌اند، ابراز کرد.
گزارشگر ويژه سازمان ملل در این بیانیه می‌گوید: “گزارش‌ها درباره وضعیت رو به وخامت زندانیان اعتصابی و تداوم شکنجه و بدرفتاری با آنان از زمان انتقال به بند جدید، من را به شدت نگران کرده است.”
عاصمه جهانگیر اظهار داشت: “محروم کردن زندانیان از تماس با خانواده‌ و وکلایشان و دسترسی به مراقبت‌های پزشکی لازم بر خلاف قوانین بین‌المللی است”.

وی می‌افزاید: “من از دولت ایران می‌خواهم از طریق گفتگوی توام با حسن نیت درباره شکایت‌ها و نقض حقوق بشر زندانیان راه‌حلی برای وضعیت به شدت نگران کننده بیابد و از احترام به شأن و کرامت انسانی زندانیان اطمینان حاصل کند.”
این بیانیه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای وضعیت حقوق بشر در ایران از سوی دینیس پوراس، گزارشگر ویژه برای حق دسترسی همگان به بالاترین استانداردهای سلامت جسمی و روانی و احمد شهید، گزارشگر ویژه برای آزادی مذهب و عقیده، مورد حمایت واقع شده است.
در همین رابطه نیز، چندی پیش، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل شرایط زندان رجایی‌شهر کرج را “یک الگوی رفتاری بی‌رحمانه و غیرانسانی” توصیف کرد.

ماگدالنا مغربی، معاون بخش خاورمیانه در عفو بین‌الملل افزود:

“شرایط وحشتناک زندان رجایی‌شهر به یک الگوی رفتاری بی‌رحمانه و غیر انسانی اشاره دارد که مقامات ایران در برخورد با انسان‌های در بند دائما به کار می‌گیرند. براساس استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر، با همه زندانیان باید با کرامت و انسانیت رفتار شود. کسانی که نیازمند مراقبت‌های ویژه پزشکی هستند باید به بیمارستان‌های خارج از زندان منتقل شوند.”
یادآوری اینکه روز یکشنبه هشتم مردادماه، محمد مردانی، رئیس زندان رجایی‌شهر کرج به دستور مدیرکل سازمان زندان‌ها ٥٣ زندانی سالن ١٢ بند ٤ را به سالن ١٠ منتقل کرده است.

در حین انتقال، به هیچکدام از زندانیان اجازه داده نشده وسایل شخصی خود از جمله داروهایشان را همراه خود ببرند. این زندانی‌ها از حق دسترسی به وسایل نظافتی، لباس مناسب، مراقبت‌های مناسب پزشکی و مواد غذایی که با پول خود خریداری کرده‌اند، محروم شده‌اند.
در اعتراض به این اقدام، زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند و خواهان بازگشت به سالن ١٢ هستند.یک منبع مطلع اعلام کرد: “در نوسازی سالن ١٠، ٤٠ دوربین مدار بسته و ٦٤ دستگاه شنود در سالن و همه اتاق‌های آن و حتی سرویس‌های بهداشتی و حمام نصب شده است و با حفاظ‌هایی درها جوش شده و از سایر بندها جدا و ایزوله شده است. این سالن فاقد یخچال، تلویزیون، سیستم تهویه هوا، دستگاه آب سردکن، تلفن است.”

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment