طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی کامل قرن بیست‌ویکم در ۵ و ۶ مرداد؛ ۱۰۰ دقیقه با «ماه خونین» - ایران کارگر
ایران کارگر > گوناگون > طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی کامل قرن بیست‌ویکم در ۵ و ۶ مرداد؛ ۱۰۰ دقیقه با «ماه خونین»

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی کامل قرن بیست‌ویکم در ۵ و ۶ مرداد؛ ۱۰۰ دقیقه با «ماه خونین»

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی
گوناگون

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی کامل قرن بیست‌ویکم در ۵ و ۶ مرداد؛ ۱۰۰ دقیقه با «ماه خونین»

به نادرترین رخداد نجومی، نزدیک می‌شویم. در شب پنجم مرداد و بامدادان ششم مرداد امسال (۱۳۹۷) شاهد طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن ۲۱ در آسمان ایران خواهیم بود. اکثر کشورهای جهان، بجز ساکنان آمریکای شمالی، نیز می‌توانند این ماه گرفتگی را تماشا کنند. ماه گرفتگی کامل، زمانی رخ می‌دهد که ماه در شب چهاردهم سال قمری باشد که معمولا در این روز، ماه قرص کامل خود را دارد.

پدیده ماه‌گرفتگی در شرایطی اتفاق می‌افتد که زمین در مدار حرکت خود، بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد؛ این حالت، مانع رسیدن نور خورشید به ماه می‌شود که به ماه‌گرفتگی معروف است. ماه‌گرفتگی، این بار در ساعت ۲۱:۴۳ دقیقه شب ۵ مرداد شروع می‌شود و در ساعت ۴ بامداد ششم مرداد خاتمه می‌یابد. این رخداد ۶ ساعت و ۱۴ دقیقه به درازا می‌کشد. اما ماه‌گرفتگی کامل ساعت ۱۵ دقیقه بامداد ۶ مرداد آغاز می‌شود و پایان آن ساعت ۱:۴۳ دقیقه خواهد بود. زمان خروج کامل ماه از خسوف ساعت ۳:۵۸ دقیقه بامداد ۶ مرداد است.

تا آنجایی که به تاریخچه ماه‌گرفتگی کامل بر می‌گردد، آخرین ماه‌گرفتگی در خرداد سال ۱۳۹۰ روی داده است. هرچند که خسوف معمولا در سال تا دو بار هم اتفاق می‌افتد. حال گفته می‌شود که همزمان با این ماه‌گرفتگی که در تاریخ ۵ مردادماه شروع می‌شود، یک رخداد نجومی دیگر نیز در شرف وقوع خواهد بود و آن قرار گرفتن سیاره مریخ در نزدیک‌ترین فاصله قابل دید خود است. این حالت در زمانی اتفاق می‌افتد که زمین در حال عبور از کنار مریخ، همسایه سرخ‌فام خود است.

طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی

ماه خونین

خونین خواندن ماه در آن شب، به این خاطر است که بخشی از پرتوهای خورشید از طریق جو زمین شکسته شده و بر روی سطح قابل‌روئیت کره ماه می‌تابد. از آنجایی که طول موج‌های کوتاه‌ نور خورشید که در رنگ‌های آبی و سبز متمرکز است، در اتمسفر زمین از هم پراکنده می‌شوند، باقیمانده آن که شامل طول موج‌های بلند‌ و قرمزتر موجود در طیف نور خورشید، بر روی سطح ماه منعکس می‌شوند و رنگ ماه را خونین می‌کنند. این همان اصطلاحی است که بر ماه در چنین شبی اطلاق می‌شود؛ ماه خونین.

مشاهده کامل طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی ، مشروط به خوب بودن شرایط جوی است. پس اگر که هوای آسمان در آن شب، صاف و غیرابری باشد، همه نقاط ایران خواهند توانست که شاهد بزرگترین ماه‌گرفتگی قرن بیست‌ویکم باشند. برخلاف خورشیدگرفتگی‌، مشاهده ماه‌گرفتگی بدون استفاده از عینک‌های مخصوص، مشکلی برای چشم ایجاد نخواهد کرد؛ بنابراین با خیال راحت، نظاره‌گر این زیباترین واقعه نجومی قرن، با چشم مسلح و غیرمسلح به دوربین و تلسکوپ، باشید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment